MENU
rodina-a-tehotenstvo

Menopauza môže zamávať psychikou. Ako si zachovať dobrú náladu?

Chemické zmeny v organizme spôsobené starnutím majú vplyv aj na psychiku. Netreba sa toho báť.
Rodina a tehotenstvo

Menopauza môže zamávať psychikou. Ako si zachovať dobrú náladu?

Pocit, že mladosť je už naozaj preč, nedodá asi nikomu na nálade. Aj hormonálne zmeny robia so psychikou svoje. Ako si udržať myseľ v dobrej a odolnej kondícii aj v menopauze?

Klimaktériu sa v minulosti pripisoval zvláštny význam. Predpokladalo sa, že existuje špecifický vzťah medzi hormonálnymi zmenami a vznikom depresie. 

Menej hormónov, viac problémov

Dnes už lekári posudzujú psychický stav žien v prechode komplexnejšie. U väčšiny sa v tomto období vyskytujú len ‚fluktuácie nálady‘, normálne psychické prejavy, ktoré nedosahujú diagnostický prah stanovený pre depresívnu poruchu. Neznamená to, že nevyžadujú odborné riešenie, nie však liečbu antidepresívami.

Novšie štúdie zaznamenali, že riziko vzniku depresie je v prechode predsa o čosi vyššie. Sú na vine ubúdajúce hormóny? Alebo pribúdajúce vrásky? Odborníkom sa doposiaľ nepodarilo objasniť, či depresia v období pred menopauzou a počas nej vzniká v dôsledku hormonálnych zmien alebo pôsobenia nepriaznivých psychosociálnych činiteľov. 

Menej spánku ohrozuje imunitu

Hladina estrogénov, respektíve ich nedostatok, má na náladu nespochybniteľný vplyv. Estrogény stimulujú produkciu sérotonínu, hormónov šťastia endorfínov a ďalších látok, ktoré zasahujú nielen do psychiky, ale aj do metabolizmu noradrenalínu, ktorého nedostatok spôsobuje poruchy spánkového rytmu – ubúda „snových“ fáz. 

A práve deficit REM fázy spánku súvisí s výskytom depresií. No ženám v prechode chýba aj spánok ako taký. Asi polovica začína trpieť nespavosťou, čo súvisí s vylučovaním ďalšieho hormónu, melatonínu. Aj tento regulátor spánku totiž ovplyvňujú estrogény. „Podľa štúdie z Rotterdamu nastávajú pri obmedzení dĺžky spánku okamžité zmeny v imunitnom systéme, ktoré vykazujú podobné znaky ako pri ťažkej stresovej záťaži,“ konštatuje neurológ MUDr. Martin Kucharík. 

Ako si zlepšiť náladu?

Na ľahšie stavy depresie či zlej nálady určite zaberie príroda - prechádzky v lese sú napríklad v Japonsku ordinované ako liek. Niekedy je liečbou prvej voľby nasadenie hormonálnej substitučnej terapie, najmä v prípade nepravidelnej menštruácie a výkyvov nálady.

No je tiež možné, najmä ak sú vaše jediné príznaky podráždenosť, úzkosť či depresia, že by bolo vhodné premýšľať o antidepresívach.

Ak máte problémy so spánkom, koncentráciou, motiváciou či apatiou, niekedy stačí do života zakomponovať mierne zmeny a výsledok je vidieť takmer ihneď. V prípade, že sa naozaj cítite nekomfortne a inak, ako by ste si priali, nehanbite sa vyhľadať odborníka, ktorý vaše problémy správne diagnostikuje. V prípade liečby depresie neexistuje „tá najlepšia terapia“, pretože na každého zaberá niečo iné.

Hlavné príznaky klimaktéria

  • Návaly, potenie
  • Dysfunkčné krvácanie
  • Búšenie srdca
  • Závraty
  • Bolesti hlavy
  • Nespavosť
  • Depresie
  • Zmeny v sexuálnom živote
  • Priberanie v oblasti brucha  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor