MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj tieto si to zažili. 12 slávnych žien, ktoré hovoria o potrate

Svojím trápením si prešla aj Courteney Cox, teda Monika zo seriálu Priatelia.
Rodina a tehotenstvo

Aj tieto si to zažili. 12 slávnych žien, ktoré hovoria o potrate

Známe osobnosti zdieľajú svoju osobnú skúsenosť zo spontánneho prerušenia tehotenstva. Nie ste v tom sami, odkazujú ženám, ktoré prechádzajú podobným trápením.

Spontánny potrat je bolestnou skúsenosťou, ktorá zasiahne do života ženy ako nečakaný blesk. A hoci sa o nechcenom prerušení tehotenstva zväčša verejne nerozpráva, nejde o ojedinelý problém. Podľa štatistík pripadá na 10 tehotenstiev 1 spontánny potrat. V prípade skorého tehotenstva, čiže do 12. týždňa gravidity, je toto číslo ešte vyššie a odhaduje sa, že každé 5. tehotenstvo končí neúspešne.

V posledných rokoch prehovorilo o strate dieťaťa počas tehotenstva niekoľko známych osobností. Prelomiť predsudky týkajúce sa žien, ktoré nemajú deti, sa rozhodla aj škótska ministerka Nicola Sturgeonová. Priznala, že je bezdetná, pretože v minulosti potratila a nie kvôli kariére, ako ju mnohí dovtedy obviňovali. „Občas sa z nejakého dôvodu stane, že dieťa jednoducho na svet nepríde. Bez ohľadu na to, ako veľmi by sme si to želali,“ hovorí ministerka Sturgeonová.

Podobnú skúsenosť má však aj mnoho ďalších známych osobností. Herečka Sharon Stone, Celine Dion, Monika so seriálu Priatelia, či Nicole Kidman sa podelili o svoje príbehy, aby pomohli ďalším a povedali im, že nie sú v tom sami. 

Ktoré slávne celebrity zažili potrat a čím si prešli? Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia