MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka radí: Rodili ste sekciou? Tipy, ako sa starať o jazvu po pôrode

Hojenie jazvy trvá v priemere 1 rok. Minimálne takú dobu je potrebné venovať svoju pozornosť miestu po operácii.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Odborníčka radí: Rodili ste sekciou? Tipy, ako sa starať o jazvu po pôrode

Máte na brušku jazvu po cisárskom reze? Pôrodná asistentka prezrádza, ako sa o ňu správne starať po návrate z nemocnice.

Nie všetky ženy majú šťastie na rýchly pôrod a mnoho detí neprichádza na svet prirodzenou cestou. Cisársky rez patrí medzi najčastejšie pôrodnícke operácie a je jednou z foriem operačného vedenia pôrodu. ,,Pri plánovanej forme zákroku je väčšinou dôvodom napríklad chronické ochorenie tehotnej, deformita panvy, nadmerná veľkosť plodu, priečna či šikmá polohu plodu alebo vcestná placenta,“ objasňuje Elena Drapáčová. V priebehu pôrodu môže dôjsť aj k akútnej forme tohto zákroku. Dôvod vzniká rýchlo, preto aj samotné rozhodnutie a vykonanie je rýchle. Najčastejšími príčinami sú nedostatok kyslíka pre plod, predčasné odlučovanie placenty a krvácanie.

Po návrate z pôrodnice

Po príchode domov je potrebné venovať zvýšenú pozornosť jazve, ktorá vznikla po operácii. ,,Starostlivosť o toto miesto je dôležitá hneď od prvých dní, aby sa zhojilo funkčne a dobre. Známky po zákroku budú na brušku viac-menej viditeľné celý život a budú mamičke pôrod pripomínať už navždy,“ hovorí pôrodná asistentka Drapáčová. ,,Mnohé ženy po pôrode cisárskym rezom nepociťujú žiadne problémy, zašitá rana sa hojí a tým pádom nemajú potrebu riešiť zvýšenú starostlivosť,“ dodáva. No neliečenie operovanej partie v budúcnosti ale môže byť príčinou gynekologických problémov alebo bolestí pohybového aparátu.

Na hojení sa podieľa niekoľko faktorov, ktorých výsledkom je normálne alebo patologicky zhojená jazva. ,,Normálne zhojená rana vyzerá nenápadne, je hladká, jemná, nesvrbí a ani si ju žena neuvedomuje, pretože splynie s okolím. Popôrodná stopa po operačnom zákroku, ktorá sa hojí patologicky môže mať niekoľko typov prejavu," vysvetľuje odborníčka.

  • Hypotrofická jazva - spôsobuje ju nedostatok kolagénu a vyzerá bledšie, je menej odolná na mechanické podnety.
  • Hypertrofická jazva - vznikne nadprodukciou kolagénu, je vyvýšená, červená a zvyčajne sa dostane do normálu až po určitom čase.

Ak ide o keloidné hojenie, najčastejšie je spôsobené nadmerným rastom tkaniva v operovanej časti bruška. ,,Takto zrastené miesto nie je len kozmetickým problémom, ale môže spôsobiť komplikácie aj z medicínskeho hľadiska. Okrem iného sa môže prejaviť aj po niekoľkých mesiacoch od pôrodu a málokedy sa časom zlepší,“ objasňuje problematiku Drapáčová.

Rady, ako sa starať o jazvu po pôrode ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor