MENU
rodina-a-tehotenstvo

Obhrýzanie nechtov súvisí s duševným zdravím, tvrdia psychológovia

An,Upset,Woman,Bites,Her,Nails,At,A,Session,With
Rodina a tehotenstvo

Obhrýzanie nechtov súvisí s duševným zdravím, tvrdia psychológovia

Pomáha vám zmierňovať stres a psychické napätie? Obhrýzanie nechtov je zvyk, ktorý sa zdá byť neškodný, ale neničí len nechty, ale aj zdravie.

Podľa psychológov je obhrýzanie nechtov psychické a je prejavom neurózy a vonkajšieho napätia. Odborníci na Psychology Today tvrdia, že to môže byť len dočasné a nedeštruktívne správanie, ktoré je len kozmetickým problémom, ale rovnako sa vie rozvinúť do vážneho a chronického stavu. Za týmto nevinným zvykom môže byť aj nesprávne diagnostikovaná duševná porucha.

Onychofágia je patologický návyk, ktorý charakterizuje nekontrolovateľné obhrýzanie nechtov a nastáva bez vedomého podnetu, a naopak, u iných cielene. To poškodzuje samotné nechty, ale aj okolitú kožu. Zvyčajne sa objavuje už v ranom detstve a zintenzívňuje sa v období puberty. Nízke sebavedomie, plachosť a frustrácia, ktoré sa začínajú prejavovať už u detí, môžu spôsobiť, že bude pokračovať aj v dospelosti, ale v mnohých prípadoch sa úplne vytratí.

Čo riskujete obhrýzaním nechtov?

Často sa stáva, že keď ste nervózni, v strese a duševnej nepohode, pristihnete sa s rukami v ústach. Poškodzujete a deformujete si samotné nechty, a súčasne môžete do tela zaviesť kožné a plesňové infekcie. Možné fyzické vedľajšie účinky zahŕňajú aj bolesti v ústach a poranenia ústnej dutiny alebo poškodenie zubov.

Sú aj také osoby, ktoré svoje nechty prehltnú, a tým si spôsobujú infekcie žalúdka a čriev. Na nechtoch a prstoch sa nachádzajú baktérie a vírusy, a kontaktom s ústami sa môžu preniesť do tela, čo zvyšuje riziko ochorení tráviaceho traktu.

U niekoho je obhrýzanie nechtov vážnejšie a je spôsobené duševnou poruchou. Stavy ako úzkosť a depresia sú často spájané s obhrýzaním nechtov. Môže súvisieť aj s obsedantno-kompulzívnou alebo panickou úzkostnou poruchou, u detí s hyperaktivitou a mentálnou retardáciou ako informujú odborníci na Psychology Today. Niekedy sa dáva do súvisu aj poruchami osobnosti, čo ale nie je vedecky dokázané.

O príčinách onychofágie sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor