MENU
Rodina a tehotenstvo

Takto by mala vyzerať prvá pomoc, keď dieťa prehltne niečo nebezpečné

V nose a uchu

Predmet z ucha nevyberajte násilne pinzetou či vatovou tyčinkou. Jeho odstránenie nechajte na odborníka.Predmet z ucha nevyberajte násilne pinzetou či vatovou tyčinkou. Jeho odstránenie nechajte na odborníka.
Predmet z ucha nevyberajte násilne pinzetou či vatovou tyčinkou. Jeho odstránenie nechajte na odborníka.
Zdroj: Shutterstock

Cudzí predmet v nose svojho potomka si nemusíte všimnúť, kým sa nesťažuje na tlak alebo bolesť. Po čase vás naň môže upozorniť zápach z úst alebo hnisavý zelený výtok z nosa, ktorý signalizuje zápal nosovej sliznice. Príznačné je aj sťažené dýchanie cez jednu nosovú dierku, prípadne krvácanie z nosa. Lekár vyberie cudzie teleso z nosa háčikom, klieštikmi alebo odsávaním. V komplikovanejších prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

V uchu, presnejšie vo vonkajšom zvukovode, sa neraz ocitne aj hmyz či kúsok z vaty. Dieťa sa môže sťažovať na svrbenie či bolesť, horšie počuje. Neskôr sa pridáva výtok, ktorým sa prejavuje zápal kože zvukovodu alebo stredného ucha. Nikdy sa nesnažte predmet z ucha vybrať násilne pinzetou či vatovou tyčinkou. Je lepšie, ak jeho odstránenie necháte na odborníka. Lekár vyšetrí dieťa otoskopom, alebo mikroskopom a podľa nálezu zvolí odstránenie háčikom, pinzetou či výplachom.

V hrtane, v prieduškách, v priedušnici

Najväčší problém je, keď drobný predmet skončí v dýchacích cestách. Dramatické bývajú najmä akútne stavy. Väčšie teleso môže preniknúť do hrtana, podráždiť hlasivky alebo upchať priedušnicu. V takom prípade hrozí smrť zadusením. „Ak je predmet menší alebo sa rozdrobí, posunie sa nižšie do priedušky, častejšie pravej. Zasekne sa alebo v nej chodí hore-dole ako vo výťahu, pričom dráždi sliznicu. V prípade, že sa prieduška uzatvorí, prestane dýchať daná anatomická časť pľúc, ničí sa pľúcny parenchým a hneď vzniká zápal pľúc,“ upozorňuje odborník.

Príznaky zaregistrujete okamžite. Dieťa začne kašľať, zabehne mu, sipí, dusí sa. Najskôr očervenie, potom zmodrie. Dobré znamenie je, ak nestratilo hlas a kašle. V takom prípade ho búchajte po chrbte a podporujte ho v kašľaní. Ak však nemôže hovoriť, kašle ticho alebo vôbec, lapá po dychu, znamená to, že nemôže dýchať. Okamžite použite Gordonov alebo Heimlichov manéver a volajte záchrannú službu.

V pľúcach

Keď dieťa kašle dlhodobo bez zjavnej príčiny, môže to znamenať, že cudzie teleso ostalo v pľúcach a vyvolalo zápal. Zápaly, ktoré sa opakujú aj po preliečení antibiotikami niekoľko mesiacov alebo rokov, pričom predmet sa už nedá niekedy odstrániť, môžu spôsobiť trvalé poškodenie pľúc. Štandardné vyšetrenie sa začína počúvaním zmien pri dýchaní. Ak sú zmeny výraznejšie, lekár vás s dieťaťom pošle na röntgenové vyšetrenie hrudníka.

Podľa toho, v ktorej časti dýchacích ciest sa predmet zasekol, malého pacienta vyšetrí špecialista bronchoskopicky fibroskopom. Následne sa pomocou vhodných inštrumentov snaží predmet vybrať. Pneumológ vysvetľuje: „Čím je dieťa menšie a čím nižšie prenikne cudzie teleso, tým je zákrok komplikovanejší. Takmer vždy ho musíme uviesť do umelého spánku a zabezpečiť mu dýchacie cesty ako pri operácii.“

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor