Podľa českého psychiatra a sexuológa, docenta MUDr. Jaroslava Zvěřinu, CSc., skoro každá 10. žena nezažije ani raz v živote orgazmus a tretina vyvrcholenie dosahuje len za veľmi špecifických podmienok. Ženský orgazmus je ovplyvňovaný mnohými faktormi, počnúc stresom, cez partnerské nezhody, nedostatočnú pošvovú lubrikáciu až po choroby ako cukrovka, poruchy štítnej žľazy, choroby obličiek alebo rakovina krčka maternice. Tieto aj ďalšie ochorenia totiž často znižujú prekrvenie erotogénnych zón, čím ich znecitlivujú, prípadne znižujú množstvo ženských hormónov alebo spôsobujú svalové kŕče a bolesti.
Problémy so štítnou žľazou či nadobličkami
Nízke libido sa môže týka takmer 27% žien pred menopauzou a približne 52% žien v menopauze. Slabšia sexuálna túžba sa zvyčajne prejaví až s postupom sexuálneho života ženy a okrem partnerských problémov svoju úlohu zohráva aj únava, životný štýl, užívanie niektorých liekov a býva to aj signál zdravotných problémov.
Okrem zmeny vo vylučovaní ženských pohlavných hormónov u žien v prechode a po ňom môžu pokles libida spôsobiť aj problémy so žľazami s vnútornou sekréciou - typicky znížená činnosť štítnej žľazy alebo problémy s nadobličkami, ale aj celý rad ochorení. Tie síce nemusia nutne mať priamy vplyv, ale kvôli bolesti, únave alebo ďalšiemu diskomfortu vedú k strate záujmu o sex. Ak vás tento stav trápi či stresuje, snažte sa odhaliť príčinu, ideálne s pomocou sexuológa, gynekológa, psychológa či vášho všeobecného lekára.
Vaginizmus a iné bolesti
Jednou z veľmi nepríjemných ženských sexuálnych porúch je vaginizmus, ktorý sa prejavuje silnými a neovládateľnými kŕčovitými sťahy svalstva pošvového vchodu. Kvôli týmto sťahom je pre ženu takmer nemožné zažiť penetráciu, a ak k nej dôjde, je kvôli stiahnutým svalom veľmi bolestivá. Bolesť pritom ženám s vaginizmom môže prinášať aj zavádzanie tampónu či gynekologická prehliadka. Podľa dát Amerického kolégia gynekológov a pôrodníkov prežije nejaký druh bolesti pri sexe počas svojho života až 75% žien. Priamo vaginizmus potom podľa odborníkov môže trápiť 5 až 17% žien.
Príčiny treba hľadať
Príčina vaginizmu dodnes nie je úplne jasná. Môže ísť aj o niekoľko rôznych faktorov, psychických i fyzických. Prejavuje sa napríklad u žien trpiacich značnou úzkosťou či u tých, ktoré prekonali nejakú traumu, typicky znásilnenie. Liečba vaginizmu sa v drvivej väčšine prípadov nezaobíde bez pomoci odborníka.
Z fyzických príčin možno uviesť napríklad dlhodobú kvasinkovú infekciu, ktorá je našťastie liečiteľná. "Ak môžu byť príčiny psychické, mali by ste v prvom rade navštíviť psychológa. Až keď budete psychicky pripravená, môžete sa po konzultácii s odborníkom pustiť do domácich cvičení s cieľom uvoľniť a rozšíriť pošvový vchod. Nácvik penetrácie sa zvyčajne prvýkrát vykonáva prstami, následne je možné použiť menší vibrátor. Dobrou správou je, že táto liečba býva často úspešná," radí Adam Durčák, ktorý sa zaoberá zdravou sexualitou a predajom intímnych pomôcok.