MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máte suchú pokožku? Môže sa za ňou skrývať kozmetika i lieky. Viete ktoré?

Aj nepríjemné svrbenie patrí k prejavom suchej pokožky.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Máte suchú pokožku? Môže sa za ňou skrývať kozmetika i lieky. Viete ktoré?

Kedy už hovoríme o ekzéme a ktoré metaoblické ochorenia sprevádzajú problémy so suchou kožou, prezradí deramtologička.

Suchá pokožka patrí k najbežnejším problémom. „Hrubý, drsný povrch, začervenanie či olupovanie patria k prvým prejavom. Neskôr sa pridruží pocit napätia a svrbenia, môžu sa vytvoriť drobné bolestivé trhliny,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Veronika Manduchová. 

Koža potrebuje čas

Problémy môžu vyvolať fyzikálne i chemické faktory. K prvej skupine patrí hlavne vietor, chlad a vzduch s nízkou vlhkosťou. Druhú tvoria najmä mydlá a rôzne čistiace prostriedky. Odborníčka upozorňuje, že po umytí mydlom sa obnoví kožná bariéra o dve až tri hodiny. Ak použijete agresívnejšie čistidlá, bude to až za dvanásť hodín, čo platí najmä pre ruky. Pre dobrú kondíciu pokožky je dôležitá najmä hydratácia. 

Vysušia ju lieky?

Vysušovanie pokožky môžu vyvolať aj niektoré lieky. „Ide prevažne o lokálne prípravky proti akné, retinoidy a diuretiká,“ vymenúva dermatologička Veronika Manduchová. „Vplyv na úroveň hydratácie kože so silným vysychaním môžu mať aj poruchy metabolizmu, napríklad diabetes, ale i ochorenia obličiek.“ Suchšia pokožka však súvisí tiež s pribúdajúcim vekom. Ide ruka v ruke s nižšou schopnosťou organizmu vytvárať pot a lipidy. 

Čo poteší suchú pokožku?

  • pravidelné krémovanie - na ošetrenie všetkých typov suchej a šupinatej kože sa používajú takzvané emolienciá. Nájdete ich v hydratačných mliekach, krémoch, mastiach a olejových prísadách do kúpeľa, radí odborníčka
  • pitný režim - k najlepším nápojom patrí voda a minerálky. Vhodné sú aj nesla- dené ovocné či bylinkové čaje.
  • peeling - pomôže vám vylepšiť suché partie, maximálne však 1x do týždňa, platí to len vtedy, ak nemáte ekzém či zapálenú kožu

Hlási sa ekzém

Suchá koža s intenzívnym svrbením je často signálom chronického zápalového ochorenia, atopického ekzému. Môže vás prekvapiť kedykoľvek, skôr však v ranom detstve. „Pri recidíve sa objavuje sčervenanie alebo lišaje. Nielen na tele, ale i na tvári, vnútornej strane lakťov a za kolenami,“ hovorí o príznakoch, s ktorý- mi sa už oplatí navštíviť odborníka, doktorka Veronika Manduchová. „Stav bez príznakov dosiahnete systematickým ošetrovaním kože i fototerapiou. Pre zvládnutie ekzému zohrávajú kľúčovú úlohu zvlhčujúce prípravky.“ 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor