MENU
rodina-a-tehotenstvo

Znásobte počet spermií a zvýšte si plodnosť. TOTO Jediné musíte pre to spraviť

Sperm,And,Egg,Cell.,Natural,Fertilization.,3d,Illustration,On,Red
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Znásobte počet spermií a zvýšte si plodnosť. TOTO Jediné musíte pre to spraviť

Neplodnosť má stúpajúcu tendenciu. Môže za to viacero faktorov, a jedným z nich je aj obezita. Vedci z Kodanskej univerzity prišli na to, ako môžu obézni muži ovplyvniť kvalitu a kvantitu svojich spermií.

Obezita je civilizačnou chorobou, ktorá negatívne ovplyvňuje kvalitu života a vedie k mnohým zdravotným ťažkostiam, vrátane neplodnosti. Tá nie je len záležitosťou žien, ale v čoraz väčšej miere sa znížená plodnosť vyskytuje aj u mužov. Muži na celom svete zažívajú klesajúcu kvalitu spermií a vedie to ku kríze plodnosti.

Chudnutie spojené s plodnosťou

Nad tým, ako zvýšiť reprodukčný potenciál mužov s nadváhou sa zaoberali aj vedci z Univerzity v Kodani a nemocnice Hvidovre. Štúdie sa zúčastnilo celkovo 56 obéznych mužov vo veku 18 - 65 rokov s BMI medzi 32 a 43, ktorí dodržiavali nízkokalorickú diétu. Táto štúdia bola časťou väčšieho výskumu o chudnutí. Do štúdie zapojili 215 Dánov s obezitou a nízkou kondíciou. Účastníci spočiatku dodržiavali počas 8 týždňov nízkokalorickú diétu, kde každý schudol približne 13 kg, čo prinieslo výrazné zlepšenie ich zdravotného stavu s poklesom hladiny cukru v krvi a krvného tlaku.

Významné zníženie hmotnosti u obéznych mužov viedlo k úprave hormonálnych hladín a k zlepšeniu spermiogramu. Muži v priebehu 8 týždňov schudli v priemere 16,5 kg, čo zvýšilo koncentráciu ich spermií o 50 % a počet spermií o 40 %. Po roku mali muži dvakrát viac spermií ako pred schudnutím.

Trvalé schudnutie a kvalita spermií

Muži, ktorí schudli, si zlepšili kvalitu spermií, ale len v tom prípade, že si váhu aj udržali.„Počas 52 týždňov, muži čo si udržali hmotnosť mali zlepšený stav spermiogramu. Naopak, muži ktorí opäť pribrali, stratili zlepšenie kvality spermií,“ vysvetľujú autori štúdie. Trvalé schudnutie je v prípade zlepšenia kvality spermií nevyhnutné.

Nové výsledky sú vynikajúcou správou pre mužov, ktorí chcú počať dieťa a nemôžu z dôvodu nadváhy. Bola preukázaná korelácia medzi zvýšeným počtom spermií a rýchlejším dosiahnutím tehotenstva u žien.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor