MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nové metódy liečby detskej mozgovej obrny

Nové metódy liečby pomôžu zlepšiť kvalitu života dieťaťa.
Zdroj: Ilustračná Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Nové metódy liečby detskej mozgovej obrny

Pacienti s detskou mozgovou obrnou často zažívajú spasticitu - kŕčovitosť. Tieto deti trápi porucha regulácie svalového napätia pri poškodení centrálnej nervovej sústavy a vyskytuje sa približne u 80 % pacientov s DMO. Na liečbu špeciálnou pumpou momentálne na Slovensku čakajú desiatky detí.

Detskí pacienti so spastickou formou detskej mozgovej obrny (DMO) majú vďaka lekárom z Kliniky detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava možnosť podstúpiť dva nové druhy liečby. Zaviedli ich ako prví na Slovensku za účasti detského neurochirurga Michaela Vloeberghsa z Univerzitnej nemocnice Nottingham vo Veľkej Británii.

Novinky na Slovensku

Prejavy kŕčovitosti, ako príznak DMO, postupne znižujú komfort pacienta a môžu mu dokonca ohroziť život. Taktiež bránia dieťaťu v pohybe a následné pasívne naťahovanie svalov s cieľom zlepšiť pohyblivosť je často bolestivé a nepríjemné.

„Sme veľmi radi, že začíname túto chirurgickú liečbu u detí, pretože prináša výrazný benefit pre pacienta a doteraz sa vykonávala len v zahraničí,“ povedal pre SITA lekár František Horn z Kliniky detskej chirurgie.

„Po chirurgickej liečbe sa pacientom výrazne uľahčí, už sa nemusia sústrediť na prekonanie kŕča, ale môžu upriamiť pozornosť na vykonávanie základných životných úkonov. Po uvoľnení spasticity sa začnú venovať aktivitám, ktorým sa dovtedy nemohli, zlepší sa ich rehabilitácia, môžu sa mentálne rozvíjať a celkovo sa lepšie zapoja do bežného života,“ dodal Horn.

Lieky priamo do nervovej sústavy

Prvou metódou je implantovanie špeciálnej liekovej pumpy, pomocou ktorej pacient priamo do nervovej sústavy dostáva liek. Je vhodná pre pacientov trpiacich kvadrospastickou formou DMO. Pomocou pumpy je možné podávať kontinuálne veľmi nízku dávku liečiva a naprogramovať dávkovanie i 24-hodinové podávanie lieku.

Pred implantovaním pumpy pacienti podstúpia test, pri ktorom im podajú testovaciu dávku lieku. Zisťuje sa tak, aká dávka je optimálna pre uvoľnenie spasticity, ako bude pumpa naprogramovaná, a až na základe takéhoto testu vyberáme vhodných pacientov na implantovanie pumpy. Liečivo v pumpe podľa lekárov vystačí niekoľko mesiacov.

Opäť sa rozhýbu

Lekári tiež prišli s novou metódou chirurgickej liečby spasticity zvanou dorzálna rizotómia. Tá sa používa vtedy, keď u dieťaťa nemôžu indikovať implantovanie špeciálnej liekovej pumpy. Lekári pri rizotómii prerušia senzitívne vlákna miechových koreňov, čím sa uvoľní kŕč brániaci normálnemu pohybu. Po zákroku je potrebná rehabilitácia.

„Ideálny pacient na rizotómiu je troj- až štvorročné dieťa, ktoré chodí, ale jeho chôdza sa postupne zhoršuje. Týmto zákrokom mu vieme umožniť, aby našľapovalo na celú končatinu,“ uviedol Horn.

Spomínané metódy patria medzi tie najúspešnejšie, čo sa týka liečby spasticity u detí s DMO. Pacienti s ťažkým deficitom majú pri správne manažovanej liečbe a včasnej diagnostike sekundárnych komplikácií šancu robiť významné pokroky.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor