MENU
Rodina a tehotenstvo

Obhrýzanie nechtov súvisí s duševným zdravím, tvrdia psychológovia

Prečo si ich obhrýzate?

Ste perfekcionisti

Všetko musí byť dokonalé a bez chyby. Náhodou sa vám nepodarí niečo urobiť tak, ako ste práve chceli, a problém je na svete. Ste z toho tak zúfalí, že jedinou útechou sú vaše nechty.

Ste nervózni

Pod vplyvom stresujúcich okolností a úzkosti si nechty obhrýzate, aby ste sa dočasne upokojili a nervozita z vás opadla.

Ste emočne vypätí

Toto napätie môže u vás nastať z dôvodu nízkeho sebavedomia a tlaku vonkajšieho okolia, ale súčasne môže byť vyvolané nejakou traumatizujúcou situáciou v živote. Vtedy hľadáte upokojenie v obhrýzaní nechtov.

Nudíte sa

Nečinnosť je veľmi častým spúšťačom obhrýzania nechtov. Keď nemáte do čoho „pichnúť“ a nečinne len tak posedávate, je to to prvé, čo vás napadne.

Napodobňujú vás

Veľmi často sa obhrýzanie nechtov vyskytuje u detí. Kopírujú vaše správanie, a preto buďte príkladom a nerobte to.

Čo môže pomôcť?

Ak ste už z obhrýzania nechtov zúfalí, a chcete s tým skoncovať, mohli by ste vyskúšať na nechty naniesť maste s horkou chuťou alebo si ruky chrániť bavlnenými rukavicami, čo ale nie je vždy možné. U detí sa snažte vysvetliť, že to nie je zdravé, ale určite ich nekarhajte a nenapomínajte.

Vo vážnych prípadoch, kedy je obhrýzanie nechtov spojené so psychickým stavom, je potrebné navštíviť psychológa a podstúpiť liečbu alebo terapiu. Snažte sa dostať do psychickej pohody a zmierniť stres relaxáciou, cvičením alebo vašou obľúbenou činnosťou.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor