MENU
zdravy-zivot

Trápia vás časté zmeny nálad? Skúste 11 upokojujúcich rád. To zvládnete!

Prestávate rozumieť samým sebe? Základ je uvedomiť si, že vaše nálady naozaj nie sú OK.

Súvisiace témy

Zdravý život

Trápia vás časté zmeny nálad? Skúste 11 upokojujúcich rád. To zvládnete!

Možno je načase, aby ste svoje správanie prestali ospravedlňovať tým, že ste vystresované alebo vás niečo bolí. A platí to aj pre mužov.

Timea sa v jednej chvíli veselo usmieva, o pár minút je všetko inak. Stačí maličkosť, ktorá ju znervózni, a jej jednoducho prepne. Ale vždy má na to „dôvod“: Mám migrénu. Asi som niečo zjedla. Ten môj nízky tlak. Tromfom sú hormóny. Pred menštruáciou, počas nej, po nej... „Pomôže mi, keď si ľahnem, zatvorím oči a zhlboka dýcham. Po pol hodine som v pohode, ticho mi pomáha,“ hovorí o tom, čo si nie vždy v práci môže dovoliť.

Úprimnosť lieči

Ženy sú vo všeobecnosti citlivejšie a náladovejšie nielen vinou hormonálnych pochodov. Odborníci však dnes hovoria o stúpajúcom počte mužov, ktorí sú hypersenzitívni a nálady im lietajú ako na horskej dráhe. „Je prirodzené nebyť občas vo svojej koži, ale ak pravidelne prechádzate zo stavu nekontrolovanej radosti do nervozity, úzkostných a depresívnych nálad, je najvyšší čas proti nim zakročiť,“ upozorňuje psychologička Diana Bultmanová, že z otravnej náladovosti inak môžete vážne ochorieť.

Prvý krok správnym smerom je priznať si problém aj to, že si s ním neviete rady. Je to také jednoduché, a pritom to toľkí neurobia. Porozprávajte sa s niekým blízkym, komu veríte. Otvorená diskusia o pocitoch, nech už sú akokoľvek chaotické, je tou najrýchlejšou cestou, ako ich skrotiť. No nie vždy to stačí.

Kedy je to vážne?

„Ak vám zmeny nálad zasahujú do vzťahov a každodenného života, porozmýšľajte o rozhovore so psychoterapeutom,“ radí odborníčka. Zdravotná poisťovňa na to prispeje tým, ktorí majú výmenný lístok od praktického lekára. K súkromníkovi môžete zájsť „len tak“.

Odborník zváži, ako dlho problémy trvajú, čo k nim vedie a najmä, ako sa s nimi popasovať. Dôležitá je i celková anamnéza a štruktúra osobnosti. Ak svoj stav zanedbáte, môže vás priviesť až k rozkladu, dekompenzácii osobnosti – vnútorné napätie bude narastať, budete viac roztržitý a nesústredený. Nedokážete kontrolovať svoje správanie, predvídať ani plánovať. Podceňujete alebo preceňujete svoje schopnosti a doháňate ľahko riešiteľné problémy do extrémov,“ varuje Diana Bultmanová pred dôvodom, prečo to má Timea v živote také ťažké.

Stačí pochopiť

Nielen ona maskuje svoje nešťastie hnevom a radšej vyvolá hádku, ako by mala ukázať svoj smútok. „Je to bežné,“ súhlasí psychologička. „Ide o zástupné emócie a väčšina ľudí ich nedokáže identifikovať. Objavujú sa v momente, keď si neviete rady. Psychoterapia ich pomôže nájsť, porozumieť im a ovládnuť ich,“ hovorí odborníčka. Aby ste už nemuseli ľutovať, že ste po niekom „bezdôvodne“ vyleteli.

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia