MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nenechávajte dieťa v rozhorúčenom aute. Upečie sa v 50 stupňovej teplote

Auto v letných teplotách pôsobí ako skleník.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Nenechávajte dieťa v rozhorúčenom aute. Upečie sa v 50 stupňovej teplote

Aj desať minút v peci, akým sa stane auto na slnko, môže dieťa vážne ohroziť na živote.

Ako v tejto súvislosti dnes povedal médiám, policajti budú rozdávať osviežovače vzduchu do auta a tiež informačné letáky. „Je maximálne nezodpovedné, aby rodičia nechávali deti v uzavretom vozidle," hovorí vedúci Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Tomáš Vrábel. Teplota sa v letných mesiacoch v uzavretom aute môže vyšplhať aj na 50 stupňov Celzia. „Zaznamenali sme už viacero prípadov v minulosti, ktoré sú verejnosti známe, kde nebolo len poškodené zdravie dieťaťa, ale bolo aj usmrtené," zdôraznil Vrábel. Počas leta by policajti mali rozdať viac ako 30 000 kusov letákov na túto tému.

Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby

Čo prežíva dieťa? 

Ľudské telo udržiava termoregulačnými mechanizmami teplotu v určitom rozmedzí. „Zmena prináša vždy riziko prehriatia či podchladenia,“ varuje detský lekár MUDr. Mário Móro. Navyše, detský organizmus sa prehreje tri- až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelých. Deti do dvoch rokoch ešte nedokážu regulovať svoju teplotu vôbec. „Uzavreté auto sa mení na skleník, kde stúpa teplota i vlhkosť vzduchu. Prirodzená regulácia teploty tela potením stráca význam. Keď rodičia zabudnú dieťa v aute, väčšinou oň prídu,“ konštatuje lekár.

Chemikálie môžu deťom ublížiť. Viete, ako dezinfikovať hračky?

Ani pár minút

Čím menšie dieťa máte, tým opatrnejší musíte byť. Novorodencovi hrozí úpal už po niekoľkých minútach! „Dieťa začne cítiť teplo, postupne sa pridružuje malátnosť, únava a niekedy podráždenosť. Teplota tela vyletí aj na 40°C. Dieťa silno rozbolí hlava a často i vracia. Väčšie deti môžu byť zmätené, nepokojné a, samozrejme, smädné. Ich koža je obyčajne červená, suchá, až neskôr zbledne. Zrýchli sa im tep a frekvencia dýchania. Neskôr sa objavia kŕče tela a nastane bezvedomie,“ varuje lekár.

Malého Finleyho takmer usmrtil bežný liek na virózu: Nemáte ho aj vy doma?

Konajte

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská v tejto súvislosti pripomenula, že v prípade ponechania dieťaťa v aute v horúčavách hrozí rodičovi okrem osobnej tragédie aj trestnoprávny postih, pokiaľ bude poškodené zdravie dieťaťa alebo umrie. Ak zaregistrujete prítomnosť dieťaťa v zaparkovanom aute, podľa Kurilovskej konajte a nebojte sa v prípade nutnosti poškodiť auto. "Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze. Ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním vlastne odvracia určité nebezpečenstvo," zdôraznila s tým, že je ťažké posúdiť, či je dieťa v aute zavreté päť minút alebo pol hodiny.

Pijú vaše deti dostatočne veľa počas dňa? Sladené nápoje nie sú tou najvhodnejšou voľbou
 

Podľa inštrukcií Slovenského Červeného kríža je pri záchrane dieťaťa z auta primárne nutné zistiť, či je pri vedomí. Pokiaľ je pri vedomí, prioritou je dostať ho do chládku a postupne ochladzovať. Pokiaľ pri vedomí nie je a zároveň nedýcha, je potrebné začať s resuscitáciou.

Čítajte aj: Pred prázdninami pribúdajú pokusy o samovraždu. Zabráňte im!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor