MENU
rodina-a-tehotenstvo

O dieťa sa pokúšali 6 rokov. Žena s nevyliečiteľnou chorobou porodila zdravého syna

Manželia sa márne snažili 6 rokov a počatie dieťaťa, napokon to predsa len vyšlo.
Rodina a tehotenstvo

O dieťa sa pokúšali 6 rokov. Žena s nevyliečiteľnou chorobou porodila zdravého syna

Ide o malý medicínsky zázrak! V košickej nemocnici v Šaci sa mamičke s vážnou diagnózou, cystickou fibrózou, narodilo zdravé dieťa.

Cystická fibróza patrí k dedičným ochoreniam a jej výsledkom je produkcia chybnej bielkoviny. Diagnóza sa prejavuje prevažne pľúcnym postihnutím, niekedy však ovplyvní aj viacero orgánov naraz. 

O bábätko sa Marcela (31) s manželom snažila 6 rokov. V prípade žien, ktoré trpia cystickou fibrózou, je ojedinelé, ak otehotnejú prirodzene. „Skôr sa im to podarí vďaka umelému oplodneniu, pretože hustý hlien je všade v tele, aj na krčku maternice aj vajcovodoch. Proces umelého oplodnenia sme kvôli mojim zdravotným výkyvom museli prerušiť dvakrát," začína svoje rozprávanie mladá mamička. Napokon im to, našťastie, vyšlo. Počas tehotenstva sa však musela popasovať s mnohými komplikáciami.

„Čo sa týka cystickej fibrózy, od 4. mesiaca tehotenstva mi začalo stúpať CRP, čo signalizovalo, že mám v tele zápal. Lekárka mi vysvetlila, že pre moje telo je „záťaž“ starať sa už len samé o seba a teraz fungovalo za dvoch, dostala som preto antibiotiká. Bez nich som kašľala, nevedela som dýchať, ani spávať, doslova som chrapčala, po nasadení liečby sa môj stav upravil,“ priblížila Marcela, ktorá okrem iného bojuje aj so špecifickým diabetom, a preto si pichá inzulín.

Zápal, cukrovka a hematóm 

Cukrovka jej robila nemalé problémy aj počas tehotenstva. „Diabetologička mi povedala, že počas prvého trimestra mi môže klesať cukor, no nízke hodnoty, okolo 2 – 3, som mala až päť mesiacov. Neustále som si musela merať cukor a mať po ruke džús. Naopak, pred pôrodom mi začal cukor stúpať, nemohla som jesť pečivo, na raňajky som mala stále to isté: orechy a vločky,“ povedala mladá mamička, ktorá napriek viacerým komplikáciám so zápalom, cukrovkou a hematómom na placente považuje priebeh svojho tehotenstva za zvládnuteľný.

Šťastná Marcela s vytúženým synom.Šťastná Marcela s vytúženým synom.
Šťastná Marcela s vytúženým synom.
Zdroj: archív rodiny
Celá FOTOgaléria TU.

Predčasný pôrod

Marcela bola na rizikovom tehotenstve od 30. týždňa a na poslednej kontrole, v 35. týždni, jej odtiekla hlienová zátka. Vtedy ju ovládol stres. „Manžel ani nestihol prísť. Veľmi som sa bála podania spinálu, nakoniec sme to zvládli. Personál bol úžasný, bolelo ma to len o niečo viac, ako bežná injekcia. Ťažkosti mi ale spôsobovalo mravčenie v nohách, až po hrudník. Nevedela som kašľať, mala som pocit, že sa mi nehýbu pľúca a potrebovala som sa predýchať, aby som sa upokojila," spomína si.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor