MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odborníčka radí: Ako sa starať o jazvu po sekcii? Toto pomáha

Jazva je výsledkom hojenia rán na tele, či už po väčších úrazoch, popáleninách, alebo po operačných zákrokoch, dokonca aj po akné.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Odborníčka radí: Ako sa starať o jazvu po sekcii? Toto pomáha

Odborní garanti

Bc. Barbora Begáňová
Bc. Barbora Begáňová
Fyzioterapeutka

Či sa vám to páči, alebo nie, budú zdobiť vaše telo už navždy. Jazvy sú spomienky, ale môžu byť aj pekné, treba sa však o ne starať.

Po operácii treba brať vždy do úvahy, že jazva nie je len to, čo je okom viditeľné. „Nachádza sa aj pod povrchom. Šije sa svalová vrstva, fascia, podkožie a následne koža,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Barbora Begáňová a dodáva, že práve to si mnohé ženy, ktoré podstúpia cisársky rez, často neuvedomujú.

Fázy jazvy

Pri tejto pomerne zložitej a rozsiahlej operácii rez preniká až 6 vrstvami. Najprv sa zošíva ten na maternici, potom pobrušnica, blana, ktorá pokrýva brušné orgány. Po vyčistení brušnej steny sa zošije aj tá. Je tu vyššie riziko vzniku zrastov, preto sa o jazvu treba starať. Dobre zahojená jazva nebolí, neťahá, nesvrbí, nehnisá, netvrdne, nehrubne. Je pohyblivá a neobmedzuje v pohybe, nevystupuje nad povrch kože a postupne bledne. Hojenie však môže trvať až 2 roky.

Najbolestivejšia je prvá, zápalová fáza hojenia, trvá 2 až 3 dni po operácii. Rana sa čistí od odumretých tkanív, infekcií a fibrínových povlakov. „Po nej nastáva granulačná fáza, ktorá trvá 3 až 6 týždňov. Obnovujú sa pri nej tkanivá pomocou kolagénových buniek. V tretej, epitelizačnej fáze bunky dozrievajú, tvorí sa kolagénové spojivové tkanivo, vzniká jazva. Je to obdobie 6 až 8 týždňov po operácii. Pri fyziologickom hojení nastáva v tretej fáze blednutie a splošťovanie jazvy. No hojenie jazvy naďalej pokračuje a môže trvať 1 až 2 roky,“ vysvetľuje Begáňová. 

Po šestonedelí

Bolesť prejde prvá, ale napätie, svrbenie a tŕpnutie pokožky okolo jazvymôžete pociťovať aj niekoľko mesiacov. „Citlivosť sa vráti, keď sa telo zregeneruje. Samozrejme, tkanivám možno pomáhať stimuláciou, napríklad pomocou penových loptičiek, jemným hladením či masážou sprchou,“ radí Barbora Begáňová. O jazvu sa začnite starať ideálne po šestonedelí, keď ju skontroluje aj lekár. Ak si ju chcete dať pozrieť dôslednejšie, navštívte fyzioterapeuta, ktorý rozhodne, či pristúpi k niektorej z liečebných metód alebo vás aspoň poučí o starostlivosti.

Jazva je výsledkom hojenia rán na tele, či už po väčších úrazoch, popáleninách, alebo po operačných zákrokoch, dokonca aj po akné.
 

Jazva na bruchu oslabuje brušnú stenu, keďže brucho nemá žiadnu kostnú oporu. Preto je fyzioterapia po pôrode kľúčová. Cvičením rehabilitačných cvikov sa snažíme obnoviť svalovú silu, posilniť oslabené panvové dno a hlboký stabilizačný systém. Oporu pre brucho možno vytvoriť aj pomocou šatkovania neelastickou šatkou. Dôležité je vybrať si aj vhodnú spodnú bielizeň a dostatočne voľné oblečenie, aby jazva nebola utlačená,“ radí fyzioterapeutka.

Neliečená aktívna jazva po cisárskom reze môže okrem bolestí chrbta spôsobiť funkčné gynekologické poruchy, ako je bolestivá menštruácia, bolestivý pohlavný styk, špinenie mimo menštruácie, či funkčnú sterilitu. „To je stav, keď sa žene nedarí otehotnieť napriek tomu, že je z gynekologickej stránky zdravá a žiadna z klasických vyšetrovacích metód neukázala nijakú odchýlku,“ vysvetľuje fyzioterapeutka.

Dlhodobý proces

Keď si na jazve všimnete akékoľvek zmeny, cítite bolesti či nepríjemné ťahanie, určite je vhodné navštíviť lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. „Spôsobov, akými sa dá zasiahnuť do hojenia jazvy, je veľa,“ hovorí fyzioterapeutka. „Z hľadiska fyzioterapie je vhodná tlaková masáž a mobilizácia jazvy, lymfatické techniky, využitie flossbandov, mobilizácia kineziologickými tejpami alebo bankovaním. Z fyzikálnej terapie je účinné laserové ošetrenie jazvy a biolampa.

Často sa ako doplnok liečby využívajú silikónové produkty vo forme náplastí a gélov. Ak uzná lekár za vhodné, možno využiť injekčné ošetrenie jazvy liekom zo skupiny kortikoidov. Pri závažných stavoch sa niekedy pristupuje k chirurgickej korekcii jaziev,“ dodáva Barbora Begáňová.

Majte ju rady

Či už máte jazvy na tele dobrovoľne, alebo nie, určite je fajn „upratať“ si v hlave a prijať ich ako súčasť svojho tela. Aj tu sa dá nájsť pomoc, ak je pre vás prijatie situácie ťažké. Nie je však dobré, ak máte problém na svoju jazvu sa čo i len pozrieť, nieto sa jej ešte dotknúť. Ak svoju jazvu s láskou prijmete a budete sa o ňu starať, ostane vám po rokoch len nepatrná spomienka jemne sa odlišujúca od okolitého kožného tkaniva.

Akú máte? 

Jazva je výsledkom hojenia rán na tele, či už po väčších úrazoch, popáleninách, alebo po operačných zákrokoch, dokonca aj po akné. „Jazva je regenerát, odlišné, menej hodnotné tkanivo ako okolitá koža, líši sa štruktúrou. Obsahuje len malé množstvo funkčných buniek a ciev, neobsahuje vlasové folikuly, potné žľazy ani elastické vlákna, čím je narušená jej pružnosť,“ konštatuje fyzioterapeutka Barbora. Podľa hĺbky delíme jazvy na povrchové, keď je poškodená len koža a podkožie, a na hlboké, ktoré zasahujú do hlbokých tkanív.

  • Normálne zahojené jazvy sú jemné a pevné zároveň, hladké, nenápadné, nepresahujú úroveň kože a sú bledé. Ak sa jazvy nehoja typicky, vznikajú atrofické, hypertrofické alebo keloidné.
  • Atrofická jazva je prepadnutá oproti okolitej koži, menej odolná na mechanické podnety a bledá.
  • Hypertrofická sa vyskytuje pomerne často. Je vystúpená nad povrchom okolitej kože a môže byť mierne bolestivá. Objavuje sa skoro po operácii, v priebehu 4 až 8 týždňov.
  • Keloidná môže vzniknúť aj niekoľko mesiacov po operácii, šíri sa do okolia a je bolestivá.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia