MENU
rodina-a-tehotenstvo

Nejmenej 3 z 10 ľudí sa zamilujú do kolegu. Priznať vzťah?

Zamilovať sa v práci je úplne bežné.
Rodina a tehotenstvo

Nejmenej 3 z 10 ľudí sa zamilujú do kolegu. Priznať vzťah?

Najmenej každý tretí z nás sa už niekedy zamiloval do kolegu. Niekekedy táto láska vyústi do manželstva, inokedy do odchodu zo zamestnania. Je výhodou zaľúbiť sa v práci?

Napadlo by vám, že na nadväzovanie bližších vzťahov na pracovisku sú ľudia takmer geneticky naprogramovaní? Aké je vysvetlenie toho, že si padnú do oka dvaja kolegovia?

Psychológovia tvrdia, že šanca na romantický vzťah na pracovisku je veľká vďaka spoločne strávenému času a otvoreným, často aj intímnym rozhovorom. Zároveň platí, že čím lepšie človek spozná niekoho v práci, tým existuje väčšia pravdepodobnosť, že ho začne aj priťahovať.

Máte sa o čom baviť

Podľa štúdie nemeckého zoznamovacieho portálu ElitePartner bol už takmer každý tretí človek zamilovaný do kolegu či kolegyne. Psychologička Lisa Fischbachová vysvetľuje, že pri vzájomnom spoznávaní hrá do karát aj to, že v práci existuje veľa spoločných tém a zároveň mnoho kontaktných miest, kde na seba dvaja kolegovia narazia. „V zamestnaní trávime veľa času. Už len z tohto dôvodu existuje veľa príležitostí, ako sa k sebe priblížiť,“ konštatuje nemecká psychologička.

Výhodou je, že sa môžete spoznať

„Sme skrz-naskrz spoločenské bytosti. Keď pracujete s niekým v malom uzavretom priestore, musíte sa naučiť s týmto človekom vychádzať. Časom sa spoznáte, prinajmenšom začnete tomu človeku rozumieť a budete rešpektovať jeho spôsob konania. Ak však zistíte, že máte podobné zvyky a vlastnosti a obaja ste nezadaní, tak je úplne prirodzené, že po čase o tomto človeku začnete rozmýšľať ako o možnom partnerovi, vysvetľuje odborníčka na lásku Helen Fisherová.

Výhodou podľa nej je, že rande s kolegom z práce je bezpečné. Sympatiak z baru po niekoľkých drinkoch predstavuje predsa len pre ženu riziko. O kolegovi sa dá dozvedieť skutočne veľa. S kým telefonuje, ako vychádza s ľuďmi, či má na stole poriadok a aké situácie ho najčastejšie rozhádžu.

Kedy priznať vzťah ostatným kolegom?

Ak to medzi dvoma kolegami začne iskriť, je len malá šanca, aby si to nevšimlo okolie. Dlhšie pohľady, zasnené úsmevy a spoločná cesta na obed začnú byť po čase podozrivé každému. Je rozumnejšie vzťah tajiť či o ňom radšej otvorene povedať?

Existuje viac možností: Zatĺkať, veľmi stručne to potvrdiť alebo to všetkým oficiálne oznámiť, napríklad na pive. Ako ďalší krok však odborníci radia pokračovať vo svojej práci ako predtým. Nadmerné prejavy lásky môžu byť pre ostatných otravné a je lepšie sa venovať svojim pracovným povinnostiam. Niektorí psychológovia sa však domnievajú, že na škodu nie je o vzťahu pomlčať. Aspoň spočiatku. Následne, po dvoch či troch mesiacoch sa ukáže, či má sladké tajomstvo v kancelárii aj reálnu budúcnosť.

Niekomu to neklapne, iní sa vezmú

Odborníci pripomínajú, že tak ako pri všetkom ostatnom, dôležité je udržiavať rovnováhu medzi profesionálnym a súkromným životom a platí to aj pri láske v práci. Sústrediť sa na uzávierku, dodržať všetky termíny či nezabudnúť na prezentáciu môže byť so zapálenými lýtkami ťažké. Dôležité je preto zvládnuť aj profesionalitu, aj vášeň. Vzťah na pracovisku môže skutočne priniesť aj pár rizík, ktoré mnohí vyhodnotia ako príliš negatívne, a radšej sa do tejto skúsenosti nenamočia. "Všetky moje romániky, ktoré som prežila s kolegami, sa skončili zle. Mala som potom problém zostať v zamestnaní, v ktorom bol aj môj bývalý, a tváriť sa, že je všetko v poriadku," opisuje svoju skúsenosť Marcela.

Skúsenosti však vravia, že to môže byť aj naopak. Vďaka najrôznejším situáciám, stresu či spoločnému humoru máte úžasnú šancu stretnúť kolegu, ktorý môže byť napokon aj ten pravý či pravá. Koniec-koncov, veľmi veľa manželstiev vzniklo práve z lásky na pracovisku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor