MENU
Rodina a tehotenstvo

O dieťa sa pokúšali 6 rokov. Žena s nevyliečiteľnou chorobou porodila zdravého syna

Samotný pôrod bol však rýchly. „Moja prvá reakcia bola – prečo bábätko neplače a je tichúčko? Bola som nešťastná, Rastíka odviezli na JIS s podozrením na hypoglykémiu, ktorá sa aj potvrdila,“ rozpráva ďalej čerstvá mamička. Napokon všetko dobre dopadlo a synov zdravotný stav sa polepšil. „Bábätko je v poriadku, len je menšie. Rastík sa narodil 23. 1. 2022 o 11:30 hod., čiže o 4 a pol týždňa skôr, s mierami 2680 gramov a 45 centimetrov,“ uviedla hrdo maminka.

Mamička so synčekom Rastíkom.Mamička so synčekom Rastíkom.
Mamička so synčekom Rastíkom.
Zdroj: archív rodiny

Najťažšie chvíľe v živote

Marcela zvládala celé tehotenstvo veľmi statočne, no priznáva, že v živote sa necítila horšie, ako krátko po samotnom pôrode. Keď totiž začala kašľať, mala pocit, že jej ide všetko roztrhnúť. „Pôrod som mala pokrytý antibiotikami, aby som zvládla rekonvalescenciu. Všetci mi vyšli v ústrety, aj keď ma bolela hlava a zvonilo mi v ušiach, pekne sa o nás starali," hovorí. 

Mladá mamička rodila v košickej nemocnici v Šaci. „Doktor Dosedla tu bol stále pre nás, aj pred pôrodom, z odborného hľadiska nás mal celý čas pod kontrolou,“ pochvaľuje si vďačne mamička, ktorá raz až dvakrát do roka absolvuje 14-dňové preliečenie na pľúcnom. V súčasnosti jej dáva nádej terapia CF modulátorov, a preto verí, že sa jej stav zlepší.

DNA analýza

Počas tehotenstva urobili Marcele v nemocnici ako prvej pacientke na Slovensku najmodernejšie prenatálne genetické testy, ktoré boli zamerané na vylúčenie cystickej fibrózy plodu. „Toto vyšetrenie je jedinečné tým, že nie je nevyhnutné pichať do bruška a odoberať plodovú vodu, ale stačí odobrať krv tehotnej a z tejto krvi vykonať analýzu DNA plodu,“ uviedol primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice-Šaca doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA. Zároveň dodal, že vo svete porodí ročne len veľmi málo pacientiek s ťažkou formou cystickej fibrózy.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor