MENU
rodina-a-tehotenstvo

Novinka v hormonálnej antikoncepcii: Nemá vedľajšie účinky a znižuje krvný tlak, tvrdia experti

Moderné tabletky proti počatiu sú stále šetrnejšie.
Rodina a tehotenstvo

Novinka v hormonálnej antikoncepcii: Nemá vedľajšie účinky a znižuje krvný tlak, tvrdia experti

Hormonálna antikoncepcia súčasnosti predstavuje komplexnú starostlivosť o ženské zdravie, nechráni len pred neželaným počatím, mienia odborníci.

Pre ženské telo sú typické hormóny estrogén a progesterón. Ich syntetické ekvivalenty sa nachádzajú v tabletkovej antikoncepcii buď v kombinácii estrogénu s gestagénom (syntetický progesterón), alebo je obsahom hormonálnej antikoncepcie len 1 hormón – gestagén. Vďaka pravidelnému užívaniu v ženskom tele upravujú niektoré biologické procesy. Pre ženy so zdravotnými problémami môžu dokonca prinášať množstvo benefitov, najmä, ak ide o reprodukčné zdravie.

Nezníži chuť na sex

V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo moderných antikoncepčných prípravkov, ktoré pri správnom výbere neškodia zdraviu, nespôsobujú priberanie na váhe a netlmia chuť na sex. Hormóny v antikoncepčných prípravkoch síce nie sú telu vlastné látky, ale svojim chemickým zložením sa im veľmi podobajú. Ich vzájomný pomer je niekedy dokonca výhodnejší než v prirodzenom cykle. Hormonálna antikoncepcia znižuje riziko rakoviny vaječníkov a maternicovej sliznice o 40 až 60 %. Tieto čísla sa týkajú preparátov s nízkym obsahom estrogénov,“ hovorí gynekológ docent MUDr. Tomáš Fait, Ph.D..

Estrogén a gestagén možno nájsť v klasickej kombinovanej hormonálnej antikoncepcii. Najnovšie sa tabletky zjednodušujú a pri ich vývoji sa vynecháva práve estrogén, ktorý môže u niektorých žien spôsobovať nežiadúce vedľajšie účinky a tak predstavovať pre mnohé ženy obavu z možného výskytu hlbokej žilovej trombózy. „Z pohľadu mechanizmu účinku, estrogén bráni rastu folikulov, teda vývoju potenciálne oplodniteľného vajíčka. Syntetický progesterón (gestagén) drospirenón zase v 99 % potláča ovuláciu - čiže nedochádza k uvoľneniu vajíčka do vajcovodu. Zároveň zahusťuje hlien v krčku maternice, čím bráni prieniku spermií do maternice. Trend vo vývoji nových – moderných antikoncepcií je obsah len gestagénu bez estrogénu. Z pohľadu prirodzenosti pre telo a jemu blízkych hormónov je po progesteróne najoptimálnejší práve gestagén drospirenón,“ vysvetľuje odborník.

Pred rozhodnutím užívať antikoncepciu, by ste si o nej mali zhromaždiť všetky dôležité informácie a poradiť sa s lekárom.Pred rozhodnutím užívať antikoncepciu, by ste si o nej mali zhromaždiť všetky dôležité informácie a poradiť sa s lekárom.
Pred rozhodnutím užívať antikoncepciu, by ste si o nej mali zhromaždiť všetky dôležité informácie a poradiť sa s lekárom.
Zdroj: Shutterstock

Nová zložka

Perorálna antikoncepcia s obsahom gestagénu drospirenónu bez estrogénu, predstavuje míľnik súčasnej medicíny. Drospirenón nespôsobuje zadržiavanie vody v organizme, čo môže mať súvis so zmenou hmotnosti, neovplyvňuje hodnoty krvného tlaku, dokonca u žien s hraničnou hypertenziou krvný tlak znižuje. Okrem toho má priaznivý vplyv na dobrú kvalitu pleti. Neovplyvňuje cholesterol a nemá vplyv na hemokoaguláciu. Ide teda o gestagén s vlastnosťami blízkymi prirodzenému progesterónu.

Vývoju antikoncepcie s obsahom len drospirenónu bez estrogénu predchádzalo 13 rokov výskumu. Rozsiahle klinické štúdie absolvovalo viac ako 2000 žien a 103 adolescentiek, u ktorých počas viac ako 20 000 cyklov nedošlo k žiadnym tromboembolickým príhodám. Vysoký bezpečnostný profil je jednou z hlavných atribútov tejto antikoncepcie bez estrogénu. Okrem toho obsahuje len minimálne množstvo drospirenónu pre zachovanie antikoncepčnej účinnosti a je vhodná pre široké spektrum žien, od adolescencie až po menopauzu.Antikoncepčný účinok, teda spoľahlivosť jednozložkovej antikoncepcie, ktorá obsahuje len gestagén, v tomto prípade drospirenón, je rovnaká ako u kombinovaných prípravkoch a navyše spokojnosť užívateliek s touto novou gestagénovou antikoncepciou je až 97 %“ potvrdzuje ženský lekár MUDr. Vladimír Cupaník, CSc.

Šetrnejší režim užívania

Okrem toho prináša táto nová jednozložková antikoncepcia aj unikátny režim užívania 24+4, kedy sa užíva 24 aktívnych tabliet, ktoré obsahujú hormón drospirenón a nasledujú 4 placebo tablety bez obsahu hormónu. „Tento systém umožňuje žene navodiť krvácanie z vysadenia v pauze bez hormónov a užívať tak aj menej hormónov ako pri tabletách s obsahom len gestagénu,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Fait, PhD. Táto nová antikoncepcia, s obsahom len drospirenónu bez tromboembolických príhod potvrdených v rozsiahlych klinických  štúdiách, je preto vhodnou voľbou pre široké spektrum žien, ktorým by kombinované preparáty s obsahom estrogénu mohli spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky, vrátane dojčiacich matiek.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia