MENU
rodina-a-tehotenstvo

Experti sa zhodli: Toto zastaví nebezpečné vírusy najlepšie!

Intervaly podávania jednotlivých druhov vakcín a počet dávok sa určujú tak, aby poskytovali čo najlepšiu ochranu.
Rodina a tehotenstvo

Experti sa zhodli: Toto zastaví nebezpečné vírusy najlepšie!

Podľa epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej je pre budovanie kolektívnej imunity dôležitá vysoká miera zaočkovanosti. Je to účinný spôsob, aby sa nebezpečné vírusy nemohli v populácii ďalej šíriť.

K veľmi nákazlivým chorobám, proti ktorým sa na Slovensku povinne očkuje, patria napríklad osýpky. „Každý človek, ktorý je na ochorenie vnímavý, teda ho neprekonal alebo naň nie je očkovaný, a stretne sa s niekým, kto má v sebe vírus osýpok, ho tiež dostane,“ tvrdí Krištúfková. Epidémia osýpok sa vyskytla aj v roku 2019 na východe Slovenska.

„Vtedy tam bolo veľa neočkovaných detí, ktoré ochoreli. Objavil sa aj prípad dieťaťa, ktorého dvaja starší súrodenci boli očkovaní, no najmladšie dieťa matka nedala zaočkovať pre obavy z nežiaducich účinkov,“ rozpráva hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Staršie deti chodili do kolektívu a nakazili sa pneumokokom, ktorý spôsobuje všetky detské 'soplíky a kašlíky'. Keď ho priniesli domov, ony pneumokokové ochorenie prekonali soplíkom a kašlíkom, no najmladšie dieťa dostalo zápal mozgových blán so zápalom mozgu. Ten spôsobil ťažké poškodenie mozgu a dieťa je dnes ležiaci pacient,“ priblížila Prokopová. Dodala, že keby dieťa bolo očkované, priebeh ochorenia uňho mohol byť miernejší a k ťažkému poškodeniu nemuselo dôjsť.

Pediater a imunológ Miloš Jeseňák spomína aj prípad trojročného dievčaťa, ktoré nebolo očkované, dostalo hemofilovú meningitídu a ohluchlo, dieťaťa neočkovaného proti pneumokokom, ktoré dostalo ťažký zápal pľúc s hnisavým abscesom, či mladého muža, ktorý nebol očkovaný proti pneumokokom a po vybratí sleziny zomrel na ťažkú sepsu, ktorá je častou príčinou smrti po nezvládnutej infekcii.

Mnohé ochorenia, proti ktorým existuje vakcína, no očkovanie nie je povinné, ako napríklad chrípka či meningokoková meningitída, ktorá tiež spôsobuje zápal mozgových blán, môžu podľa lekárov vyvolať viaceré závažné komplikácie, preto je vhodné dať sa zaočkovať.

Lekár musí dôsledne zvážiť očkovanie pacientov s niektorými chronickými a imunitnými ochoreniami či alergiami, no u iných skupín pacientov je odporúčané očkovanie ešte dôležitejšie, pretože majú väčšie riziko nákazy niektorými ochoreniami. Napríklad u pacientov s istými reumatickými ochoreniami je podľa Jeseňáka veľmi potrebné očkovanie proti ľudským papilomavírusom (HPV). Tiež existujú vakcíny, ktoré sú povinné pri cestovaní do konkrétnych krajín, napríklad vakcína proti žltej zimnici. „Jediná nebezpečná vakcína je tá, ktorá nebola podaná,“ povedal Jeseňák.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia