MENU
rodina-a-tehotenstvo

Menopauza môže zamávať psychikou. Ako si zachovať dobrú náladu?

Chemické zmeny v organizme spôsobené starnutím majú vplyv aj na psychiku. Netreba sa toho báť.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Menopauza môže zamávať psychikou. Ako si zachovať dobrú náladu?

Pocit, že mladosť je už naozaj preč, nedodá asi nikomu na nálade. Aj hormonálne zmeny robia so psychikou svoje. Ako si udržať myseľ v dobrej a odolnej kondícii aj v menopauze?

Klimaktériu sa v minulosti pripisoval zvláštny význam. Predpokladalo sa, že existuje špecifický vzťah medzi hormonálnymi zmenami a vznikom depresie. 

Menej hormónov, viac problémov

Dnes už lekári posudzujú psychický stav žien v prechode komplexnejšie. U väčšiny sa v tomto období vyskytujú len ‚fluktuácie nálady‘, normálne psychické prejavy, ktoré nedosahujú diagnostický prah stanovený pre depresívnu poruchu. Neznamená to, že nevyžadujú odborné riešenie, nie však liečbu antidepresívami.

Novšie štúdie zaznamenali, že riziko vzniku depresie je v prechode predsa o čosi vyššie. Sú na vine ubúdajúce hormóny? Alebo pribúdajúce vrásky? Odborníkom sa doposiaľ nepodarilo objasniť, či depresia v období pred menopauzou a počas nej vzniká v dôsledku hormonálnych zmien alebo pôsobenia nepriaznivých psychosociálnych činiteľov. 

Menej spánku ohrozuje imunitu

Hladina estrogénov, respektíve ich nedostatok, má na náladu nespochybniteľný vplyv. Estrogény stimulujú produkciu sérotonínu, hormónov šťastia endorfínov a ďalších látok, ktoré zasahujú nielen do psychiky, ale aj do metabolizmu noradrenalínu, ktorého nedostatok spôsobuje poruchy spánkového rytmu – ubúda „snových“ fáz. 

A práve deficit REM fázy spánku súvisí s výskytom depresií. No ženám v prechode chýba aj spánok ako taký. Asi polovica začína trpieť nespavosťou, čo súvisí s vylučovaním ďalšieho hormónu, melatonínu. Aj tento regulátor spánku totiž ovplyvňujú estrogény. „Podľa štúdie z Rotterdamu nastávajú pri obmedzení dĺžky spánku okamžité zmeny v imunitnom systéme, ktoré vykazujú podobné znaky ako pri ťažkej stresovej záťaži,“ konštatuje neurológ MUDr. Martin Kucharík. 

Ako si zlepšiť náladu?

Na ľahšie stavy depresie či zlej nálady určite zaberie príroda - prechádzky v lese sú napríklad v Japonsku ordinované ako liek. Niekedy je liečbou prvej voľby nasadenie hormonálnej substitučnej terapie, najmä v prípade nepravidelnej menštruácie a výkyvov nálady.

No je tiež možné, najmä ak sú vaše jediné príznaky podráždenosť, úzkosť či depresia, že by bolo vhodné premýšľať o antidepresívach.

Ak máte problémy so spánkom, koncentráciou, motiváciou či apatiou, niekedy stačí do života zakomponovať mierne zmeny a výsledok je vidieť takmer ihneď. V prípade, že sa naozaj cítite nekomfortne a inak, ako by ste si priali, nehanbite sa vyhľadať odborníka, ktorý vaše problémy správne diagnostikuje. V prípade liečby depresie neexistuje „tá najlepšia terapia“, pretože na každého zaberá niečo iné.

Hlavné príznaky klimaktéria

  • Návaly, potenie
  • Dysfunkčné krvácanie
  • Búšenie srdca
  • Závraty
  • Bolesti hlavy
  • Nespavosť
  • Depresie
  • Zmeny v sexuálnom živote
  • Priberanie v oblasti brucha  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor