MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dojčiť alebo nedojčiť, ak ste covid pozitívna? Odborníčka v tom má jasno

Viete, že 40 % dojčiat mladších ako 6 mesiacov je výlučne 
dojčených?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Dojčiť alebo nedojčiť, ak ste covid pozitívna? Odborníčka v tom má jasno

Ochorenie COVID–19 si nevyberá a neobchádza ani budúce či čerstvé mamičky malých detí. Čo všetko by ste mali vedieť o testovaní novorodenca a jeho dojčení?

Ako je to s dojčením, ak je žena pozitívna na COVID-19? Kedy musia novorodenca testovať? Na časté otázky mamičiek odpovedala na sociálnej sieti Národného ústavu detských chorôb MUDr. Dana Dolníková, primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH.

„Novorodenec sa môže infikovať počas gravidity, avšak tento prenos je extrémne zriedkavý, popísaný len v ojedinelých prípadoch. Častejšie môže byť infikovaný počas pôrodu, ale najčastejšie k nemu dochádza po narodení kvapôčkovu nákazou od matky." vysvetľuje primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH MUDr. Dana Dolníková. 

V prípade, že má matka pozitívny test na ochorenie COVID-19, je podozrenie, že aj dieťa môže mať toto ochorenie a preto je dôležité aby bolo testované. Prvý test sa odporúča vykonať približne 24 hodín po narodení, opakovaný test sa vykonáva na 5. deň života, či už v zdravotníckom zariadení alebo v domácom prostredí," hovorí primárka. Ak má dieťa pozitívny výsledok testu, opakovaný odber vzoriek sa vykoná opäť v intervale 48-72 hodín. „Keďže nie sú známe možné dlhodobé následky prekonanej infekcie, odporúča sa tieto deti sledovať," dodáva.

Je dojčenie bezpečné?

Odporúčajú odborníci dojčenie detí, ak má matka ochorenie COVID – 19? Je bezpečné, alebo je tu riziko prenesenia nákazy?
 „Rozhodnutie o tom, či bude dieťa dojčené alebo kŕmené odstriekaným, prípadne odstriekaným a následne pasterizovaným mliekom, je potrebné urobiť individuálne a matka má byť pred svojím rozhodnutím podrobne informovaná o výhodách dojčenia ako aj o rizikách prenosu infekcie," vysvetľuje primárka Dana Dolníková.

Podľa jej slov doteraz neboli popísané prípady infekcie COVID–19 u detí  spôsobené infikovaným materským mliekom. Zdôrazňuje, že dôležité je však dodržiavať nariadení proti prenosu kvapôčkových infekcií. „Používanie osobných ochranných pomôcok, hygiena rúk a v tomto prípade aj dôkladné umytie prsníkov," hovorí odborníčka. 

Pre podporu dojčenia svedčia podľa primárky Dany Dolníkovej aj nasledujúce fakty:

  • Dokázalo sa, že keď ponecháme odstriekané materské mlieko pri izbovej teplote, veľmi rýchlo dôjde k zníženiu titru (nálože) vírusu (o 41-93% podľa AAP*). Predpokladá sa, že materské mlieko má virostatické účinky.
  • Pokiaľ sa mlieko odstriekava a následne pasterizuje, dochádza ku kompletnej deaktivácii vírusu, zároveň však dochádza k ovplyvneniu imunologického profilu (napr. zníženiu hladiny ochranných, tzv. sekretorických IgA imunoglobulínov), čo je pre dieťa a jeho obranyschopnosť voči vírusu nepriaznivé.
  • Neboli popísané prípady infekcie COVID – 19 u detí spôsobené infikovaným materským mliekom.
  • Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali odstriekavanie materského mlieka a jeho následnú pasterizáciu pri kŕmení dieťaťa COVID-19 pozitívnej matky.

Dojčenie alebo umelá výživa?

Súčasné odporúčania podporujú dojčenie novorodencov COVID-19 pozitívnymi aj chorými matkami. Samozrejme vždy treba prihliadať na ich zdravotný stav, ale ak sú toho schopní, dojčenie sa odporúča. Podľa slov primárky nie je prekážkou ani zvýšená teplota.

 „V prípade zlého zdravotného stavu dieťaťa alebo matky je možné materské mlieko odstriekavať. To že, sme schopní materské mlieko pasterizovať, neznamená, že to máme robiť, žiadne odporúčania to nevyžadujú," vysvetľuje odborníčka a dodáva, že infekcia novorodenca spôsobená materským mliekom nebola doteraz popísaná.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor