MENU
rodina-a-tehotenstvo

Aj tieto si to zažili. 12 slávnych žien, ktoré hovoria o potrate

Svojím trápením si prešla aj Courteney Cox, teda Monika zo seriálu Priatelia.
Rodina a tehotenstvo

Aj tieto si to zažili. 12 slávnych žien, ktoré hovoria o potrate

Známe osobnosti zdieľajú svoju osobnú skúsenosť zo spontánneho prerušenia tehotenstva. Nie ste v tom sami, odkazujú ženám, ktoré prechádzajú podobným trápením.

Spontánny potrat je bolestnou skúsenosťou, ktorá zasiahne do života ženy ako nečakaný blesk. A hoci sa o nechcenom prerušení tehotenstva zväčša verejne nerozpráva, nejde o ojedinelý problém. Podľa štatistík pripadá na 10 tehotenstiev 1 spontánny potrat. V prípade skorého tehotenstva, čiže do 12. týždňa gravidity, je toto číslo ešte vyššie a odhaduje sa, že každé 5. tehotenstvo končí neúspešne.

V posledných rokoch prehovorilo o strate dieťaťa počas tehotenstva niekoľko známych osobností. Prelomiť predsudky týkajúce sa žien, ktoré nemajú deti, sa rozhodla aj škótska ministerka Nicola Sturgeonová. Priznala, že je bezdetná, pretože v minulosti potratila a nie kvôli kariére, ako ju mnohí dovtedy obviňovali. „Občas sa z nejakého dôvodu stane, že dieťa jednoducho na svet nepríde. Bez ohľadu na to, ako veľmi by sme si to želali,“ hovorí ministerka Sturgeonová.

Podobnú skúsenosť má však aj mnoho ďalších známych osobností. Herečka Sharon Stone, Celine Dion, Monika so seriálu Priatelia, či Nicole Kidman sa podelili o svoje príbehy, aby pomohli ďalším a povedali im, že nie sú v tom sami. 

Ktoré slávne celebrity zažili potrat a čím si prešli? Čítajte ďalej ►►►

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia