MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nenávidí karfiol? Nenúťte ho, vedci objavili smradľavú príčinu

Pretty,Little,Girl,With,Long,Hair,Defocus,Doesn't,Want,To
Rodina a tehotenstvo

Nenávidí karfiol? Nenúťte ho, vedci objavili smradľavú príčinu

Aj vaše dieťa považuje konfrontáciu s brokolicou či karfiolom za hotovú urážku? Majte pochopenie! Vedci prišli na biologickú príčinu.

Kapustovitá zelenina, kam okrem kapusty patrí aj brokolica, kel či karfiol, obsahuje špeciálne enzýmy, ktoré u niektorých detí vyvolávajú obzvlášť odpornú chuť. Tieto enzýmy, nazývané cysteínlyázy, produkujú rôzne druhy baktérií, ktoré žijú v ústach. Rovnaké enzýmy sú tiež uzamknuté v bunkách tohto druhu zeleniny.  

Tieto enzýmy rozkladajú v kapustovitej zelenine zlúčeninu nazývanú S-metyl-L-cysteínsulfoxid (SMCSO) a tento rozkladný proces transformuje zlúčeninu na štipľavé molekuly zápachu.

Predchádzajúce štúdie dospelých naznačujú, že úroveň aktivity cysteínlyázy v pľúcach človeka určuje, ako veľmi sa SMCSO rozpadá, a teda koľko páchnucich molekúl sa v tomto procese vyrobí. To zase ovplyvňuje to, ako kučeravá zelenina dospelým chutí, píše LiveScience.

Podľa minulých štúdií môže existovať až desaťnásobný rozdiel v tom, koľko sírnych pachov jedlo vydáva podľa schopnosti ľudských slín tieto enzýmy produkovať.  Autorov aktuálnej štúdie publikovanej v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry zaujímalo,  či je možné rovnakú odchýlku pozorovať aj u detí, ktoré sú v porovnaní s dospelými zvyčajne na horké a kyslé chute citlivejšie. 

Nenávidia karfiol

V štúdii sledovali 98 párov rodičov a detí od 6 do 8 rokov. Na čo prišli?  Deti sa zdali zvlášť  citlivé na páchnucu zlúčeninu nazývanú dimetyltrisulfid (DMTS), zápach, ktorý je vedľajším produktom rozpadu SMCSO, a vôňu, ktorá sa uvoľňuje rozkladom mäsa, povedal pre Live Science prvý autor Damian Frank, odborník na potravinovú chémiu z University of Sydney.  Podľa neho, ak je dominanntý, skutočne páchne ako zhnitá síra.

Deti, ktorých sliny produkovali vysoké koncentrácie sírnych pachov, uviedli najsilnejšiu nechuť ku karfiolu. Tomu síce konkurovala brokolica, no karfiol sa zdal byť v produkcii sírnych pachov číslo jedna. Zaujímavé bolo, že rovnaký vzorec sa nepozoroval u dospelých s rovnako silnými koncentráciami sírnych zápachov. Prečo? Podľa autorov to má prosté vysvetlenie. Jednoducho počas života chuť kučeravej zeleniny len začali viac tolerovať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor