MENU
rodina-a-tehotenstvo

Natalofóbia - depresia a averzia k Vianociam a Novému roku

Vianoce neznamenajú pre každého len radosť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Natalofóbia - depresia a averzia k Vianociam a Novému roku

Rozosmutňujú vás oslavy konca roka alebo vám dokonca lezú na nervy? Možno trpíte natalofóbiou. Čo to je a ako sa dostať cez vianočný splín?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia alebo tvárenia sa, že Vianoce miluje každý z nás,  nie je to vôbec tak. Možno dokonca skôr naopak. Pre niekoho skutočne ide o najlepšie obdobie v roku, ale pre iného je to poriadna nočná mora. Týmto ľuďom spôsobuje blížiaci sa koniec roka doslova nevoľnosť. Je možné, že trpia natalofóbiou. Čo to presne je?

Natalofóbia a jej príznaky

Natalofóbia sa dá opísať ako znechutenie či priam averzia k Vianociam a k Novému roku. Pre týchto ľudí teda nie sú sviatky ani radostné ani oddychové. Naopak, môžu pred nimi i počas nich pociťovať veľmi nepríjemné príznaky.

Príznaky natalofóbie sa líšia od jedného človeka k druhému a nie vždy majú rovnakú intenzitu. Ide o úzkostnú poruchu, ktorá sa prejavuje podobne ako depresia alebo panický záchvat. Príznaky môžu prísť už len pri pohľade na predmet súvisiaci s Vianocami, ako je stromček alebo vianočné osvetlenie.

Medzi príznakmi nájdeme:

 • Podráždenosť
 • Stres
 • Smútok
 • Poruchy trávenia
 • Poruchy spánku

Koho táto fóbia postihuje?

Rovnako ako v prípade príznakov aj príčin je viacero a líšia sa od človeka k človeku. Psychická tieseň, v ktorej sa natalofóbovia nachádzajú, zvykne mať hlavne tieto pčíčiny:

 • Strach z osamelosti
 • Strach z konfliktu v rodine
 • Strach z odsúdenia na rodinných stretnutiach
 • „Klasická“ sezónna depresia
 • Finančné ťažkosti spojené s oslavami konca roka
 • Traumatická spomienka spojená s týmto obdobím

Ako bojovať proti natalofóbii?

Myslíte si, že sa natalofóbia týka aj vás? Táto porucha vie poriadne pokaziť oslavy konca roka a december ako taký. Ako si vylepšiť náladu?

Po prvé, je nevyhnutné identifikovať príčinu vášho psychického nepohodlia, keď sa blížia Vianoce. Prečo cítite blues alebo podráždenosť? Ak máte tento nepríjemný stav každý rok, stála by za úvahu aj psychoterapia, no mali by ste vedieť pomenovať, čo vám prekáža. Tak sa ľahšie nájde kľúč k náprave. 

Zatiaľ sa môžete lepšie pripraviť na blížiace sa sviatky aspoň pomocou týchto tipov:

 • Odložte svoju nenávisť ku sviatkom
 • Uvoľnite napätie každodenného života
 • Naučte sa vykašľať na "tradíciu"
 • Nezneužívajte alkohol, aby ste sa vyhli nadmernému pitiu
 • Nenúťte sa robiť veci, ktoré robiť nechcete
 • Nevšímajte si, ak vás iní odsudzujú, že nesviatkujete

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor