MENU
rodina-a-tehotenstvo

Môže dieťa zo studeného bazéna dostať zápal obličiek? Pýtali sme sa lekárky

Malátnosť a bolesť bruška môže byť prvý príznak akútneho zápalu obličiek.
Rodina a tehotenstvo

Môže dieťa zo studeného bazéna dostať zápal obličiek? Pýtali sme sa lekárky

Hoci zápaly obličiek sú u deti celoročná záležitosť, v lete im môžu mať predsa len o čosi bližšie.

Slnko a teplo po chladnej jari láka von. Mokré plavky, studená voda a ešte stále chladnejšie večery nejdú dokopy.  „Vlhko a chlad sú pre obličky nebezpečné,“ prízvukuje základné pravidlo detská nefrologička a primárka Pediatrického oddelenia Nemocnice v Topoľčanoch MUDr. Marta Moravčíková. Hoci sú spúšťače zápalu obličiek zväčša mikroskopické. „Ide o zápalové ochorenie obličkového parenchýmu, ktoré je vyvolané bacilmi zdržujúcimi sa v okolí konečníka a vzostupnou cestou sa dostanú až do obličiek. Predisponujú k nemu deti s rozšíreniami a defektami močových ciest a deti s poruchou imunity,“ vysvetľuje odborníčka.

Horúčku nepodceňujte

Hoci sa to obvykle nestáva, podľa lekárky zápal v obličkách môže spustiť aj zápal „hore“, teda v dýchacích cestách. A k tomu pri lízaní studeného nanuka nemusí byť ďaleko.  „Len v prípade ťažkého imunodeficitného stavu sa infekcia môže krvnou cestou šíriť do celého organizmu, teda aj na obličky,“ objasňuje. Ako viróza sa zápal obličiek sčasti môže aj prejaviť. Obvykle naň upozornia vysoké horúčky, ktoré prídu z ničoho nič a môžu evokovať chrípku. Pochopiteľne však ďalšie príznaky dýchacích ciest chýbajú.Prejavy ochorenia závisia od veku dieťaťa. V dojčenskom veku sú príznaky nešpecifické, niekedy ide len o nevysvetliteľné teploty. U detí v neskoršom veku bývajú okrem teplôt aj bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, bolesti chrbta či ťažkosti a bolesti pri močení,“ uvádza Marta Moravčíková.

Skoro a dlho

Ak teda spozorujete horúčku a nezvyčajnú apatiu u predtým čiperného dieťaťa, choré obličky môžu byť príčinou. Ak vysoké teploty neustúpia po pár dňoch určite vyhľadajte lekára. Ochorenie sa diagnostikuje vyšetrením močového sedimentu, chemickým vyšetrením moču na pH, nitrity, krv, bielkoviny, leukocyty a bakteriologickým vyšetrením moču obvykle na prítomnosť E.coli. Diagnostiku doplní aj vyšetrenie CRP z krvi a ďalšie, prípadne i ultrazvuk. „Zápal obličiek je nebezpečný, ak sa lieči lieči neskoro a nedostatočne dlho. Vtedy zanechá na obličkovom parenchýme jazvy, ktoré sú nezvratné a znamenajú nefunkčné tkanivo,“ upozorňuje lekárka. V tom prípade zápal prejde do chronického štádia. Môže sa komplikovať obličkovou hypertenziou a postupným zhoršovaním obličkových funkcií až prechodom do akútneho zlyhania.

Dva roky po

Dieťa sa vylieči antibiotikami, ale treba ich všetky vybrať. Keďže obličkové tkanivo je na zápal veľmi citlivé, platí, že dieťa sa po prekonaní akútneho zápalu obličiek musí u nefrológa za pravidelnej kontroly moču naďalej sledovať. „Dispenzár trvá asi do dvoch rokov od ochorenia. Záleží to od ďalších zrealizovaných vyšetrení, ako sú renálne testy, ultrazvukový nález na obličkách, prípadná recidíva infektov močových ciest,“ vraví detská nefrologička.

Pozor na lieky

Nespoliehajte sa, že od bolesti mu uľavia iba bežné lieky proti bolesti. Práve tie im môžu priťažiť. Nadmerné užívanie liekov škodí dospelým i detským obličkám. Podľa údajov detské organizmy najčastejšie zaťažujú voľnopredajné prípravky proti teplote a bolesti s obsahom paracetamolu či kyseliny acetylsalicylovej, antibiotiká či antivirotiká. Detskí lekári teda odporúčajú kontrolu obličiek i po liečbe akejkoľvek inej zápalovej choroby a po dlhšom užívaní liekov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor