MENU
rodina-a-tehotenstvo

Dojčiť alebo nedojčiť, ak ste covid pozitívna? Odborníčka v tom má jasno

Viete, že 40 % dojčiat mladších ako 6 mesiacov je výlučne 
dojčených?

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Dojčiť alebo nedojčiť, ak ste covid pozitívna? Odborníčka v tom má jasno

Ochorenie COVID–19 si nevyberá a neobchádza ani budúce či čerstvé mamičky malých detí. Čo všetko by ste mali vedieť o testovaní novorodenca a jeho dojčení?

Ako je to s dojčením, ak je žena pozitívna na COVID-19? Kedy musia novorodenca testovať? Na časté otázky mamičiek odpovedala na sociálnej sieti Národného ústavu detských chorôb MUDr. Dana Dolníková, primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH.

„Novorodenec sa môže infikovať počas gravidity, avšak tento prenos je extrémne zriedkavý, popísaný len v ojedinelých prípadoch. Častejšie môže byť infikovaný počas pôrodu, ale najčastejšie k nemu dochádza po narodení kvapôčkovu nákazou od matky." vysvetľuje primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH MUDr. Dana Dolníková. 

V prípade, že má matka pozitívny test na ochorenie COVID-19, je podozrenie, že aj dieťa môže mať toto ochorenie a preto je dôležité aby bolo testované. Prvý test sa odporúča vykonať približne 24 hodín po narodení, opakovaný test sa vykonáva na 5. deň života, či už v zdravotníckom zariadení alebo v domácom prostredí," hovorí primárka. Ak má dieťa pozitívny výsledok testu, opakovaný odber vzoriek sa vykoná opäť v intervale 48-72 hodín. „Keďže nie sú známe možné dlhodobé následky prekonanej infekcie, odporúča sa tieto deti sledovať," dodáva.

Je dojčenie bezpečné?

Odporúčajú odborníci dojčenie detí, ak má matka ochorenie COVID – 19? Je bezpečné, alebo je tu riziko prenesenia nákazy?
 „Rozhodnutie o tom, či bude dieťa dojčené alebo kŕmené odstriekaným, prípadne odstriekaným a následne pasterizovaným mliekom, je potrebné urobiť individuálne a matka má byť pred svojím rozhodnutím podrobne informovaná o výhodách dojčenia ako aj o rizikách prenosu infekcie," vysvetľuje primárka Dana Dolníková.

Podľa jej slov doteraz neboli popísané prípady infekcie COVID–19 u detí  spôsobené infikovaným materským mliekom. Zdôrazňuje, že dôležité je však dodržiavať nariadení proti prenosu kvapôčkových infekcií. „Používanie osobných ochranných pomôcok, hygiena rúk a v tomto prípade aj dôkladné umytie prsníkov," hovorí odborníčka. 

Pre podporu dojčenia svedčia podľa primárky Dany Dolníkovej aj nasledujúce fakty:

  • Dokázalo sa, že keď ponecháme odstriekané materské mlieko pri izbovej teplote, veľmi rýchlo dôjde k zníženiu titru (nálože) vírusu (o 41-93% podľa AAP*). Predpokladá sa, že materské mlieko má virostatické účinky.
  • Pokiaľ sa mlieko odstriekava a následne pasterizuje, dochádza ku kompletnej deaktivácii vírusu, zároveň však dochádza k ovplyvneniu imunologického profilu (napr. zníženiu hladiny ochranných, tzv. sekretorických IgA imunoglobulínov), čo je pre dieťa a jeho obranyschopnosť voči vírusu nepriaznivé.
  • Neboli popísané prípady infekcie COVID – 19 u detí spôsobené infikovaným materským mliekom.
  • Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali odstriekavanie materského mlieka a jeho následnú pasterizáciu pri kŕmení dieťaťa COVID-19 pozitívnej matky.

Dojčenie alebo umelá výživa?

Súčasné odporúčania podporujú dojčenie novorodencov COVID-19 pozitívnymi aj chorými matkami. Samozrejme vždy treba prihliadať na ich zdravotný stav, ale ak sú toho schopní, dojčenie sa odporúča. Podľa slov primárky nie je prekážkou ani zvýšená teplota.

 „V prípade zlého zdravotného stavu dieťaťa alebo matky je možné materské mlieko odstriekavať. To že, sme schopní materské mlieko pasterizovať, neznamená, že to máme robiť, žiadne odporúčania to nevyžadujú," vysvetľuje odborníčka a dodáva, že infekcia novorodenca spôsobená materským mliekom nebola doteraz popísaná.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia