MENU
zdravy-zivot

Aj myseľ potrebuje DETOX! 3 veci, na ktoré nezabúdajte

Okrem fyzického detoxu si z času na čas doprajte aj ten mentálny.

Súvisiace témy

Zdravý život

Aj myseľ potrebuje DETOX! 3 veci, na ktoré nezabúdajte

Zmocňujú sa vás pocity neistoty? Na chvíľu sa zastavte a pokúste sa upokojiť. Pomôcť vám môže aj príjemná vôňa z prírody.

1. Zaostrite na spánok

Na to, aby sme sa prebudili odpočinutí a schopní začať ďalší deň, musíme sa kvalitne vyspať. Ak sme pod tlakom, vystresovaní, prepracovaní a frustrovaní, kvalita spánku sa výrazne znižuje, dostatočne si neoddýchneme, zaspávame neskoro a počas noci sa niekoľkokrát budíme.

Dôležité je teda odbúrať stres, ktorý je hlavným prispievateľom k chorobám a ochoreniam. Dokonca sa odhaduje, že viac ako 90% všetkých návštev u lekára sa vzťahuje k stresu. „V tomto prípade môžete teda siahnuť po esenciálnych olejoch, ktoré znižujú stres tým, že upokojujú nervový systém. Napríklad zmes esenciálnych olejov z levandule, zo sladkého majoránu, z rímskeho harmančeka, ylang ylangu, zo santalového dreva a vanilky, ktoré sú známe pre upokojujúce vlastnosti, bola špeciálne navrhnutá pre ukľudnenie, navodenie pocitu uvoľnenia a zahnanie zlých myšlienok,“ radí skúsená aromaterapeutka a odbroníčka na esenciálne oleje Martina Valníčková.

 Vytvorte si pred spaním pocit pohody a aspoň chvíľu relaxujte. Pár kvapiek si pridajte do difúzora alebo natrite na hrudník, príjemná vôňa sa vám bude postupne uvoľňovať spod pyžama.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia