MENU
rodina-a-tehotenstvo

Znásobte počet spermií a zvýšte si plodnosť. TOTO Jediné musíte pre to spraviť

Sperm,And,Egg,Cell.,Natural,Fertilization.,3d,Illustration,On,Red
Rodina a tehotenstvo

Znásobte počet spermií a zvýšte si plodnosť. TOTO Jediné musíte pre to spraviť

Neplodnosť má stúpajúcu tendenciu. Môže za to viacero faktorov, a jedným z nich je aj obezita. Vedci z Kodanskej univerzity prišli na to, ako môžu obézni muži ovplyvniť kvalitu a kvantitu svojich spermií.

Obezita je civilizačnou chorobou, ktorá negatívne ovplyvňuje kvalitu života a vedie k mnohým zdravotným ťažkostiam, vrátane neplodnosti. Tá nie je len záležitosťou žien, ale v čoraz väčšej miere sa znížená plodnosť vyskytuje aj u mužov. Muži na celom svete zažívajú klesajúcu kvalitu spermií a vedie to ku kríze plodnosti.

Chudnutie spojené s plodnosťou

Nad tým, ako zvýšiť reprodukčný potenciál mužov s nadváhou sa zaoberali aj vedci z Univerzity v Kodani a nemocnice Hvidovre. Štúdie sa zúčastnilo celkovo 56 obéznych mužov vo veku 18 - 65 rokov s BMI medzi 32 a 43, ktorí dodržiavali nízkokalorickú diétu. Táto štúdia bola časťou väčšieho výskumu o chudnutí. Do štúdie zapojili 215 Dánov s obezitou a nízkou kondíciou. Účastníci spočiatku dodržiavali počas 8 týždňov nízkokalorickú diétu, kde každý schudol približne 13 kg, čo prinieslo výrazné zlepšenie ich zdravotného stavu s poklesom hladiny cukru v krvi a krvného tlaku.

Významné zníženie hmotnosti u obéznych mužov viedlo k úprave hormonálnych hladín a k zlepšeniu spermiogramu. Muži v priebehu 8 týždňov schudli v priemere 16,5 kg, čo zvýšilo koncentráciu ich spermií o 50 % a počet spermií o 40 %. Po roku mali muži dvakrát viac spermií ako pred schudnutím.

Trvalé schudnutie a kvalita spermií

Muži, ktorí schudli, si zlepšili kvalitu spermií, ale len v tom prípade, že si váhu aj udržali.„Počas 52 týždňov, muži čo si udržali hmotnosť mali zlepšený stav spermiogramu. Naopak, muži ktorí opäť pribrali, stratili zlepšenie kvality spermií,“ vysvetľujú autori štúdie. Trvalé schudnutie je v prípade zlepšenia kvality spermií nevyhnutné.

Nové výsledky sú vynikajúcou správou pre mužov, ktorí chcú počať dieťa a nemôžu z dôvodu nadváhy. Bola preukázaná korelácia medzi zvýšeným počtom spermií a rýchlejším dosiahnutím tehotenstva u žien.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor