MENU
rodina-a-tehotenstvo

Bojíte sa zamilovať? Alebo milujete niekoho, kto sa bojí lásku prijať?

Problém?
Rodina a tehotenstvo

Bojíte sa zamilovať? Alebo milujete niekoho, kto sa bojí lásku prijať?

Filofóbia, strach z lásky alebo z citového spojenia s inou osobou, má mnoho rovnakých čŕt ako iné špecifické fóbie, najmä tie sociálnej povahy. A môže to výrazne ovplyvniť váš život, ak sa nelieči.

Filofóbia je slovo odvodené z gréckeho philo, čo znamená „láska“ a  phobos, čo znamená „strach“. Filofóbia je teda znamená strach zo zamilovania, panický strach z lásky k druhému. Hoci nie je oficiálne uznaná ako duševná porucha, podobne ako všetky sociálne choroby môže mať škodlivé následky na duševné a zdravie.

Typický filofóbov si často predstavujeme ako chladných, osamelých ľudí s kamenným srdcom, ktorí odmietajú každého. "Ale v skutočnosti je strach z lásky nevedome spojený so strachom z odmietnutia. Ľudia, ktorí ním trpia, majú v sebe veľa náklonnosti aj pozornosti, ale nechcú sa vystavovať ranám lásky," upresňuje psychologička Ariane Calvo z Paríža. Dotknuté ženy aj muži dávajú prednosť zničeniu svojho milostného života. V najvážnejších prípadoch sa môže filofóbia rozšíriť aj na okruh priateľov a rodiny. 

Prečo sa môžete báť milovať?

Filofóbia sa môže prejaviť až vekom, často po významnej udalosti v dospievaní alebo v ranej dospelosti, napríklad:

 • veľmi bolestivý rozchod, napríklad s násilným, sebeckým partnerom alebo narcistickým chlapom, to vždy zanecháva násilnú spomienku,
 • emocionálna trauma, napríklad strata blízkej osoby, ktorá, ak nie je podchytená odborníkom, môže viesť k emocionálnemu blokovaniu,
 • rozvod rodičov, ktorý môže zanechať negatívny obraz páru, ktorý si človek neželá reprodukovať.

"Je to nevedomý obranný mechanizmus, kedy sa vás vaša myseľ snaží ochrániť pred situáciou, ktorá by sa mohla stať porovnateľnou so situáciou, ktorá vás už niekoľkokrát zranila," tvrdí psychologička.
Tento strach z lásky sa môže zakoreniť už v detstve a prejaviť sa až v dospelosti. Nedostatok náklonnosti zo strany rodičov alebo prísna výchova sa môže u dieťaťa odraziť v jeho emóciách a spôsobiť psychické či sociálne problémy ako nedostatok citovej rovnováhy, nedostatok sebaúcty a podobne.  Ak bol niekto v detstve hlboko zranený alebo opustený, môže mať odpor k tomu, aby sa zblížil s niekým, kto mu môže urobiť to isté.

Čo cíti filofób?

Strach z lásky je taký intenzívny, že v určitých situáciách vyvoláva fyzické príznaky:

 • silné záchvaty paniky a úzkosti;
 • nevoľnosť a tras;
 • rýchly tlkot srdca;
 • nadmerné potenie.

Ľudia, ktorí trpia filofóbiou, môžu preto zapojiť veľmi účinné obranné mechanizmy a odmietacie stratégie, ktoré však môžu ovplyvniť ich spoločenský život:

 • výrazné odlúčenie od svojich blízkych;
 • veľké ťažkosti pri otváraní sa druhým;
 • neustále hľadanie konfliktov, ktoré zničia ich vzťahy.

Toto všetko môže viesť k  úzkostným poruchám, sociálnej izolácii, dokonca aj k  depresívnym poruchám a podobne.

Dá sa žiť vo vzťahu s niekým, kto sa bojí lásky?

Vo vzťahu sú filofóbi neustále bombardovaní neočakávanými a úzkostnými myšlienkami. „Strach z utrpenia je v nich tak hlboko zakorenený, že sú presvedčení, že je vonkajší svet predstavuje nebezpečenstvo a že sa pred ním treba chrániť,“ tvrdí Ariane Calvo. Inými slovami, pár vytvorený s človekom, ktorý sa bojí lásky, je najčastejšie odsúdený na neúspech. Pomôcť môže párová terapia.

Dôvod? Sú to oni, ktorí sabotujú vzťah tým, že si osvoja správanie odmietania, úteku alebo konfliktu, aby prinútili druhého partnera ukončiť vzťah, ak sa to stane vážnym. Môžu napríklad vyhľadávať aj tú najmenšiu chybu na svojom partnerovi, aby ospravedlnili koniec vzťahu, alebo majú tendenciu  stretávať sa s ľuďmi, u ktorých nemajú šancu, a tak nemusia riešiť svoj strach z intimity.

Tvoria komplikované vzťahy

Keď sa do filofób predsa len pustí do vzťahu, no bez toho, aby mu skutočne veril, môže sa stať skutočným tyranom a udržiavať nevyvážený vzťah, čo bude paradoxne systematicky priťahovať druhého partnera, ktorý sa bude snažiť hľadať nápravu. „Jeden z manželov sa snaží tomu druhému nejakým spôsobom prinavrátiť chuť lásky, ale plní tým iba bezodnú dieru, pretože zmena musí prísť zo strany filofóba,“ vraví psychologička. Výsledok je taký, že obe strany sú nešťastné. Jedna preto, že je frustrovaná a sklamaná z toho, že nevie vzťah opustiť. Tá druhá preto, že nedokáže vyliečiť, zachrániť milovaného človeka, svoju polovičku.

Ako prekonať fóbiu z lásky a obnoviť vzťah?

Filofóbovia v podstate potrebujú a čakajú len na jednu vec: nájsť partnera, ktorý im dá všetku lásku a dôveru, ktorú dokáže dať. Kľúčom je podľa Ariane Calvo, aby sami identifikovali vzorec lásky a opakovali ho. "Musia si uvedomiť, že odmietajú milovať -​​a byť milovaní - že oni sami sú ​​dôvodom svojich zlyhaní v láske." Inými slovami, musia prijať svoj strach. Existuje na to niekoľko riešení: 

 • Kognitívna terapia  - rozobrať si proces, ktorý núti odmietať pocit lásky;
 • Afektívna desenzibilizačná terapia , ktorá umožní čeliť strachu;
 • Hypnoterapia na  oslobodenie podvedomia a lepšie pochopenie úzkosti.

„Okrem "klasických" terapií môže byť užitočná akákoľvek práca na sebe, ktorá človeu umožní dištancovať sa od svojho správania a analyzovať ho, zdôrazňuje psychológ: ide napríklad o terapeutické písanie, psychogenézu, diskusné skupiny atď..
Ak filofób trpí sociálnou izoláciou, depresiou alebo vysokou úzkosťou, môžu byť niekedy potrebné lieky ako anxiolytiká, antidepresíva a iné.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor