MENU
rodina-a-tehotenstvo

Menštruácia: Mešká? 5 dôležitých otázok, ktoré si musíte položiť

Nemusíte byť hneď tehotná.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Menštruácia: Mešká? 5 dôležitých otázok, ktoré si musíte položiť

Ak si nevediete záznamy v kalendári, možno ani neviete, že vám občas menštruácia vynechá. Čo by ste však mali určite vedieť?

Kedy je to už meškanie?

Normálna dĺžka menštruačného cyklu, teda počet dní od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej je okolo 28 dní. Normálna dĺžka je od 21 do 35 dní. O meškaní sa dá hovoriť po 35 - tich dňoch. Dĺžku menštruačného cyklu určuje deň ovulácie, ktorá prebehne obvykle okolo 14. dňa cyklu. Môže to byť aj skôr, napríklad na 10. deň. Počet dní od ovulácie po menštruáciu je však vždy konštantný, 12 až 14 dní. To znamená, že čím skôr má žena ovuláciu, tým je cyklus kratší.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak sa menštruácia nedostaví do 35. dňa od prvého dňa poslednej, je potrebné urobiť si tehotenský test a potom navštíviť lekára.

Príčinou meškania menštruácie totiž často býva anovulačný cyklus. To znamená, že v danom cykle neprebehla ovulácia a vaječník neprodukuje progesterón.
MUDr. Lucia Kocová, gynekologička

Ako riešiť meškajúcu menštruáciu?

U gynekológa určite podstúpite ultrazvukové vyšetrenie. V prvom rade je potrebné vylúčiť tehotenstvo, aj mimomaternicové. Čaká vás to i vtedy, ak je tehotenský test negatívny. V tom prípade je možné vyšetrenie z krvi. „Ak sa tehotenstvo nepotvrdí, žene podáme injekciu na vyvolanie menštruácie, ktorá obsahuje progesterón. Príčinou meškania menštruácie totiž často býva anovulačný cyklus. To znamená, že v danom cykle neprebehla ovulácia a vaječník neprodukuje progesterón. Tento injekčne aplikovaný hormón potom spôsobí premenu sliznice maternice, ktorá sa následne po poklese hladín hormónov odlúči a žena by mala do niekoľkých dní začať krvácať,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Lucia Kocová.

Čo ak je meškanie časté?

Ak sa daný problém opakuje, treba pátrať po príčine. „Môže ňou byť nejaká porucha v hormonálnej regulácii menštruačného cyklu. V tom prípade by bolo vhodné podstúpiť vyšetrenie hladín hormónov, tiež ultrazvukové a prípadne endokrinologické vyšetrenie. Liečba sa potom nasadí na základe získaných výsledkov,“ hovorí doktorka Kocová.

Čo sa dá urobiť preto, aby bol cyklus pravidelný? 

Dá sa to ovplyvniť iba vtedy, ak je príčinou poruchy veľký stres, nadmerná fyzická záťaž, tiež veľký úbytok či prírastok na hmotnosti.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor