Ako je to s dojčením, ak je žena pozitívna na COVID-19? Kedy musia novorodenca testovať? Na časté otázky mamičiek odpovedala na sociálnej sieti Národného ústavu detských chorôb MUDr. Dana Dolníková, primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH.
„Novorodenec sa môže infikovať počas gravidity, avšak tento prenos je extrémne zriedkavý, popísaný len v ojedinelých prípadoch. Častejšie môže byť infikovaný počas pôrodu, ale najčastejšie k nemu dochádza po narodení kvapôčkovu nákazou od matky." vysvetľuje primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH MUDr. Dana Dolníková.
V prípade, že má matka pozitívny test na ochorenie COVID-19, je podozrenie, že aj dieťa môže mať toto ochorenie a preto je dôležité aby bolo testované. „Prvý test sa odporúča vykonať približne 24 hodín po narodení, opakovaný test sa vykonáva na 5. deň života, či už v zdravotníckom zariadení alebo v domácom prostredí," hovorí primárka. Ak má dieťa pozitívny výsledok testu, opakovaný odber vzoriek sa vykoná opäť v intervale 48-72 hodín. „Keďže nie sú známe možné dlhodobé následky prekonanej infekcie, odporúča sa tieto deti sledovať," dodáva.
Je dojčenie bezpečné?
Odporúčajú odborníci dojčenie detí, ak má matka ochorenie COVID – 19? Je bezpečné, alebo je tu riziko prenesenia nákazy?
„Rozhodnutie o tom, či bude dieťa dojčené alebo kŕmené odstriekaným, prípadne odstriekaným a následne pasterizovaným mliekom, je potrebné urobiť individuálne a matka má byť pred svojím rozhodnutím podrobne informovaná o výhodách dojčenia ako aj o rizikách prenosu infekcie," vysvetľuje primárka Dana Dolníková.
Podľa jej slov doteraz neboli popísané prípady infekcie COVID–19 u detí spôsobené infikovaným materským mliekom. Zdôrazňuje, že dôležité je však dodržiavať nariadení proti prenosu kvapôčkových infekcií. „Používanie osobných ochranných pomôcok, hygiena rúk a v tomto prípade aj dôkladné umytie prsníkov," hovorí odborníčka.
Pre podporu dojčenia svedčia podľa primárky Dany Dolníkovej aj nasledujúce fakty:
- Dokázalo sa, že keď ponecháme odstriekané materské mlieko pri izbovej teplote, veľmi rýchlo dôjde k zníženiu titru (nálože) vírusu (o 41-93% podľa AAP*). Predpokladá sa, že materské mlieko má virostatické účinky.
- Pokiaľ sa mlieko odstriekava a následne pasterizuje, dochádza ku kompletnej deaktivácii vírusu, zároveň však dochádza k ovplyvneniu imunologického profilu (napr. zníženiu hladiny ochranných, tzv. sekretorických IgA imunoglobulínov), čo je pre dieťa a jeho obranyschopnosť voči vírusu nepriaznivé.
- Neboli popísané prípady infekcie COVID – 19 u detí spôsobené infikovaným materským mliekom.
- Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali odstriekavanie materského mlieka a jeho následnú pasterizáciu pri kŕmení dieťaťa COVID-19 pozitívnej matky.
Dojčenie alebo umelá výživa?
Súčasné odporúčania podporujú dojčenie novorodencov COVID-19 pozitívnymi aj chorými matkami. Samozrejme vždy treba prihliadať na ich zdravotný stav, ale ak sú toho schopní, dojčenie sa odporúča. Podľa slov primárky nie je prekážkou ani zvýšená teplota.
„V prípade zlého zdravotného stavu dieťaťa alebo matky je možné materské mlieko odstriekavať. To že, sme schopní materské mlieko pasterizovať, neznamená, že to máme robiť, žiadne odporúčania to nevyžadujú," vysvetľuje odborníčka a dodáva, že infekcia novorodenca spôsobená materským mliekom nebola doteraz popísaná.