MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ochráňte bábätko pred alergiou: V tehotenstve zabudnite na paradajky aj med

Rodinná anamnéza ovplyvní aj vaše dieťatko.
Zdroj: Ilustračná sxc.hu
Rodina a tehotenstvo

Ochráňte bábätko pred alergiou: V tehotenstve zabudnite na paradajky aj med

Ak majú vaši blízki príbuzní alergiu na nejakú potravinu a vy práve čakáte bábätko, obmedzte svoj jedálny lístok.

Jana stojí každý deň pred zrkadlom a pozoruje, ako jej rastie bruško. Po mne bude dieťa múdre a po tatovi vysoké a tmavovlasé, plánuje. Možno. Ale po svokre zdedí alergiu na med, orechy a cesnak. Mladá žena si práve spomenula, že matka jej manžela na Vianoce nejedla ani oblátky, ani orechovník.

Dostala by červené fľaky a možno by jej aj napuchol jazyk. Jana sa v prvom momente uškrnie, no úsmev rýchlo strieda strach. Svokra je alergička, a tak je možné, že Janino bábätko pliagu zdedí. Odvtedy budúcu mamičku zaujíma len to, ako by mohla svokrine gény prekabátiť.

NÁCHYLNOSŤ SA DEDÍ

Alergiu na nejaký druh potraviny má v súčasnosti už asi dvadsať percent slovenských detí a toto číslo bude stúpať. Podľa docentky MUDr. Márie Šustrovej, PhD., zo Slovenskej zdravotníckej univerzity potravinová alergia v rodine zvyšuje riziko, že aj nový človiečik bude mať problémy.

„Alergia je geneticky podmienené ochorenie, ale zapríčiňuje ho aj stres a zlá životospráva.“ Ak ňou trpí matka, pravdepodobnosť, že ju dieťa zdedí, je päťdesiatpercentná. Ak sú obaja rodičia alergici, riziko je osemdesiatpercentné, pričom choroba častejšie zasiahne chlapcov. Zdedenú náchylnosť ovplyvniť nemôžeme, preto by sme si mali osvojiť správny životný štýl. Dôležitá je vyvážená strava, pohyb na čerstvom vzduchu a dojčenie. To všetko môže oddialiť alebo zmierniť výskyt alergických ochorení.

Čo by mala robiť Jana, aby jej dieťa „nezdedilo“ potravinovú alergiu po starých rodičoch? „Najdôležitejšia je prevencia počas prvých týždňov a rokov života, ale potvrdzuje sa, že aj v tehotenstve musí žena z rodiny alergikov dodržiavať určité pravidlá,“ radí imunoalergiologička MUDr. Katarína Cajchanová z Nemocnice ministerstva obrany v Bratislave.

 

Ochráňte bábätko pred alergiou: V tehotenstve zabudnite na paradajky aj medOchráňte bábätko pred alergiou: V tehotenstve zabudnite na paradajky aj med

 

Ochráňte bábätko pred alergiou: V tehotenstve zabudnite na paradajky aj medOchráňte bábätko pred alergiou: V tehotenstve zabudnite na paradajky aj med

 Exotické ovocie a potraviny by nemala jesť ani
tehotná žena, ani batoľa mladšie ako jeden rok.

  Alergiu na potraviny má dnes asi dvadsať percent
slovenských detí a ich počet stúpa.

ANI CIGARETY, ANI PARADAJKY

Ak si žena nedokáže odpustiť cigarety ani počas tehotenstva, riziko, že jej dieťa bude mať v budúcnosti alergiu, je veľmi vysoké. „Aj vtedy, ak sa v rodine žiadne podobné ochorenie nevyskytuje,“ varuje doktorka Cajchanová. „Rovnaký vplyv na nenarodené dieťa má aj popíjanie alkoholu. Do tretice si budúca matka musí dať pozor na to, čo zje. Z jedálneho lístka by mala vylúčiť všetky druhy orechov, plody mora, morské ryby, med, mak, paradajky, sóju, pohánku a exotické ovocie. Sú to silné alergény. Samozrejme, tieto zásady musí dodržiavať aj počas dojčenia.“

DOJČITE POL ROKA

Najlepšou ochranou proti vzniku potravinovej alergie je dojčenie. Prvých šesť mesiacov života by bábätko okrem detského čaju a dojčenskej vody na uhasenie smädu nemalo prijímať nijakú inú stravu ako materské mlieko. „Oddiali sa tým kontakt s cudzorodou bielkovinou,“ vysvetľuje odborníčka. „Okrem toho, dojčenie prispieva ku skorému vyzrievaniu čreva a jeho mikroflóry. Pre zdravú mikroflóru sa zasa treba počas prvého roka života vyhnúť liečbe antibiotikami. Predlžovanie dojčenia po prvom roku však už preventívny účinok nemá.“

OVOCIE I ZELENINU DUSTE

Tuhú stravu začnite dieťaťu pridávať až po polroku. Nové potraviny zaraďujte vždy s odstupom jedného týždňa, aby ste si overili, či váš potomok nereaguje hnačkou, vyrážkami či fľakmi na koži. Najskôr ich podávajte tepelne spracované, ovocie vo forme kompótov či pyré, zeleninu dusenú alebo varenú. Rizikové potraviny ako orechy, med, mak, exotické ovocie, ryby či koreniny dovoľte dieťaťu jesť až po prvých narodeninách.

„Ak potrebujete používať náhradu materského mlieka, zvoľte hypoalergénny prípravok so štiepenou mliečnou bielkovinou, ale určite sa poraďte s pediatrom. Nenahrádzajte materské mlieko sójovým, kravským ani kozím,“ prízvukuje lekárka. Ak sa vo vašej rodine potravinová alergia vyskytuje, nepodceňte žiadne preventívne opatrenie. V dospelosti sa z nej môže vyvinúť respiračná alergia, astma, ale aj črevné poruchy, chronické zápaly tráviaceho traktu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor