MENU
rodina-a-tehotenstvo

Návaly i potenie: Menopauza potrápila aj slávne ženy. Čo odporúčajú?

O menopauze nemlčali.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Návaly i potenie: Menopauza potrápila aj slávne ženy. Čo odporúčajú?

Hoci sa o menopauze v spoločnosti skôr mlčí, sú slávne ženy, ktoré sa o nej nehanbili povedať nahlas.

Jane Seymour

Jane,Seymour,Attends,The,'mad,Max,:,Fury,Road',PremiereJane,Seymour,Attends,The,'mad,Max,:,Fury,Road',Premiere
Zdroj: Shutterstock

Aj keď si britská herečka Jane Seymour (71) vždy strážila svoj zdravý životný štýl, cvičila jogu a zdravo sa stravovala, menopauza ju zaskočila. Prišla pred päťdesiatkou a ako sama vyhlásila, stala sa jej nepriateľom. Začala proti nej bojovať hormonálnou substitučnou terapiou, ktorú však považovala za kontroverznú. „Musela som zvážiť všetky za a proti,“ povedala pre Daily Mail v roku 2006.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor