MENU
rodina-a-tehotenstvo

Menštruácia: Mešká? 5 dôležitých otázok, ktoré si musíte položiť

Nemusíte byť hneď tehotná.
Rodina a tehotenstvo

Menštruácia: Mešká? 5 dôležitých otázok, ktoré si musíte položiť

Ak si nevediete záznamy v kalendári, možno ani neviete, že vám občas menštruácia vynechá. Čo by ste však mali určite vedieť?

Kedy je to už meškanie?

Normálna dĺžka menštruačného cyklu, teda počet dní od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej je okolo 28 dní. Normálna dĺžka je od 21 do 35 dní. O meškaní sa dá hovoriť po 35 - tich dňoch. Dĺžku menštruačného cyklu určuje deň ovulácie, ktorá prebehne obvykle okolo 14. dňa cyklu. Môže to byť aj skôr, napríklad na 10. deň. Počet dní od ovulácie po menštruáciu je však vždy konštantný, 12 až 14 dní. To znamená, že čím skôr má žena ovuláciu, tým je cyklus kratší.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak sa menštruácia nedostaví do 35. dňa od prvého dňa poslednej, je potrebné urobiť si tehotenský test a potom navštíviť lekára.

Príčinou meškania menštruácie totiž často býva anovulačný cyklus. To znamená, že v danom cykle neprebehla ovulácia a vaječník neprodukuje progesterón.
MUDr. Lucia Kocová, gynekologička

Ako riešiť meškajúcu menštruáciu?

U gynekológa určite podstúpite ultrazvukové vyšetrenie. V prvom rade je potrebné vylúčiť tehotenstvo, aj mimomaternicové. Čaká vás to i vtedy, ak je tehotenský test negatívny. V tom prípade je možné vyšetrenie z krvi. „Ak sa tehotenstvo nepotvrdí, žene podáme injekciu na vyvolanie menštruácie, ktorá obsahuje progesterón. Príčinou meškania menštruácie totiž často býva anovulačný cyklus. To znamená, že v danom cykle neprebehla ovulácia a vaječník neprodukuje progesterón. Tento injekčne aplikovaný hormón potom spôsobí premenu sliznice maternice, ktorá sa následne po poklese hladín hormónov odlúči a žena by mala do niekoľkých dní začať krvácať,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Lucia Kocová.

Čo ak je meškanie časté?

Ak sa daný problém opakuje, treba pátrať po príčine. „Môže ňou byť nejaká porucha v hormonálnej regulácii menštruačného cyklu. V tom prípade by bolo vhodné podstúpiť vyšetrenie hladín hormónov, tiež ultrazvukové a prípadne endokrinologické vyšetrenie. Liečba sa potom nasadí na základe získaných výsledkov,“ hovorí doktorka Kocová.

Čo sa dá urobiť preto, aby bol cyklus pravidelný? 

Dá sa to ovplyvniť iba vtedy, ak je príčinou poruchy veľký stres, nadmerná fyzická záťaž, tiež veľký úbytok či prírastok na hmotnosti.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor