Reklama

Nebojte sa kyretáže: Gynekológ vám objasní, čo zákrok obnáša

Nemajte z kyretáže strach! Tento zákrok sa vykonáva bežne v rámci jednodňovej chirurgie.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Čaká vás tento zákrok? Nemajte z neho obavy! Pomôže diagnostikovať vaše problémy a zároveň ich môže vyliečiť.

Priebeh zákroku znie dosť desivo – pri kyretáži sa získava časť sliznice kanála krčka a dutiny maternice. Robí sa špeciálnym nástrojom nazývaným kyreta. Patrí však k najčistejším gynekologickým chirurgickým operáciám. Slúži na diagnostiku, teda na objasnenie vašich problémov. Napríklad v prípade nejasného krvácania lekár časť odobratej sliznice odošle na histopatologické vyšetrenie. „Zákrok je často zároveň liečebný, zastavuje krvácanie alebo odstraňuje jeho príčinu,“ upresňuje Erik Lajtman, gynekológ a pôrodník z Fakultnej nemocnice v Nitre.

Len pár hodín

Kyretáž sa robí v krátkej celkovej anestézii. Trvá 10 až 20 minút a väčšinou si nevyžaduje ani hospitalizáciu. Bežne ju vykonávajú v rámci jednodňovej chirurgie, čo znamená, že ak sa nevyskytnú komplikácie, o pár hodín po operácii už budete doma. Nevyžaduje si ani dlhší čas na zotavenie. Pred kyretážou však musíte absolvovať bežné predoperačné vyšetrenia. Často sa robí v období perimenopauzy, teda asi rok pred menopauzou a po nej. „Vtedy môže dôjsť k menštruačným poruchám, pretože spočiatku po relatívnom nadbytku ženských hormónov nasleduje ich nedostatok. Poruchy krvácania sa pri neúspešnej hormonálnej liečbe, pri zosilňujúcom krvácaní alebo v prípade podozrenia na nádor maternice riešia kyretážou,“ vysvetľuje gynekológ Erik Lajtman. Zákrok sa však niekedy vykonáva aj po pôrode alebo po potrate.

Má svoje riziká

Ak sa príčiny, ktoré spôsobujú nepravidelné krvácanie, opakujú alebo je u vás hormonálna či chirurgická liečba neúspešná, vtedy je nutné zákrok opakovať. Prípadne vám lekár odporučí takzvanú hysteroskopiu, pri ktorej sa počas operácie pozerá do dutiny maternice kamerou, zároveň zistí a odstráni zdroj krvácania, napríklad polyp alebo drobný myóm. Aj keď zákrok patrí z gynekologického hľadiska medzi tie jednoduchšie, má určité riziká nesúvisiace len s anestéziou. Bezprostredne po zákroku budete pravdepodobne pociťovať bolesti podobné menštruačným, čo je bežné. No môže vás prekvapiť aj zápal, krvácanie, trombóza, embólia, pri samotnom zákroku môže dôjsť k prederaveniu dutiny maternice, poraneniu susediacich orgánov alebo nervov. Ak by sa u vás objavili akékoľvek problémy, krvácanie, bolesti či horúčka, bezodkladne o tom informujte lekára.

Čo vás čaká po operácii?

  • Asi dva týždne by ste mali dbať na zvýšenú intímnu hygienu. Sprchujte sa, kúpeľ si však odoprite.
  • Na sex by ste mali zabudnúť aspoň na tri až štyri týždne.
  • Nenamáhajte sa, nezdvíhajte ťažké bremená a doprajte si pár dní odpočinku.
  • Robili vám zákrok v období, keď máte bežný menštruačný cyklus? Potom sa menštruácia obnoví približne do mesiaca, v prípade predchádzajúcej gravidity do troch až šiestich týždňov.

Vyberáme pre vás niečo PLUS