MENU
rodina-a-tehotenstvo

Počuli ste o imunologickej neplodnosti? V čom je problém?

Neplodnosť môže mať aj nečakané a neobvyklé príčiny.
Rodina a tehotenstvo

Počuli ste o imunologickej neplodnosti? V čom je problém?

Alergia dokáže skomplikovať aj takú príjemnú vec, ako milovanie sa. No horšie je, že komplikuje aj otehotnenie či graviditu.

Pri snahe o otehotnenie sa ako prekážka môže objaviť viac druhov alergie či imunitná reakcia vášho organizmu. Napríklad partnerove spermie u vás môžu pri nechránenom sexe do pár minút vyvolať pálenie v pošve a na vonkajších rodidlách, svrbenie, začervenanie, opuch, vyrážky, pľuzgieriky. Dôvod? Histamínová alergia, konkrétne alergia na spermie. Svojpomocne si môžete jednoducho overiť, či dôvodom vašich nepríjemných pocitov po intímnom styku je naozaj práve táto alergia - ak skúsite milovanie sa s kondómom. Samozrejme, ak nie ste alergická aj na latex. Ak u vás chránený styk nevyvolá alergickú reakciu, je pravdepodobné, že ste alergická na partnerove spermie, respektíve na bielkovinu, ktorú obsahuje mužský ejakulát. V krajnom prípade môže pri nechránenom sexuálnom styku dôjsť až k anafylaktickej reakcii. Situáciu treba riešiť s alergiológom, ktorý problém špecifikuje a určí, či máte užívať antihistaminiká. V prípade, že sa vám nedarí otehotnieť, pomôže umelé oplodnenie. Ide však o výrazne vzácnu formu precitlivelosti.

Imunologická neplodnosť

Druhá možnosť označovaná ako alergia na spermie je bunková imunita, kedy si vaše telo vytvára protilátky na partnerove spermie. V tom prípade zväčša nejde o alergiu na ejakulát ako taký, ale o tvorbu protilátok voči spermiám konkrétneho muža. Protilátky proti spermiám sa častejšie vytvárajú u žien, ktoré trpia chronickými infekciami močových ciest a pohlavných orgánov. Tým sa však výrazne obmedzí schopnosť spermií preniknúť hlienom krčku maternice, ako aj možnosť oplodniť vajíčko. Tento problém treba riešiť s imunológom. Niekedy pomôže dočasné používanie kondómu, aby váš imunitný systém nebol permanentne dráždený a "zabudol", že mu spermie vášho partnera prekážajú. Zvyknú sa podávať aj lieky na tlmenie imunity. Niekedy však pri otehotnení pomôže až asistovaná reprodukcia, vnútromaternicová inseminácia.

Odmietanie plodu

Ak otehotniete, problémom môže byť tiež tvorba protilátok proti vyvíjajúcemu sa embryu respektíve plodu, čo vedie k spontánnemu potratu a neschopnosti donosiť dieťa. Váš imunitný systém totiž objaví, že v maternici máte akýsi cudzorodý materiál, pretože plod obsahuje spolovice genetický materiál od otca. Potraty, respektíve problém s donosením dieťatka v tomto prípade nevyrieši ani umelé oplodnenie, lebo problém nie je v neschopnosti počať. Problém je v tom, že oplodnenému vajíčku sa nepodarí ani len uhniezdiť v maternici, prípadne je za votrelca považované embryo a vďaka imunitnej reakcii vášho tela dôjde k potratu. Pomôcť môže imunomodulačná liečba.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor