MENU
rodina-a-tehotenstvo

Neviete kontrolovať vlastný hnev? Tieto 3 stratégie vám pomôžu

Kričíte, aby vás bolo lepšie počuť?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Neviete kontrolovať vlastný hnev? Tieto 3 stratégie vám pomôžu

Väčšina z nás sa z času na čas dokáže poriadne nahnevať. Ak nás hnev príliš ovládne a môže spôsobiť problémy vo vzťahoch. Ako s hnevom bojovať?

Nekontrolovaný hnev môže spôsobiť problémy, ktoré neskôr budete ľutovať. Zvládnuť svoj hnev neznamená, že sa už nikdy v živote nebudete hnevať, ide skôr o to, aby ste sa naučili rozpoznávať a vyjadrovať svoj hnev spôsobom, ktorý je zdravý a produktívny ako pre vás, tak aj pre ľudí vo vašom živote.

Čo vás najviac vytáča?

Čo vás najviac vytáča?Čo vás najviac vytáča?
Čo vás najviac vytáča?
Zdroj: shutterstock

Zamyslite sa a zistite, ktoré udalosti, situácie, myšlienky alebo konkrétne okolnosti vás dokážu najviac nahnevať. Identifikácia týchto spúšťačov umožní lepšie porozumieť, prečo reagujete tak, ako reagujete, a zabezpečí, že budete rozmýšľať nad svojim hnevom iným spôsobom, ako predtým.

Rozličné situácie alebo udalosti vyvolávajú silné emócie. To, čo nahnevá jedného človeka, nemusí nahnevať druhého. Avšak, väčšina ľudí zápasí s rovnakými osobnými pocitmi, ako napríklad nízke sebavedomie, pocit viny alebo neschopnosť sa vyrovnať s frustráciou a stresom.

Pochopenie toho, čo vás hnevá je kľúčové pre rozvoj emocionálnej inteligencie, čo vám umožní budovať zdravšie vzťahy s ostatnými a dosiahnuť vyváženejší a pokojnejší život.

Sústreďte sa na fakty

Porozmýšľajte, čo u vás vyvoláva negatívne emócie.Porozmýšľajte, čo u vás vyvoláva negatívne emócie.
Porozmýšľajte, čo u vás vyvoláva negatívne emócie.
Zdroj: Shutterstock

Sústreďte sa na prítomný okamih, namiesto toho, aby ste sa nechali uniesť negatívnymi myšlienkami a pocitmi. Ak sa nimi necháte uniesť, obyčajne si vytvoríte nepodložené domnienky a prehnané scenáre, ktoré vás napokon ešte viac rozčúlia.

Uvedomte si, ako to v skutočnosti je, a čo je na situácii, ktorá vás hnevá pravda, dokážete sa lepšie rozhodnúť, ako by ste mali reagovať. Ak viete, že ste naklonení k určitým predsudkom, pocitom alebo negatívnym myšlienkam, snažte sa ich čo najviac obmedziť, aby neovplyvnili váš úsudok. Skôr ako sa necháte uniesť, zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnite.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor