Prsia sú ženskou pýchou, no zároveň jedným z najzradnejších miest, kde sa zákerná choroba môže zahryznúť. Napriek dobrej diagnostike a informovanosti si rakovina prsníka vyberá čoraz viac Sloveniek a ročne tak zomrie až osemsto žien. Prečo je to tak? „Hoci sa v posledných rokoch zvyšuje záujem o prevenciu, stále je to málo. Na preventívne gynekologické vyšetrenie chodí len tretina žien a asi iba štvrtina absolvuje pravidelné mamografické vyšetrenie,“ hovorí klinický onkológ docent MUDr. Vladimír Bella, PhD., že mnohé ženy prichádzajú zbytočne neskoro.

Čísla varujú

  • Každej 10. žene u nás v nejakej fáze života diagnostikujú rakovinu prsníka.
  • Ročne pribudne vyše 3 500 nových pacientok, z toho okolo 6% žien diagnostikujú v pokročilom štádiu ochorenia s metastázami.
  • Na preventívne prehliadky chodí tretina žien, na mamografické vyšetrenie len štvrtina.
  • Vyšetrenie prsníka v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky absolvuje len polovica žien.

Čítajte aj: Chráňte sa pred rakovinou prsníka! Jediná zmena v strave zásadne pomôže

Bez chemoterapie

"Zhubné nádory prsníka sú v súčasnosti najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u žien, pričom u mužov ide o extrémne zriedkavé ochorenie,“ vysvetľuje onkológ. Túto nelichotivú situáciu chce slovenské ministerstvo zdravotníctva zmeniť. V rámci národného skríningového programu budú všetky zdravotné poisťovne pozývať na mamografické vyšetrenie ženy vo veku 50 až 69 rokov. Chcú tak podchytiť rakovinu vo fáze, keď ženy ešte nepociťujú žiadne ťažkosti a šanca na vyliečenie je vysoká. „Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov. V tejto fáze je rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná, bez veľkého operačného zásahu, väčšinou aj bez chemoterapie či rádioterapie,“ vysvetlila zavedenie skríningového programu na karcinóm prsníka hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. 

Prsia by ste si mali vyšetrovať každý tretí mesiac od 18 rokov, ženy nad 30 rokov každý mesiac.Prsia by ste si mali vyšetrovať každý tretí mesiac od 18 rokov, ženy nad 30 rokov každý mesiac.
Prsia by ste si mali vyšetrovať každý tretí mesiac od 18 rokov, ženy nad 30 rokov každý mesiac.
Zdroj: Shutterstock

Zdroj foto v článku: Shutterstock

Zdravie pŕs máte vo vlastných rukách

Pravidelné prehmatanie pŕs je dôležité, niektoré nádory môžu začať agresívne rásť hoci aj mesiac po tom, ako žena spokojne odišla po negatívnom náleze na sonografii či mamografii. Preto by si od osemnástich rokov mali ženy kontrolovať prsia každé tri mesiace a po tridsiatke raz mesačne.„Pri samovyšetrení prsníkov si ženy všímajú hlavne novovzniknuté hrčky v prsníku, v pazuchách, nad a pod kľúčnou kosťou, výtok z bradavky, vtiahnutie bradavky alebo akékoľvek zmeny na koži prsníka či bradavke,“ vysvetľuje onkológ. Čísla dokazujú, že zmeny na tele sa oplatí sledovať. Podľa prieskumu, ktorý robilo občianske združenie Amazonky medzi ženami s pokročilou rakovinou prsníka, vyplynulo, že až polovica z nich nechodila na preventívne prehliadky. Problém je tiež, že až tridsiatim percentám žien sa vyliečená rakovina po čase vrátila v podobe metastáz. „Pri včasnom odhalení rakoviny je šanca na vyliečenie deväťdesiat až stopercentná, pri metastázach je približne štyridsaťpercentná,“ dopĺňa Vladimír Bella, že aj tu je dôležitý čas. Rovnako ako pri prehliadkach u gynekológa, aj pri cielenom skríningu chcú lekári nájsť zdravé ženy a tie, u ktorých je šanca na vyliečenie čo najvyššia.

10 najväčších vinníkov rakoviny. Väčšine sa môžete vyhnúť!

Ako na to?

Prsia by ste si mali vyšetrovať každý tretí mesiac od 18 rokov, ženy nad 30 rokov každý mesiac.
Ideálny čas je 3. až 4. deň po skončení menštruácie, keď sú prsia bez hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú. Samovyšetrenie spočíva vo vyšetrení prsníkov pohľadom v stoji pred zrkadlom. Každý prsník sa vyšetruje pohmatom bruškami troch stredných prstov rúk. Všímajte si každú zmenu, ak sa vám niečo nezdá, vyhľadajte lekára.

Poďte na pochod

V rámci projektu, ktorý bojuje za zdravé prsia, sa každoročne koná aj podujatie určené celým rodinám – AVON Pochod. Tohtoročný bude už zajtra 8. júna na Bratislavskom hrade. Vstupenkou je tričko, ktoré si môžete kúpiť aj priamo na mieste. Viac informácií nájdete na www.zdraveprsia.sk a na facebookovom profile Avon proti rakovine prsníka.