Podľa psychológov je obhrýzanie nechtov psychické a je prejavom neurózy a vonkajšieho napätia. Odborníci na Psychology Today tvrdia, že to môže byť len dočasné a nedeštruktívne správanie, ktoré je len kozmetickým problémom, ale rovnako sa vie rozvinúť do vážneho a chronického stavu. Za týmto nevinným zvykom môže byť aj nesprávne diagnostikovaná duševná porucha.
Onychofágia je patologický návyk, ktorý charakterizuje nekontrolovateľné obhrýzanie nechtov a nastáva bez vedomého podnetu, a naopak, u iných cielene. To poškodzuje samotné nechty, ale aj okolitú kožu. Zvyčajne sa objavuje už v ranom detstve a zintenzívňuje sa v období puberty. Nízke sebavedomie, plachosť a frustrácia, ktoré sa začínajú prejavovať už u detí, môžu spôsobiť, že bude pokračovať aj v dospelosti, ale v mnohých prípadoch sa úplne vytratí.
Čo riskujete obhrýzaním nechtov?
Často sa stáva, že keď ste nervózni, v strese a duševnej nepohode, pristihnete sa s rukami v ústach. Poškodzujete a deformujete si samotné nechty, a súčasne môžete do tela zaviesť kožné a plesňové infekcie. Možné fyzické vedľajšie účinky zahŕňajú aj bolesti v ústach a poranenia ústnej dutiny alebo poškodenie zubov.
Sú aj také osoby, ktoré svoje nechty prehltnú, a tým si spôsobujú infekcie žalúdka a čriev. Na nechtoch a prstoch sa nachádzajú baktérie a vírusy, a kontaktom s ústami sa môžu preniesť do tela, čo zvyšuje riziko ochorení tráviaceho traktu.
U niekoho je obhrýzanie nechtov vážnejšie a je spôsobené duševnou poruchou. Stavy ako úzkosť a depresia sú často spájané s obhrýzaním nechtov. Môže súvisieť aj s obsedantno-kompulzívnou alebo panickou úzkostnou poruchou, u detí s hyperaktivitou a mentálnou retardáciou ako informujú odborníci na Psychology Today. Niekedy sa dáva do súvisu aj poruchami osobnosti, čo ale nie je vedecky dokázané.
O príčinách onychofágie sa dočítate na ďalšej strane ►►►