MENU
Rodina a tehotenstvo

Moderátor T. Juríček: Následky mozgovej príhody cítim dodnes

Kedysi ste ale boli nešportový tučko a dostali ste dokonca mozgovú mŕtvicu. Ako to bolo?

Na vysokej škole som sa naozaj opustil. Bujaré večierky, učenie, nevhodná strava, málo spánku aj pohybu. Odrazu som mal 100 kíl a nevládal som nič tak, ako kedysi. Pár dní pred 24. narodeninami som si odrazu necítil ľavú nohu a časť ľavej polovice tela. Začalo to nevinne - veľmi zvláštne tŕpnutie v ľavom malíčku, ktoré cítim dodnes. Vzápätí som začal pociťovať zvláštne veci na celej ľavej strane tela a vedel som, že niečo nie je v poriadku. Dostal som sa do nemocnice, kde som už vôbec necítil ľavé chodidlo a nevedel som v podstate vôbec ovládať ľavú nohu. Nepamätám si, čo nasledovalo a čo všetko mi lekári dali, len spleť najrozličnejších vyšetrení. Najviac sa mi vryla lumbálna punkcia - odber mozgovomiechového moku. Lekári si neboli istí, čo presne so mnou je. Až magnetická rezonancia mozgu im ukázala veľmi zvláštny obraz s vyše dvojcentimetrovou léziou. V závere usúdili, že som prekonal slabú mozgovú mŕtvicu.

Tomáš Juríček s manželkou Anežkou a domácim zverincom.Tomáš Juríček s manželkou Anežkou a domácim zverincom.
Tomáš Juríček s manželkou Anežkou a domácim zverincom.
Zdroj: instagram / @juricek_tomas

Dali ste sa rýchlo dohromady?

Narodeniny som strávil krívajúci v nemocnici. Nohu som si už cítil, ale nebolo to ono. Nevedel som správne koordinovať pohyby, ani poriadne kráčať, nieto ešte utekať.  A to trvalo niekoľko mesiacov. Postupne sa cit aj koordinácia do nohy vrátili, no dodnes mám s niektorými pohybmi malé problémy, napríklad na korčule sa neodvážim  postaviť.

Zmenili ste po tomto zážitku nejako váš spôsob života?

Ešte istý čas mi to trvalo. Až neskôr som si uvedomil, že to bol zdvihnutý varovný prst a ak by sa mŕtvica zopakovala, nemusela by dopadnúť rovnako. Asi som musel  dozrieť či začať serióznejšie rozmýšľať nad budúcnosťou.

SPÄŤ
2/5
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor