MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka radí: Rodili ste sekciou? Tipy, ako sa starať o jazvu po pôrode

Hojenie jazvy trvá v priemere 1 rok. Minimálne takú dobu je potrebné venovať svoju pozornosť miestu po operácii.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Odborníčka radí: Rodili ste sekciou? Tipy, ako sa starať o jazvu po pôrode

Odborní garanti

PhDr. Elena Drapáčová
PhDr. Elena Drapáčová
Pôrodná asistentka

Máte na brušku jazvu po cisárskom reze? Pôrodná asistentka prezrádza, ako sa o ňu správne starať po návrate z nemocnice.

Nie všetky ženy majú šťastie na rýchly pôrod a mnoho detí neprichádza na svet prirodzenou cestou. Cisársky rez patrí medzi najčastejšie pôrodnícke operácie a je jednou z foriem operačného vedenia pôrodu. ,,Pri plánovanej forme zákroku je väčšinou dôvodom napríklad chronické ochorenie tehotnej, deformita panvy, nadmerná veľkosť plodu, priečna či šikmá polohu plodu alebo vcestná placenta,“ objasňuje Elena Drapáčová. V priebehu pôrodu môže dôjsť aj k akútnej forme tohto zákroku. Dôvod vzniká rýchlo, preto aj samotné rozhodnutie a vykonanie je rýchle. Najčastejšími príčinami sú nedostatok kyslíka pre plod, predčasné odlučovanie placenty a krvácanie.

Po návrate z pôrodnice

Po príchode domov je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jazve, ktorá vznikla po operácii. ,,Starostlivosť o toto miesto je dôležitá hneď od prvých dní, aby sa zhojilo funkčne a dobre. Známky po zákroku budú na brušku viac-menej viditeľné celý život a budú mamičke pôrod pripomínať už navždy,“ hovorí pôrodná asistentka Drapáčová. ,,Mnohé ženy po pôrode cisárskym rezom nepociťujú žiadne problémy, zašitá rana sa hojí a tým pádom nemajú potrebu riešiť zvýšenú starostlivosť,“ dodáva. No neliečenie operovanej partie v budúcnosti ale môže byť príčinou gynekologických problémov alebo bolestí pohybového aparátu.

Na hojení sa podieľa niekoľko faktorov, ktorých výsledkom je normálne alebo patologicky zhojená jazva. ,,Normálne zhojená rana vyzerá nenápadne, je hladká, jemná, nesvrbí a ani si ju žena neuvedomuje, pretože splynie s okolím. Popôrodná stopa po operačnom zákroku, ktorá sa hojí patologicky môže mať niekoľko typov prejavu," vysvetľuje odborníčka.

  • Hypotrofická jazva - spôsobuje ju nedostatok kolagénu a vyzerá bledšie, je menej odolná na mechanické podnety.
  • Hypertrofická jazva - vznikne nadprodukciou kolagénu, je vyvýšená, červená a zvyčajne sa dostane do normálu až po určitom čase.

Ak ide o keloidné hojenie, najčastejšie je spôsobené nadmerným rastom tkaniva v operovanej časti bruška. ,,Takto zrastené miesto nie je len kozmetickým problémom, ale môže spôsobiť komplikácie aj z medicínskeho hľadiska. Okrem iného sa môže prejaviť aj po niekoľkých mesiacoch od pôrodu a málokedy sa časom zlepší,“ objasňuje problematiku Drapáčová.

Rady, ako sa starať o jazvu po pôrode ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia