MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prečo s vekom klesá sexuálna túžba? Často ide o signál ochorenia!

Rokmi milovanie prestáva byť také zábavné, dokonca môže byť nepríjemné až boľavé.
Rodina a tehotenstvo

Prečo s vekom klesá sexuálna túžba? Často ide o signál ochorenia!

Sexuálne dysfunkcie trápia okolo 40% žien a 30% mužov. Najmä ženy sa však snažia svoje problémy skrývať. Aké sú najčastejšie ženské sexuálne poruchy, čo býva ich príčinou a ako s nimi dá bojovať?

Podľa českého psychiatra a sexuológa, docenta MUDr. Jaroslava Zvěřinu, CSc., skoro každá 10. žena nezažije ani raz v živote orgazmus a tretina vyvrcholenie dosahuje len za veľmi špecifických podmienok. Ženský orgazmus je ovplyvňovaný mnohými faktormi, počnúc stresom, cez partnerské nezhody,  nedostatočnú pošvovú lubrikáciu až po choroby ako cukrovka, poruchy štítnej žľazy, choroby obličiek alebo rakovina krčka maternice. Tieto aj ďalšie ochorenia totiž často znižujú prekrvenie erotogénnych zón, čím ich znecitlivujú, prípadne znižujú množstvo ženských hormónov alebo spôsobujú svalové kŕče a bolesti.

Problémy so štítnou žľazou či nadobličkami

Nízke libido sa môže týka takmer 27% žien pred menopauzou a približne 52% žien v menopauze. Slabšia sexuálna túžba sa zvyčajne prejaví až s postupom sexuálneho života ženy a okrem partnerských problémov svoju úlohu zohráva aj únava, životný štýl, užívanie niektorých liekov a býva to aj signál zdravotných problémov.

Okrem zmeny vo vylučovaní ženských pohlavných hormónov u žien v prechode a po ňom môžu pokles libida  spôsobiť aj problémy so žľazami s vnútornou sekréciou - typicky znížená činnosť štítnej žľazy alebo problémy s nadobličkami, ale aj celý rad ochorení. Tie síce nemusia nutne mať priamy vplyv, ale kvôli bolesti, únave alebo ďalšiemu diskomfortu vedú k strate záujmu o sex. Ak vás tento stav trápi či stresuje, snažte sa odhaliť príčinu, ideálne s pomocou sexuológa, gynekológa, psychológa či vášho všeobecného lekára.

Vaginizmus a iné bolesti

Jednou z veľmi nepríjemných ženských sexuálnych porúch je vaginizmus, ktorý sa prejavuje silnými a neovládateľnými kŕčovitými sťahy svalstva pošvového vchodu. Kvôli týmto sťahom je pre ženu takmer nemožné zažiť penetráciu, a ak k nej dôjde, je kvôli stiahnutým svalom veľmi bolestivá. Bolesť pritom ženám s vaginizmom môže prinášať aj zavádzanie tampónu či gynekologická prehliadka. Podľa dát Amerického kolégia gynekológov a pôrodníkov prežije nejaký druh bolesti pri sexe počas svojho života až 75% žien. Priamo vaginizmus potom podľa odborníkov môže trápiť 5 až 17% žien.

Príčiny treba hľadať

Príčina vaginizmu dodnes nie je úplne jasná. Môže ísť aj o niekoľko rôznych faktorov, psychických i fyzických. Prejavuje sa napríklad u žien trpiacich značnou úzkosťou či u tých, ktoré prekonali nejakú traumu, typicky znásilnenie. Liečba vaginizmu sa v drvivej väčšine prípadov nezaobíde bez pomoci odborníka.

Z fyzických príčin možno uviesť napríklad dlhodobú kvasinkovú infekciu, ktorá je našťastie liečiteľná. "Ak môžu byť príčiny psychické, mali by ste v prvom rade navštíviť psychológa. Až keď budete psychicky pripravená, môžete sa po konzultácii s odborníkom pustiť do domácich cvičení s cieľom uvoľniť a rozšíriť pošvový vchod. Nácvik penetrácie sa zvyčajne prvýkrát vykonáva prstami, následne je možné použiť menší vibrátor. Dobrou správou je, že táto liečba býva často úspešná," radí Adam Durčák, ktorý sa zaoberá zdravou sexualitou a predajom intímnych pomôcok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor