MENU
rodina-a-tehotenstvo

Je oddelená dovolenka lepšia ako spoločná s hádkami? Radí psychologička

Oddelená dovolenka je lepšia, ako dovolenka s hádkami.
Rodina a tehotenstvo

Je oddelená dovolenka lepšia ako spoločná s hádkami? Radí psychologička

Doprajte si dovolenku čo najdlhšiu. Potrebujete aspoň dva týždne, aby ste sa vedeli aj pohádať, aj udobriť. Alebo zvolíte oddelený relax? Ohrozí váš vzťah nevera?

Prečo aj bezproblémové páry neudržia svoj hnev na uzde a miesto oddychu a romantiky venujú celé dni štipľavým poznámkam a výmenám názorov? „Hádky spôsobuje predovšetkým radikálna zmena zabehaného spôsobu života, ktorá vás vykoľají. Podpíše sa na tom cestovná horúčka, samotná cesta aj adaptácia na nové prostredie. Ľahko sa stane, že už pri vybaľovaní kufrov vaše emócie explodujú,“ nečuduje sa psychologička PhDr. Elena Brozmanová. Ak však idete len na predĺžený víkend, zrejme sa ani nestihnete do odchodu domov zmieriť. Podľa psychologičky totiž potrebujete aspoň dvojtýždňovú dovolenku, aby ste sa stihli aj pohádať, aj udobriť.

Začiatky a konce

Každá dovolenka je skúškou vzťahu. Najmä tá prvá, spoločná. Vysnenú romantiku strieda rozčarovanie a šok. „Každý máte o dovolenke nejakú predstavu. Z toho pramenia aj vaše očakávania. Lenže tá vaša predstava nemusí byť totožná s partnerovou. Je dobré, ak sa o nej vopred porozprávate a dohodnete sa na určitom režime. Môžete totiž zažiť trpké sklamanie, keď zrazu zistíte, aký je váš partner v skutočnosti. Zaskočiť to môže najmä páry, ktoré spolu zatiaľ nežijú v spoločnej domácnosti,“ varuje Elena Brozmanová.
Ak ste si overili, že dovolenka nie je to, čo by ste si chceli s partnerom ešte raz zopakovať, skúste pánsku alebo dámsku jazdu. Ak je váš vzťah dokonalý, nemusíte sa obávať nevery. Osvieženiu vzťahu totiž nič nesvedčí viac ako oddych bez partnera a chvíľa len pre seba. Budete si navzájom vzácnejší. Na takúto dovolenku však nechoďte rozhnevaní. Ak ste frustrovaní z partnerského života, ľahko podľahnete zvodom južanskej krásky alebo plážového playboya. Nevinný flirt však môže prerásť aj do niečoho hlbšieho a váš vzťah, hoci mal riešiteľné problémy, sa definitívne skončí.

Rieka alebo more?

Muži berú dovolenku inak ako ženy. Chcú si užiť, zatiaľ čo ženy si chcú užiť zásadne so svojimi chlapmi! „Ak máte s partnerom diametrálne rozdielne záujmy, nechajte ho ísť s partiou. Užije si pravý adrenalín. Potom nech sa obetuje on a ide s manželkou na pláž. Aj keď túto druhú časť dovolenky pretrpí,“ radí doktorka. Ideálna je dlhšia dovolenka, počas ktorej si môžete vyskúšať jeden aj druhý spôsob relaxovania. Podľa psychologičky však ženy zvyknú mužov nútiť, a to je zle. To muži nerobia. Rešpektujú fakt, že ženy adrenalín nevyhľadávajú.

Anketa
Vyskúšali ste si už oddelenú dovolenku?

Súkromie či spoločnosť

Na začiatku vzťahu je túžba byť s partnerom osamote oveľa väčšia. Zamilovaní a bezdetní obyčajne dovolenkujú spolu a nič iné k šťastiu nepotrebujú. Keď si začnú liezť na nervy, vedia, že ďalší rok treba ísť na dovolenku aj s kamarátmi. „Je dobré, ak sa skamarátite s iným párom. Keď ste už nasýtení jeden druhým, vyberte sa večer na víno s novými známymi. Ak bude druhá dvojica z inej krajiny, môžete si potrénovať cudzí jazyk,“ dáva tipy psychologička. Aj rodinné partie sa osvedčili. Ak majú deti spoločnosť, o zábavu je postarané. Staršie páry chodia na dovolenku vždy spolu, hoci si lezú na nervy. Jednoducho sa to patrí a bolo by podozrivé, ak by po dvadsiatich rokoch manželstva išiel každý sám. Aj keby im to občas padlo dobre. Určite však na spoločnú dovolenku choďte, ak máte pocit, že vás to zblíži. Ak nie ste v priebehu roku intenzívnejšie spolu, voľné dni môžu váš vzťah osviežiť i utužiť.

Čo s deťmi?

Dovolenkujte s celou rodinou. Aj keď je to niekedy únavné, súčasné výskumy potvrdzujú, že rodičia so svojimi deťmi málo komunikujú. „Tento čas využite práve na to. Aj keď väčšina rodičov dá deti na starosť animátorom,“ konštatuje psychologička. Podľa doktorky Brozmanovej je dovolenka v prvom rade pre dospelých, ktorí celý rok pracovali a potrebujú si trošku oddýchnuť. Rozmýšlate, či deti zapojíte do rozhodovania, kde voľné dni strávite? „Ak priveľmi diskutujete s malými deťmi, ako je to teraz v móde, o chvíľku zistíte, že robíte len to, čo chcú oni. Drobcov sa nepýtajte, kde chcú dovolenkovať, ale pri pubertiakoch by som to už zvážila. Znechutené deti dokážu dovolenku poriadne otráviť,“ konštatuje odborníčka.

Expartneri

Spoločnú dovolenku s bývalým partnerom a vašimi spoločnými deťmi absolvujte iba vtedy, keď ste schopní fungovať bez hádok. V opačnom prípade neublížite len sebe, ale aj potomkom. Deťom môžete spoločnou dovolenkou nechtiac dať nádej, že sa opäť vrátite k sebe. Musíte si byť istí, že s vaším rozchodom sú uzrozumení a akceptujú ho.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia