MENU
rodina-a-tehotenstvo

Bude to chlapček alebo dievčatko? Príznaky, ktoré to vraj prezradia

Chcete sa nechať prekvapiť, alebo už viete?
Rodina a tehotenstvo

Bude to chlapček alebo dievčatko? Príznaky, ktoré to vraj prezradia

Bude to chlapček alebo dievčatko? Ak vám na otázku neodpovie gynekológ pri vyšetrení ultrazvukom, môžete skúsiť tipovaciu lotériu. Máme pre vás niekoľko pomôcok.

Čakáte bábätko, no gynekológ nemôže s istotou povedať, čo to bude, lebo dieťatko nie je vhodne natočené? Alebo je v očakávaní kolegyňa a robí okolo svojho dieťatka tajnosti? Ak sa chcete spoľahnúť na niektorý z „babských“ odhadov, môžete to skúsiť. Stačí, aby ste sama seba či inú nastávajúcu mamičku trošku pozorovali a všetko - vraj - bude jasné. A keď nie, môžete sa aspoň pobaviť, prípadne spätne zhodnotiť, či predpovede nakoniec sedeli s realitou. 

Tak čo to bude?Tak čo to bude?
Tak čo to bude?
Zdroj: Shutterstock

Príznaky, ktoré (vraj) odhalia pohlavie

Tvar a poloha bruška - Vyššie položené bruško znamená dievčatko, nižšie položené chlapca. Ak je navyše skôr špicaté, je to „jasný“ chlapec, ak okrúhlejšie, tak dievčatko.

Opekneli ste? - Ak vás okolie chváli, že vám tehotenstvo svedčí a viditeľne ste opeknela, máte peknú pleť a ružovú tváričku, mali by ste priviesť na svet chlapca. Ak sa vám naopak pleť zhorší, vraj to veští dievčatko. 

Lepia sa na vás kilá? - S dievčatkom v brušku údajne ľahšie naberáte kilá. Ak ostanete primerane štíhla, bude to chlapec.

Chuť na sladké - Pri preferovaní sladkostí ide o dievčatko, slané či kyslé chute predznamenajú chlapca.

Nevoľnosti v prvom trimestri - Vracanie v prvých týždňoch tehotenstva vás údajne bude sprevádzať pri dievčatku, s chlapcom by ste to mali vraj mať menej nepríjemné. 

Pôrod po termíne - Prenášanie sa pripisuje dievčatkám... Štatistiky sa ale prikláňajú k tomu, že dlhšie v brušku sa zvyknú zdržať chlapci. Tak čomu veriť?

Tep bábätka - Ak sa niekomu podarí rozoznať tlkot detského srdiečka vo vašom brušku a napočíta viac ako 140 úderov za minútu, vraj tam bije dievčenské srdce. Ak je tlkot pomalší, malo by patriť chlapčekovi. 

Zachovajte si chladnú hlavu

Ak ste dočítali až potiaľto, buď ste sa dobre bavili, alebo skutočne skúmate, čo najlepšie vystihuje vašu situáciu. Je jasné, že s tehuľkami aj ich partnermi mávajú hormóny aj veľké emócie, preto sú náchylní veriť všelijakým povedačkám. Žiadna z vyššie uvedených teórií nebola preukázaná vedecky. Ide skôr o výsledok pozorovania z čias, kedy neexistoval ultrazvuk a ľudia sa snažili odhadnúť, aký nový člen pribudne do rodiny. No odborne a ani štatisticky z toho nie je podložené naozaj nič. Napriek tomu sa tieto „príznaky“ u tehotných žien dodnes tradujú. A možno sa práve u vás osvedčia, kto vie? 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia