MENU
rodina-a-tehotenstvo

Novorodencom poplietli lieky. Podivná zámena u viacerých spôsobila vlkolačí syndróm

Španielsko rieši aféru nevídaných rozmerov - podivuhodný rast ochlpenia u dojčiat.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Novorodencom poplietli lieky. Podivná zámena u viacerých spôsobila vlkolačí syndróm

Neobvyklý rast vlasov na tvári i tele u bábätiek spustil aféru nevídaných rozmerov. Na vine je bežný liek.

Znie to ako z hororu, ale najnovší prípad dvoch desiatok detí, ktorým začalo rásť nadmerné ochlpenie na neobvyklých miestach, vyvolal v Španielsku poriadny rozruch. Prípady dojčiat s takzvaným vlkolačím syndrómom hlásia z Andalúzie, Valencie, Kantábrie a Granady. „Syn mal ochlpenie po celom tele. Na čele, lícach, pažiach aj na nohách mal obočie dospelého človeka," povedala denníku El País Ángela Sellesová z Granady. 

Čítajte aj: Prichádza revolučná diagnostika očí, zrak detí skontroluje smartfón!

Jej šesťmesačný syn bol jedným zo 17 ďalších detí, u ktorých raritnú chorobu spôsobujúcu rast hustého ochlpenia na tvári i tele spozorovali. Španielsko nariadilo vyšetrovanie a zistilo, že za škandálom nevídaných rozmerov môže liek, ktorý mal bábätkám pomôcť so žalúdočnými problémami. Namiesto toho spustil hypertrichózu, ktorej sa tiež hovorí vlkolačí syndróm.

Hľadanie vinníka

Ochorenie detí má na svedomí spoločnosť Farma-Química Sur, ktorá na trh dodala kontaminovaný liek. Ten obsahoval namiesto liečivých účinkov v prípade problémov s trávením látku minoxidil. Tú obsahujú nielen medikamenty na liečbu vysokého tlaku, ale vo vyšších dávkach sa predpisuje aj v prípade vypadávania vlasov.

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás!

Prvý prípad „vlčieho dieťaťa“ sa začal riešiť v apríli a postupne sa objavovali ďalšie deti. V pátraní po príčinách sa prišlo až na liek, ktorý bol všetkým podávaný, a to priviedlo vyšetrovateľov k farmaceutickej firme, píše španielsky denník El País. Celá šarža bola stiahnutá z trhu a továreň firmy v Malage, ktorá má kontamináciu na svedomí, uzavreli.

Bolí vášho škôlkara chrbátik či hlava? Skontrolujte mu topánky

Mesiace do normálu

Doteraz je známe, že liek spôsobil ochlpenie 17 deťom. Je však možné, že prípady budú pribúdať. Napriek intenzívnemu vyšetrovaniu a medializácii sa v utorok v Granade na juhu krajiny objavil ďalší prípad. 

Odborníci sa však celú situáciu snažia upokojiť. Po vysadení lieku sa totiž deti začínajú pomaly uzdravovať. „Ochlpenie samo vypadáva. Lekár nás upozornil, že to môže trvať mesiace než sa situácia vráti do normálu," uviedla pre denník matka.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor