MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nenechávajte dieťa v rozhorúčenom aute. Upečie sa v 50 stupňovej teplote

Auto v letných teplotách pôsobí ako skleník.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Nenechávajte dieťa v rozhorúčenom aute. Upečie sa v 50 stupňovej teplote

Aj desať minút v peci, akým sa stane auto na slnko, môže dieťa vážne ohroziť na živote.

Ako v tejto súvislosti dnes povedal médiám, policajti budú rozdávať osviežovače vzduchu do auta a tiež informačné letáky. „Je maximálne nezodpovedné, aby rodičia nechávali deti v uzavretom vozidle," hovorí vedúci Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Tomáš Vrábel. Teplota sa v letných mesiacoch v uzavretom aute môže vyšplhať aj na 50 stupňov Celzia. „Zaznamenali sme už viacero prípadov v minulosti, ktoré sú verejnosti známe, kde nebolo len poškodené zdravie dieťaťa, ale bolo aj usmrtené," zdôraznil Vrábel. Počas leta by policajti mali rozdať viac ako 30 000 kusov letákov na túto tému.

Veľmi sa potí? U dieťaťa to môže byť nebezpečný príznak choroby

Čo prežíva dieťa? 

Ľudské telo udržiava termoregulačnými mechanizmami teplotu v určitom rozmedzí. „Zmena prináša vždy riziko prehriatia či podchladenia,“ varuje detský lekár MUDr. Mário Móro. Navyše, detský organizmus sa prehreje tri- až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelých. Deti do dvoch rokoch ešte nedokážu regulovať svoju teplotu vôbec. „Uzavreté auto sa mení na skleník, kde stúpa teplota i vlhkosť vzduchu. Prirodzená regulácia teploty tela potením stráca význam. Keď rodičia zabudnú dieťa v aute, väčšinou oň prídu,“ konštatuje lekár.

Chemikálie môžu deťom ublížiť. Viete, ako dezinfikovať hračky?

Ani pár minút

Čím menšie dieťa máte, tým opatrnejší musíte byť. Novorodencovi hrozí úpal už po niekoľkých minútach! „Dieťa začne cítiť teplo, postupne sa pridružuje malátnosť, únava a niekedy podráždenosť. Teplota tela vyletí aj na 40°C. Dieťa silno rozbolí hlava a často i vracia. Väčšie deti môžu byť zmätené, nepokojné a, samozrejme, smädné. Ich koža je obyčajne červená, suchá, až neskôr zbledne. Zrýchli sa im tep a frekvencia dýchania. Neskôr sa objavia kŕče tela a nastane bezvedomie,“ varuje lekár.

Malého Finleyho takmer usmrtil bežný liek na virózu: Nemáte ho aj vy doma?

Konajte

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská v tejto súvislosti pripomenula, že v prípade ponechania dieťaťa v aute v horúčavách hrozí rodičovi okrem osobnej tragédie aj trestnoprávny postih, pokiaľ bude poškodené zdravie dieťaťa alebo umrie. Ak zaregistrujete prítomnosť dieťaťa v zaparkovanom aute, podľa Kurilovskej konajte a nebojte sa v prípade nutnosti poškodiť auto. "Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze. Ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním vlastne odvracia určité nebezpečenstvo," zdôraznila s tým, že je ťažké posúdiť, či je dieťa v aute zavreté päť minút alebo pol hodiny.

Pijú vaše deti dostatočne veľa počas dňa? Sladené nápoje nie sú tou najvhodnejšou voľbou
 

Podľa inštrukcií Slovenského Červeného kríža je pri záchrane dieťaťa z auta primárne nutné zistiť, či je pri vedomí. Pokiaľ je pri vedomí, prioritou je dostať ho do chládku a postupne ochladzovať. Pokiaľ pri vedomí nie je a zároveň nedýcha, je potrebné začať s resuscitáciou.

Čítajte aj: Pred prázdninami pribúdajú pokusy o samovraždu. Zabráňte im!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor