MENU
rodina-a-tehotenstvo

Návaly i potenie: Menopauza potrápila aj slávne ženy. Čo odporúčajú?

O menopauze nemlčali.
Rodina a tehotenstvo

Návaly i potenie: Menopauza potrápila aj slávne ženy. Čo odporúčajú?

Hoci sa o menopauze v spoločnosti skôr mlčí, sú slávne ženy, ktoré sa o nej nehanbili povedať nahlas.

Jane Seymour

Jane,Seymour,Attends,The,'mad,Max,:,Fury,Road',PremiereJane,Seymour,Attends,The,'mad,Max,:,Fury,Road',Premiere
Zdroj: Shutterstock

Aj keď si britská herečka Jane Seymour (71) vždy strážila svoj zdravý životný štýl, cvičila jogu a zdravo sa stravovala, menopauza ju zaskočila. Prišla pred päťdesiatkou a ako sama vyhlásila, stala sa jej nepriateľom. Začala proti nej bojovať hormonálnou substitučnou terapiou, ktorú však považovala za kontroverznú. „Musela som zvážiť všetky za a proti,“ povedala pre Daily Mail v roku 2006.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor