MENU
rodina-a-tehotenstvo

Obhrýzanie nechtov súvisí s duševným zdravím, tvrdia psychológovia

An,Upset,Woman,Bites,Her,Nails,At,A,Session,With
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Obhrýzanie nechtov súvisí s duševným zdravím, tvrdia psychológovia

Pomáha vám zmierňovať stres a psychické napätie? Obhrýzanie nechtov je zvyk, ktorý sa zdá byť neškodný, ale neničí len nechty, ale aj zdravie.

Podľa psychológov je obhrýzanie nechtov psychické a je prejavom neurózy a vonkajšieho napätia. Odborníci na Psychology Today tvrdia, že to môže byť len dočasné a nedeštruktívne správanie, ktoré je len kozmetickým problémom, ale rovnako sa vie rozvinúť do vážneho a chronického stavu. Za týmto nevinným zvykom môže byť aj nesprávne diagnostikovaná duševná porucha.

Onychofágia je patologický návyk, ktorý charakterizuje nekontrolovateľné obhrýzanie nechtov a nastáva bez vedomého podnetu, a naopak, u iných cielene. To poškodzuje samotné nechty, ale aj okolitú kožu. Zvyčajne sa objavuje už v ranom detstve a zintenzívňuje sa v období puberty. Nízke sebavedomie, plachosť a frustrácia, ktoré sa začínajú prejavovať už u detí, môžu spôsobiť, že bude pokračovať aj v dospelosti, ale v mnohých prípadoch sa úplne vytratí.

Čo riskujete obhrýzaním nechtov?

Často sa stáva, že keď ste nervózni, v strese a duševnej nepohode, pristihnete sa s rukami v ústach. Poškodzujete a deformujete si samotné nechty, a súčasne môžete do tela zaviesť kožné a plesňové infekcie. Možné fyzické vedľajšie účinky zahŕňajú aj bolesti v ústach a poranenia ústnej dutiny alebo poškodenie zubov.

Sú aj také osoby, ktoré svoje nechty prehltnú, a tým si spôsobujú infekcie žalúdka a čriev. Na nechtoch a prstoch sa nachádzajú baktérie a vírusy, a kontaktom s ústami sa môžu preniesť do tela, čo zvyšuje riziko ochorení tráviaceho traktu.

U niekoho je obhrýzanie nechtov vážnejšie a je spôsobené duševnou poruchou. Stavy ako úzkosť a depresia sú často spájané s obhrýzaním nechtov. Môže súvisieť aj s obsedantno-kompulzívnou alebo panickou úzkostnou poruchou, u detí s hyperaktivitou a mentálnou retardáciou ako informujú odborníci na Psychology Today. Niekedy sa dáva do súvisu aj poruchami osobnosti, čo ale nie je vedecky dokázané.

O príčinách onychofágie sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor