MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máte na záhrade bazén? Nevolajte na kúpanie deti od susedov, radí odborníčka

Bazén na záhrade
Rodina a tehotenstvo

Máte na záhrade bazén? Nevolajte na kúpanie deti od susedov, radí odborníčka

Odborní garanti

Michaela Macháčová
MUDr. Michaela Macháčová
Všeobecná lekárka pre dospelých

Bazén sa oplatí nielen kvôli teplým letám. Mať poruke trochu vody na schladenie sa ukazuje ako dobrý nápad aj v súvislosti s koronavírusom.

„Záhrada bola vždy vhodným miestom a zdrojom dnes tak veľmi potrebnej psychohygieny. Voda mala odjakživa blahodarný účinok na myseľ a telo. Vodoliečba bola základným terapeutickým princípom kúpeľnej liečby,“ hovorí viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo MUDr. Michaela Macháčová, ktorá považuje investíciu do bazéna za dobrý nápad. 

Stačí aj zo studne?

Máte vlastnú studňu a rozmýšľate, či ňou naplniť bazén? „Podľa odborníkov je vhodnejšie napustiť ho vodou z vodovodu. Tam máte istotu, že je nezávadná. Ak to však príliš pocíti vaša peňaženka, môžete využiť aj studňu. Musím však upozorniť, že ak čerpáte vodu z vlastných zdrojov, mala by prejsť hygienickou kontrolou,“ zdôrazňuje všeobecná lekárka. Kvalitu vody si dajte pred sezónou zistiť v akreditovanom laboratóriu. Vodu zo studne by ste mali dať skontrolovať minimálne raz ročne. Výhodou je, že voda z verejných vodovodov je pod neustálou kontrolou. 

Musíte ho čistiť

Aj keď budete mať vodu z vodovodu, musíte dbať na čistotu bazéna. Tieň stromov je pri kúpaní síce príjemný, počítajte však s rýchlejším znečistením vody. Údržba súvisí aj s poveternostnou situáciou, ide nielen o padajúce listy, ale i pele. Tento problém vám pomôže zvládnuť prekrytie bazéna plachtou. Väčšie bazény majú kompletné technické zabezpečenie a filtrácia vody je priebežná. Čím je leto teplejšie, tým musí byť starostlivosť intenzívnejšia. Pred vstupom do bazéna platí to, čo na kúpalisku, osprchujte sa. Aj vďaka tomuto kroku dlhšie udržíte kvalitu vody. 

Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri úzkom osobnom kontakte. Viete si predstaviť používanie bazéna s deťmi bez sprievodného čvachtania?
 

Pomôže filter

Čistotu vo väčších bazénoch, v ktorých nemôžete vodu meniť po jednom či dvoch dňoch, vám pomôžu udržať filtre. Pri rozličných druhoch prebieha filtrácia pomocou piesku, guľôčok z vlákna či kartuše. Všetky materiály zachytávajú nečistoty. Výkon jednotlivých prístrojov treba prispôsobiť objemu bazéna. Priemerne by mala filtrácia prebehnúť trikrát za deň. Zberný kôš treba skontrolovať a vyprázdniť niekoľkokrát počas týždňa. Čistotu vody vám pomôže udržať aj chlór, kyslíkové tablety alebo bazénová soľ. 

Pre citlivých soľ

„Pre citlivejších ľudí, ktorí trpia rôznymi alergiami, je vhodný bazén so slanou vodou,“ pridáva podrobnosti doktorka Michaela Macháčová. „Pozor treba dávať na špecifickú chlórovú arómu. Hlavne v prípade nevetraných, uzavretých typov bazénov, môže vyvolať astmatický záchvat. Stať sa to môže aj vtedy, keď to sami preženiete s aplikáciou chlóru.“ Zapáliť sa vám môžu aj očné spojovky a vysušiť koža. Oplatí sa kontrolovať hodnotu pH, pohybovať by sa mala v hodnotách medzi 7,0 až 7,4. 

Anketa
Máte záhradu s bazénom?

Len pre jednu rodinu

Kúpala sa minulý rok v suse- dovom bazéne celá tlupa detí z ulice? Na to radšej zabudnite. Kvôli prevencii šírenia koronavírusu musíte byť opatrnejší. Používanie bazéna treba obmedziť len na príslušníkov jednej rodiny. „Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri úzkom osobnom kontakte. Viete si predstaviť používanie bazéna s deťmi bez sprievodného čvachtania, skákania do bazéna, potápania sa a vypľúvania vody? Ak sú to deti z jednej rodiny, sú v bezpečí,“ zdôrazňuje odborníčka. „Nezabúdajte ani na to, že vírus sa vylučuje aj fekálnou cestou, stolicou a močom, preto si dobre premyslite, či niekoho pozvete do svojho bazéna.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia