MENU
rodina-a-tehotenstvo

Očkovať deti pod 12 rokov? WHO je zdržanlivá, tu sú dôvody

Naozaj sa musia zaočkovať aj malkáči?
Rodina a tehotenstvo

Očkovať deti pod 12 rokov? WHO je zdržanlivá, tu sú dôvody

Váhate, či dáte svoje dieťa zaočkovať proti covidu? Aké sú argumenty pre a proti? A prečo nie všetky vedecké kapacity dávajú vakcínam pre malé deti automaticky zelenú?

Slovenskí odborníci na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vyzvali rodičov, aby dali zaočkovať svoje deti proti ochoreniu COVID-19. Argumentovali tým, aké následky a zdravotné komplikácie môže u detského pacienta vyvolať nový koronavírus, aký nebezpečný vie byť postcovidový syndróm a ako sa z detí stávajú vektoroví prenášači vírusu. Zdôraznili, že očkovanie u detskej populácie vysoko prevyšuje jeho možné riziká a je bezpečné. Informovala o tom TASR. 

Aj deti môžu byť rizikové

Experti apelujú na ľudí, aby nepodliehali sile sociálnych sietí a internetu, kde sa často vyskytujú neoverené, vedecky a medicínsky skreslené informácie. „Medzi často diskutovanou témou v súvislosti s očkovaním detí je tzv. postvakcinačný zápal srdcového svalu. Treba však povedať, že v tomto prípade ide o veľmi zriedkavú komplikáciu. Priebeh tejto postvakcinačnej komplikácie je takmer výlučne mierny a nepredstavuje pre dieťa život ohrozujúce riziko, na rozdiel od multisystémového zápalového syndrómu, ktorý sa môže vyvinúť u nezaočkovaného dieťaťa po prekonaní ochorenia COVID-19," uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

Medzi rizikové skupiny patria najmä deti trpiace obezitou, cukrovkou, pľúcnymi či neurologickými ochoreniami a vývojovými chybami srdca. Obzvlášť rizikovou skupinou sú deti do jedného roka. V detskom veku sa môže s odstupom niekoľkých týždňov po prekonaní ochorenia COVID-19 objaviť spomínaný multisystémový zápalový syndróm detí.

Častí prenášači

Odborníci poukázali na bezpečnosť očkovania a jeho jednoznačné benefity. „Aj keď u zdravých detí očakávame ľahší priebeh ochorenia, sú často prenášačmi infekcie, čím bezprostredne ohrozujú rodičov a starých rodičov. U detí s neurologickými ochoreniami má očkovanie aj ochranný efekt, keďže ťažký priebeh ochorenia by bol pre tieto deti životu nebezpečný," povedala hlavná odborníčka MZ SR pre pediatrickú neurológiu Miriam Kolníková.

Doplnila, že medzi najčastejšie neurologické príznaky súvisiace s novým koronavírusom u detí patrí bolesť hlavy, slabosť, únava a psychické problémy. Pri ťažkom priebehu ochorenia hrozí deťom kóma, zápal mozgu, zmeny na mozgu a záchvaty.

Aktuálne je možné očkovať deti od 12 rokov. V zahraničí už prebiehajú štúdie týkajúce sa očkovania detí v nižšom veku. V máji Kanada ako prvá na svete autorizovala očkovanie proti covidu u detí od 12-15 rokov vakcínou od spoločnosti Pfizer. Spoločnosť Moderna skúša svoju receptúru aj u detí do 12 rokov. Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Kamil Száz predpokladá, že v priebehu jesene bude možné očkovať proti ochoreniu COVID-19 aj mladšie deti.

Čo si myslí WHO?

Hoci odborníci na Slovensku odporúčajú deti rozhodne zaočkovať, Svetová zdravotnícka organizácia je zatiaľ zdržanlivejšia. Vo svojom stanovisku aktualizovanom 22. júna argumentuje, že deti a dospievajúci majú tendenciu mať miernejšie ochorenie v porovnaní s dospelými, takže pokiaľ nie sú súčasťou skupiny s vyšším rizikom závažného COVID-19, potreba očkovať ich je menej urgentná ako u starších ľudí, ľudí s chronickým zdravotným stavom a zdravotníckych pracovníkov.

Je potrebných viac dôkazov o použití rôznych vakcín COVID-19 u detí, aby bolo možné urobiť všeobecné odporúčania týkajúce sa očkovania detí proti COVID-19," píše na svojej stránke organizácia. Klinické skúšky vakcín u detí prebiehajú a WHO bude svoje odporúčania aktualizovať, keď si nové vedecké dôkazy alebo epidemiologická situácia vyžiadajú zmenu.

Na Slovensku je aktuálne zaočkovaných približne 15.000 detí a do očkovania je zapojených vyše 150 pediatrov. Zodpovednosť za prípadné nežiaduce účinky po očkovaní preberá štát.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor