MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máte kruhy pod očami? Stavte na mätu

Kruhy pod očami sú len zriedkavo spôsobené nedostatkom spánku.
Rodina a tehotenstvo

Máte kruhy pod očami? Stavte na mätu

Koža pod očami je jednou z najcitlivejších oblastí. Je veľmi tenká a citlivá, veľmi ľahko ovplyvnená mnohými vonkajšími aj vnútornými faktormi.

Tmavé kruhy pod očami sú veľmi časté, no príčiny môžu byť vskutku odlišné. Existujú dva základné typy kruhov pod očami. Jeden z nich je charakteristický tmavšou pigmentáciou a druhý presvitajúcimi cievkami cez tmavý pigment.

Väčšinou panuje mylná predstava, že kruhy pod očami sú spôsobené nedostatkom spánku. Príčina je však často úplne inde. Existuje mnoho rôznych faktorov, ktoré môžu viesť k tmavým kruhom pod očami. Za účelom zmiernenie tohto stavu, je najideálnejšie najskôr odhaliť príčinu.

Zanedbaná životospráva

Alergie a problémy s nosovou dutinou sú najčastejšími príčinami tmavých kruhov pod očami. Preťaženie, aj to malé, spôsobuje zväčšenie a stmavnutie žíl, ktorými sa odvodňuje nos a oči. To môže zahŕňať najmä potravinové alergie alebo alergény v životnom prostredí.

Nedostatok vitamínov a živín môžu tiež stáť za kruhmi pod očami. Koža je najväčším orgánom tela, a keď telo trpí nedostatkom čohokoľvek podstatného, ovplyvňuje to aj zdravie a vzhľad pokožky. Vitamíny, ktoré sú spojené s tmavými kruhmi, sú najmä B12, E, K, A a D.

Kruhy pod očami môžu byť spôsobené aj genetickými faktormi, ako veľmi tenká pokožka na viečkach a v očnom okolí. Tá spôsobuje, že žily vyzerajú cez kožu o niečo tmavšie. Dokonca aj pečeň, ak nefunguje správne, čiže neodstraňuje toxíny z tela, má na svedomí kruhy pod očami.

Príroda kruhy vyrieši

Na odstránenie kruhov pod očami, ale aj ich príčin, sú vhodné najmä prírodné prostriedky. Podľa nedávnej štúdie vitamín E pomáha k optimálnemu fungovaniu vnútorných orgánov. Tak má vplyv aj na stav pokožky, čiže môže zmierniť tmavosť kruhov pod očami.

Podobne pôsobia aj vitamíny A, C a K. Je teda vhodné nájsť si pleťové krémy, ktoré ich obsahujú, a dvakrát denne ich používať. Takisto aj tekvica môže pomôcť, pretože obsahuje vitamíny A, C, a K.

Máte kruhy pod očami? Stavte na mätuMáte kruhy pod očami? Stavte na mätu

Kruhy pod očami dokážu zmierniť aj lístky mäty.

Foto: Ilustračná Sxc.hu

 

Ak na pokožku pod očami aplikujete rozdrvené lístky mäty, dopomôže to k zmierneniu tmavého sfarbenia. Podobné výsledky sa dajú dosiahnuť aj pomocou plátkov zemiakov alebo zemiakovej šťavy. Asi najznámejšia metóda je použiť čajové vrecúška. Namočené ich dajte do chladničky na niekoľko minút, a následne na 15 až 20 minút pod oči.

Pitný režim spružní

Hoci spánok nie je často primárnou príčinou, mali by ste si zodpovedať otázku, či máte dostatok kvalitného spánku. Minimálne sedem hodín, spolu s dostatočným pitným režimom zaručia pokožke pružnosť a potrebnú vlhkosť.

Vhodné je tiež znížiť príjem soli a elektrolytov na množstvo nevyhnutné pre plnenie telesných funkcií. Avšak, ak sa vaša strava skladá z nadmerného množstva soli, môže to spôsobiť zadržiavanie vody. Dôsledkom sú opäť kruhy pod očami. Uprednostňujte radšej morskú alebo himalájsku soľ, no stále v malých množstvách.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor