MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prečo s vekom klesá sexuálna túžba? Často ide o signál ochorenia!

Rokmi milovanie prestáva byť také zábavné, dokonca môže byť nepríjemné až boľavé.
Zdroj: Shutterestock
Rodina a tehotenstvo

Prečo s vekom klesá sexuálna túžba? Často ide o signál ochorenia!

Sexuálne dysfunkcie trápia okolo 40% žien a 30% mužov. Najmä ženy sa však snažia svoje problémy skrývať. Aké sú najčastejšie ženské sexuálne poruchy, čo býva ich príčinou a ako s nimi dá bojovať?

Podľa českého psychiatra a sexuológa, docenta MUDr. Jaroslava Zvěřinu, CSc., skoro každá 10. žena nezažije ani raz v živote orgazmus a tretina vyvrcholenie dosahuje len za veľmi špecifických podmienok. Ženský orgazmus je ovplyvňovaný mnohými faktormi, počnúc stresom, cez partnerské nezhody,  nedostatočnú pošvovú lubrikáciu až po choroby ako cukrovka, poruchy štítnej žľazy, choroby obličiek alebo rakovina krčka maternice. Tieto aj ďalšie ochorenia totiž často znižujú prekrvenie erotogénnych zón, čím ich znecitlivujú, prípadne znižujú množstvo ženských hormónov alebo spôsobujú svalové kŕče a bolesti.

Problémy so štítnou žľazou či nadobličkami

Nízke libido sa môže týka takmer 27% žien pred menopauzou a približne 52% žien v menopauze. Slabšia sexuálna túžba sa zvyčajne prejaví až s postupom sexuálneho života ženy a okrem partnerských problémov svoju úlohu zohráva aj únava, životný štýl, užívanie niektorých liekov a býva to aj signál zdravotných problémov.

Okrem zmeny vo vylučovaní ženských pohlavných hormónov u žien v prechode a po ňom môžu pokles libida  spôsobiť aj problémy so žľazami s vnútornou sekréciou - typicky znížená činnosť štítnej žľazy alebo problémy s nadobličkami, ale aj celý rad ochorení. Tie síce nemusia nutne mať priamy vplyv, ale kvôli bolesti, únave alebo ďalšiemu diskomfortu vedú k strate záujmu o sex. Ak vás tento stav trápi či stresuje, snažte sa odhaliť príčinu, ideálne s pomocou sexuológa, gynekológa, psychológa či vášho všeobecného lekára.

Vaginizmus a iné bolesti

Jednou z veľmi nepríjemných ženských sexuálnych porúch je vaginizmus, ktorý sa prejavuje silnými a neovládateľnými kŕčovitými sťahy svalstva pošvového vchodu. Kvôli týmto sťahom je pre ženu takmer nemožné zažiť penetráciu, a ak k nej dôjde, je kvôli stiahnutým svalom veľmi bolestivá. Bolesť pritom ženám s vaginizmom môže prinášať aj zavádzanie tampónu či gynekologická prehliadka. Podľa dát Amerického kolégia gynekológov a pôrodníkov prežije nejaký druh bolesti pri sexe počas svojho života až 75% žien. Priamo vaginizmus potom podľa odborníkov môže trápiť 5 až 17% žien.

Príčiny treba hľadať

Príčina vaginizmu dodnes nie je úplne jasná. Môže ísť aj o niekoľko rôznych faktorov, psychických i fyzických. Prejavuje sa napríklad u žien trpiacich značnou úzkosťou či u tých, ktoré prekonali nejakú traumu, typicky znásilnenie. Liečba vaginizmu sa v drvivej väčšine prípadov nezaobíde bez pomoci odborníka.

Z fyzických príčin možno uviesť napríklad dlhodobú kvasinkovú infekciu, ktorá je našťastie liečiteľná. "Ak môžu byť príčiny psychické, mali by ste v prvom rade navštíviť psychológa. Až keď budete psychicky pripravená, môžete sa po konzultácii s odborníkom pustiť do domácich cvičení s cieľom uvoľniť a rozšíriť pošvový vchod. Nácvik penetrácie sa zvyčajne prvýkrát vykonáva prstami, následne je možné použiť menší vibrátor. Dobrou správou je, že táto liečba býva často úspešná," radí Adam Durčák, ktorý sa zaoberá zdravou sexualitou a predajom intímnych pomôcok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor