MENU
rodina-a-tehotenstvo

Najčastejšie príčiny bojkotu dojčenia. Poradíme vám, čo zaberie

Ilustračné foto
Zdroj: Union
Rodina a tehotenstvo

Najčastejšie príčiny bojkotu dojčenia. Poradíme vám, čo zaberie

Dojčenie je prospešné pre dieťa aj matku. Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú, že dojčené deti sú menej náchylné na rôzne ochorenia, vznik astmy či ekzému. Zároveň majú nižšie riziko obezity vo vyššom veku. Pre dojčiacu matku poskytuje výhody v podobe zníženia rizika vzniku rakoviny prsníka i osteoporózy vo vyššom veku.

Hoci je dojčenie prirodzené, nie vždy je jednoduché aj kvôli bojkotu dojčenia. Teda dieťatko sa pri dojčení hnevá, je nepokojné, alebo ho odmieta. Príčin aj riešení je niekoľko. Jedným z nich je zdravotné poistenie v Union zdravotnej poisťovni, ktorá poskytuje svojim poistenkám zľavu 20 percent na využitie služieb laktačnej poradkyne z Mamily.

Pri odhaľovaní príčin dojčenského štrajku môžete využiť aj nasledovné informácie.

Prečo bábätká bojkotujú dojčenie?

Príčiny dojčenského štrajku sa líšia od prípadu k prípadu. Bábätko sa počas štrajku pri dojčení hnevá, je nepokojné, odmieta sa dojčiť, plače, dáva do úst päsť či palec, alebo sa prehýba do luku. Vnímavá mama si tieto signály všimne pomerne skoro a tým pádom ich môže riešiť.

Existuje viacero príčin bojkotu dojčenia, pričom najčastejšie ide o zmenu v toku materského mlieka. Štrajk nastáva aj vtedy, keď matka nedojčí na požiadanie, ale v určitých intervaloch, teda dieťa v tomto smere obmedzuje. Rizikom je aj dlhšie odlúčenie od matky.

Samozrejme, vplyv na kvalitu dojčenia majú aj ďalšie faktory, ako napríklad infekcie horných dýchacích ciest u bábätka. Negatívne môže vplývať aj okolité prostredie v prípade, že je rušivé alebo má dieťa príliš veľa podnetov.
Podceňovať netreba ani chuť mlieka, ktorá sa mení v závislosti od skonzumovaných jedál, užívania liekov alebo pri menštruácii.

Tipy, ako zvládnuť bojkot dojčenia

Dojčenský štrajk u bábätiek sa vyskytuje pomerne často. Kľúčové je zostať v pokoji a nevzdávať sa. Je dobré pripomínať si, prečo chcete dojčiť. A takisto mať na mysli, že cesta do cieľa, ktorou je vo vašom prípade dlhodobé dojčenie, je vždy posiata prekážkami. Čo pomôže?

Vyskúšajte kontakt koža na kožu

Ak sa bábätko odmieta dojčiť, prikladajte si ho iba zabalené v plienke na svoje telo čo najčastejšie. Pomôcť vám môže aj využívanie šatky či nosiča, v ktorom budete bábätko dojčiť. Vhodné je tiež prikladať dieťa k prsníku čo najčastejšie, pretože sa tým stimuluje tvorba materského mlieka.

Zmeňte polohu pri dojčení

Dojčili ste doteraz v sede? Skúste to v ľahu či postojačky, alebo si sadnite na fitloptu a bábätko pri dojčení hojdajte. V tomto smere pomôže aj dojčenie v šatke či nosiči, pretože môžete pri tom chodiť, alebo bábo jemne natriasať.

Vytvorte okolo seba príjemné prostredie

Skúste zostať pri bojkote dojčenia pokojná. Bábätko vycíti vaše napätie a nervozitu. Snažte sa dojčiť v tichej miestnosti, kde budete mať pokoj a pohodu.

Nájdite na dojčenie správne okamihy

Ak dieťa dojčenie bojkotuje, dojčite ho v noci, prípadne vtedy, keď zaspáva alebo sa zobúdza. V týchto situáciách je ochotné dojčiť sa viac, ako keď je v úplne bdelom stave.

Pomocná ruka z Union zdravotnej poisťovne

Neviete si poradiť s dojčenským štrajkom svojho bábätka, ale chcete pokračovať ďalej v dojčení? Union zdravotná poisťovňa má veľa zaujímavých výhod pre mamy a ich deti.

V e-booku Union zdravotnej poisťovne Ako správne dojčiť? Sprievodkyňa prípravou na dojčenie sa dozviete o správnom prisatí a dojčiacich polohách, ale nájdete v ňom aj konkrétne rady pri dojčenskom štrajku.

Napríklad zapožičanie alebo príspevok na monitor dychu, príspevok na kurz plávania pre bábätká či na nákup novorodeneckých potrieb, využiť môžete aj pomoc licencovanej pôrodnej asistentky, ktorá vám pomôže aj pri problémoch s dojčením.

Ste poistenkami inej zdravotnej poisťovne? V tom prípade to vyrieši zmena zdravotnej poisťovne, vďaka ktorej budete môcť čerpať tieto aj množstvo ďalších atraktívnych benefitov pre celú rodinu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor