MENU
Rodina a tehotenstvo

Nechať malé bábätko vyplakať? Názory 3 expertiek vás prekvapia

Viac či menej?

Podľa záverov vedcov z Warwicku vyplakanie dieťaťu nielenže neublížilo, dokonca v osemnástich mesiacoch plakali kratšie a menej a rovnako i lepšie spali. Psychologička Pšenáková však nie je presvedčená. „Ak sa odpoveď rodiča objaví, ale neskoro, posúva sa u dieťaťa tendencia k plaču práveže k vyššej a intenzívnejšej plačlivosti. Dieťa si zvykne, že prichádza až pri výraznejšej reakcii a dlhodobom strese. Naučí sa stres očakávať a odpovedať naň prehnane. Ak sa nedostaví vôbec, dochádza k narušeniu bazálnej dôvery, k deprivácii, čo môže mať závažné osobnostné dôsledky,“ prikláňa sa slovenská odborníčka k mnohým expertom na detský vývin, ktorí nereagovať na diskomfort bábätka neodporúčajú aj pre riziko narušenia bondingu, teda prirodzeného puta medzi ním a rodičom a jeho neskoršieho správania.

„Myslím si, že táto metóda nie je vhodná pre žiadne dieťa. Každé si vyžaduje istú pozornosť a na plač dieťaťa treba určite reagovať,“ myslí si aj neonatologička MUDr. Iveta Kostelníková.

Plače dieťatko po dojčení? Pediatrička vysvetľuje, čo môže byť za tým.Plače dieťatko po dojčení? Pediatrička vysvetľuje, čo môže byť za tým.
Plače dieťatko po dojčení? Pediatrička vysvetľuje, čo môže byť za tým.
Zdroj: Shutterstock

Mení mozog

Navyše obrátiť plnú pozornosť na dieťa v prípade jeho nepokoja je prirodzený inštinkt rodičov. Na Univerzite v Princetone skúmali správanie 684 matiek z 11 krajín a hodnotili zmeny prebiehajúce v mozgu na základe MRI skenov mozgu. Vysvitlo, že na ťažkosti detí prednostne reagovali podržaním v náručí a prihováraním sa bábätku, pričom sa im aktivovali oblasti mozgu spojené so zámerom hýbať sa a hovoriť a spracovávať sluchovú stimuláciu. „Viaceré štúdie hovoria o tom, že dieťa mení mozog matky. Donúti mamičky k pohybu a pripraví ich na rozhovor ešte predtým, ako zistia, čo dieťa potrebuje. Matky prežívajú krik dieťaťa ako emocionálne dôležitý signál, na ktorý musia okamžite reagovať,“ potvrdzuje lekárka.

U väčšiny dospelých plač dieťaťa vyvolá súcit a potrebu pomôcť, za čo môže hormón oxytocín. Ten následne pomáha cítiť spokojnosť so svojim konaním a utužuje väzbu dospelého na dieťa, a teda aj šancu na jeho prežitie. U matiek sa okrem oxytocínu vylučuje i prolaktín udržujúci bdelosť a uľahčujúci dojčenie. Rodič musí byť extrémne vyčerpaný, depresívny, alebo osobnostne chladný, aby ignoroval plač.  Chápem však, že i rodičia občas potrebujú vypnúť a mať svoj priestor. Vtedy by však starostlivosť o dieťa mala prevziať iná osoba,“ dopĺňa Miriam Pšenáková.

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor