MENU
rodina-a-tehotenstvo

Deti sa covidom-19 navzájom nenakazia. Skutoční vinníci sú títo

Skôr sa nakazí dieťa od dospelého, ako opačne.
Rodina a tehotenstvo

Deti sa covidom-19 navzájom nenakazia. Skutoční vinníci sú títo

Uvažujete, či vo vyhrotenej epidemiologickej situácii nenechať deti radšej doma? Tieto obavy sú podľa niektorých vedcov zbytočné.

Hoci sa nový koronavírus šíri nadpriemerne rýchlo, u detí je to skôr výnimka. Zhodlo sa na tom viacero pediatrov v komentári uverejnenom v časopise Pediatrics. Vyvodzujú, že covid-19 deti prenášajú skôr zriedka a školy, za predpokladu že sa riadia sociálnymi a dištančnými usmerneniami, môžu pokojne fungovať.

9 detí z 10 sa covidom-19 nakazí od dospelého.
 

Klara M. Posfay-Barbe, M. D., členka fakulty na lekárskej fakulte Univerzity v Ženeve, a jej kolegovia študovali domácnosti 39 švajčiarskych detí infikovaných Covid-19, pričom iba u troch bolo dieťa podozrivým z prenosu. V čínskej štúdii zas vysvitlo, že až 96% chorých detí sa nakazilo od dospelých v domácnosti, v inej zas deväť detí z desiatich. Vo Francúzsku dokonca opísali prípad chlapca, ktorý v kontakte s 80 spolužiakmi na viacerých školách nepreniesol ochorenie na žiadneho z nich. „Kľúčovým zistením je, že pandémiu nespúšťajú deti. Po šiestich mesiacoch veľké množstvo údajov ukazuje, že sa zdajú menej infekčné. Za vzostupnú krivku nákazy sú zodpovední dospelí nedodržiavajúci bezpečnostné nariadenia,“ uzavrel v septembri pediater William V. Raszka, ml., M. D.

Dodržiavať pravidlá treba

Nič to samozrejme nemení na to, že deti by ste mali dôkladne poučiť o dodržiavaní protiepidemiologických opatrení - do školy potrebujú aspoň dve rúška, dezinfekčný gél, pravidelne si umývať ruky a tabu by na čas mali byť aj návštevy spolužiakov doma. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia