MENU
rodina-a-tehotenstvo

Moderátor T. Juríček: Následky mozgovej príhody cítim dodnes

Tomáš Juríček
Rodina a tehotenstvo

Moderátor T. Juríček: Následky mozgovej príhody cítim dodnes

Moderátor Tomáš Juríček (35), prekonal mozgovú porážku, zmenil spôsob života, z tučka sa premenil na svalovca, oženil sa s priateľkou Anežkou a dnes sa tešia na bábätko. Akú operáciu odporúča každému?

Pred takmer ôsmimi rokmi pribudol do vášho života Blue, austrálsky ovčiak. Prečo ste sa rozhodli pre také netradičné psie plemeno?

Musím vás poopraviť. Blue je austrálčan iba zčasti, druhý z rodičov je sibírsky husky. Rozhodli sme sa pre neho spontánne, keď sme sa nasťahovali do podnájmu v Bratislave a majiteľka povedala, že nemá nič proti zvieratám. Deň na to som našiel inzerát: „Darujem miešanca austrálskeho ovčiaka a huskyho.“ Pozrel som na fotku a bola to láska na prvý pohľad. A možno to bol osud...

Že je pes najlepší priateľ človeka, to vôbec nie je klišé.
 

Čo vám priniesol do života?

Od mala som miloval psov, ale nikdy som vlastného nemal, bol to môj sen. A Blue je ten najkrajší sen, aký si dokážem predstaviť. Obohatil mi život, priniesol pohyb v prírode, oddanosť,  kopec srandy, ale aj starosti. A že je pes najlepší priateľ človeka, to vôbec nie je klišé.

Tomáš Juríček a jeho najlepší kamarát Blue.Tomáš Juríček a jeho najlepší kamarát Blue.
Tomáš Juríček a jeho najlepší kamarát Blue.
Zdroj: instagram.com/Tomáš Juríček
Celá FOTOgaléria TU

Vlani ste si pribrali aj sučku Lunu. Je z útulku?

Oslovila ma známa na instagrame, že hľadaju domov pre nechcené šteniatko a či jej nepomôžem prezdieľať to na sociálnych sieťach. Tak som jej povedal: „Nepomôžem,  my si ju zoberieme!“ Luna dala spočiatku Blueovi zabrať, v jeho revíre sa zrazu ocitlo malé šteňa. Ale od začiatku to bol veľmi pekný vzťah, Luna sa bez Bluea nevie ani pohnúť.

Svoju manželku ste požiadali o ruku v telocvični. Prečo práve tam?

Štyri roky sa pravidelne venujem croddfitu a Anežka s ním začala rok po mne. Pre nás oboch sa stal vášňou. Chcel som Anež prekvapiť a poslúžila k tomu každoročne sa opakujúca charitatívna akcia, ktorej sa u nas v crossfitovom gyme zúčastňujeme. Jej súčasťou je mimoriadne náročný workout, ktorý cvičia ľudia  po celom svete. Vedel som, že tam to čakať nebude. A prekvapenie sa podarilo!

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor