MENU
Rodina a tehotenstvo

Počuli ste o imunologickej neplodnosti? V čom je problém?

Spojiť sa musia imunológ a gynekológ

Podľa imuno-alergiológa MUDr. Martina Lešťana je v prípade, že vaša imunita spôsobuje problémy s donosením dieťatka, možné zvážiť viaceré možnosti. Ide najmä o liečbu kortikoidmi, ktoré dokážu potlačiť nepriaznivú imunitnú odpoveď vášho tela a tým sa umožní plodu vyvíjať sa. Ďalšou možnosťou je injekčné podávanie imunoglobulínov, ktoré ochránia plod pred útokmi vášho imunitného systému. Okrem toho sa nadmerne aktivovaný imunitný systém dá potlačiť intralipidmi, čo je sterilná tuková emulzia, ale aj ďalšími liečebnými postupmi, ktoré sa odvíjajú od výsledkov vášho vyšetrenia. Liečba musí byť vždy šitá na mieru a aj počas tehotenstva sa môže upravovať. Imunológ pri tom spolupracuje s vašim gynekológom.

Komu hrozí imunologická neplodnosť?

Možnosť, že vaše telo zaútočí na plod, sa zvyšuje, ak máte:

  • autoimunitné ochorenie
  • ochorenie štítnej žľazy
  • celiakiu
  • reumatoidnú artritídu
  • systémové ochorenie

Spermie nepreniknú do vajíčka

Ani kvalitný spermiogram s vysokým množstvom pohyblivých spermií nemusí zaručiť, že váš muž je plodný. A to v prípade, že si vytvára autoprotilátky proti vlastným spermiám. Vyšetrenie jeho spermií  môže ukázať, že sa nemôžu spájať s vajíčkom, pretože ich hlavičky sú potiahnuté vrstvou protilátok, ktorými sa telo muža proti nim bráni. Takéto spermie nedokážu preniknúť do vajíčka a opäť pomôže len IVF.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor