MENU
rodina-a-tehotenstvo

Intímny problém po holení: Molusky sa rozširujú. Ako tomu zabrániť?

Aby ste sa moluskám ubránili, nielen na intímnych miestach, potrebujete si budovať dobrú imunitu.
Rodina a tehotenstvo

Intímny problém po holení: Molusky sa rozširujú. Ako tomu zabrániť?

Objavili sa vám po holení intímnych partií drobné vyrážky, ktoré nie a nie zmiznúť? Ak sú nažltlé či ružovkasté, hladké a polguľovité s prepadlinkou v strede, asi ide o molusky.

Molusky spôsobuje ľudský papillomavírus, ktorý môžete „chytiť“ v bazéne, vírivke, prípadne z uteráka infikovanej osoby. Častejšie ich mávajú deti, najmä chlapci, no nevyhýbajú sa ani dospelým. Ak si odstraňujete ochlpenie z intímnych partií, molusky sa vám môžu rozšíriť na tomto delikátnom mieste.

Zraniteľné ohanbie

Brazíska depilácia, holenie či laserové ničenie pubického ochlpenia odhalí pokožku, ktorá je oveľa zraniteľnejšia ako predtým. Vírus spôsobujúci molusky sa často prenáša aj pohlavným stykomcez čerstvo epilovanú či depilovanú pokožku vnikne do vášho tela.

Inkubačná doba, teda čas, kým vám naskáču pupáčiky, je jeden týždeň až pol roka. Genitálie a vnútorné strany stehien doslova obľubuje. Našťastie, okrem nepekného efektu nespôsobujú molusky spravidla žiadne problémy. Výnimočne môžu svrbieť alebo sa zapáliť. Ak máte dostatočne zdatnú imunitu, vyrážky vám do pol roka až roka spontánne zmiznú. Neškrabte si ich, ani sa ich nepokúšajte vytláčať, inak si nákazu rozšírite na ďalšie miesta na tele.

Ako si s nimi poradiť? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor