MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka radí: Rodili ste sekciou? Tipy, ako sa starať o jazvu po pôrode

Hojenie jazvy trvá v priemere 1 rok. Minimálne takú dobu je potrebné venovať svoju pozornosť miestu po operácii.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Odborníčka radí: Rodili ste sekciou? Tipy, ako sa starať o jazvu po pôrode

Máte na brušku jazvu po cisárskom reze? Pôrodná asistentka prezrádza, ako sa o ňu správne starať po návrate z nemocnice.

Nie všetky ženy majú šťastie na rýchly pôrod a mnoho detí neprichádza na svet prirodzenou cestou. Cisársky rez patrí medzi najčastejšie pôrodnícke operácie a je jednou z foriem operačného vedenia pôrodu. ,,Pri plánovanej forme zákroku je väčšinou dôvodom napríklad chronické ochorenie tehotnej, deformita panvy, nadmerná veľkosť plodu, priečna či šikmá polohu plodu alebo vcestná placenta,“ objasňuje Elena Drapáčová. V priebehu pôrodu môže dôjsť aj k akútnej forme tohto zákroku. Dôvod vzniká rýchlo, preto aj samotné rozhodnutie a vykonanie je rýchle. Najčastejšími príčinami sú nedostatok kyslíka pre plod, predčasné odlučovanie placenty a krvácanie.

Po návrate z pôrodnice

Po príchode domov je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jazve, ktorá vznikla po operácii. ,,Starostlivosť o toto miesto je dôležitá hneď od prvých dní, aby sa zhojilo funkčne a dobre. Známky po zákroku budú na brušku viac-menej viditeľné celý život a budú mamičke pôrod pripomínať už navždy,“ hovorí pôrodná asistentka Drapáčová. ,,Mnohé ženy po pôrode cisárskym rezom nepociťujú žiadne problémy, zašitá rana sa hojí a tým pádom nemajú potrebu riešiť zvýšenú starostlivosť,“ dodáva. No neliečenie operovanej partie v budúcnosti ale môže byť príčinou gynekologických problémov alebo bolestí pohybového aparátu.

Na hojení sa podieľa niekoľko faktorov, ktorých výsledkom je normálne alebo patologicky zhojená jazva. ,,Normálne zhojená rana vyzerá nenápadne, je hladká, jemná, nesvrbí a ani si ju žena neuvedomuje, pretože splynie s okolím. Popôrodná stopa po operačnom zákroku, ktorá sa hojí patologicky môže mať niekoľko typov prejavu," vysvetľuje odborníčka.

  • Hypotrofická jazva - spôsobuje ju nedostatok kolagénu a vyzerá bledšie, je menej odolná na mechanické podnety.
  • Hypertrofická jazva - vznikne nadprodukciou kolagénu, je vyvýšená, červená a zvyčajne sa dostane do normálu až po určitom čase.

Ak ide o keloidné hojenie, najčastejšie je spôsobené nadmerným rastom tkaniva v operovanej časti bruška. ,,Takto zrastené miesto nie je len kozmetickým problémom, ale môže spôsobiť komplikácie aj z medicínskeho hľadiska. Okrem iného sa môže prejaviť aj po niekoľkých mesiacoch od pôrodu a málokedy sa časom zlepší,“ objasňuje problematiku Drapáčová.

Rady, ako sa starať o jazvu po pôrode ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor