MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máte krízu stredného veku? Odhalia ju tieto 4 znaky

Kríza stredného veku nie je len mužskou záležitosťou.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Máte krízu stredného veku? Odhalia ju tieto 4 znaky

Hoci sa o nej najčastejšie hovorí v súvislosti s mužmi, prekvapiť môže aj ženy. Kedy treba zbystriť pozornosť?

Máte medzi štyridsiatkou a päťdesiatpäťkou? Potom ste ideálnym adeptom pre krízu stredného veku. Hoci najčastejšie sa o nej hovorí v súvislosti s mužmi, ktorí majú potrebu kúpiť si športové auto a nájsť oveľa mladšiu partnerku, môže ísť o skutočne ťažké životné obdobie. Pociťujete, že možnosti rozvoja sú už obmedzené a pomaly sa začínate pociťovať aj fyzické starnutie. Je len vás ako sa s tým vyrovnáte.

Kríza stredného veku vás môže emočne poriadne vyžmýkať. Často sa objavuje neobvyklé správanie, ktoré môžu ťažko znášať vaše polovičky, deti, ale i kolegovia. Prečo mužov zaskočí kríza stredného veku častejšie?  Odborníci to zdôvodňujú sociálnym správaním sa žien, o problémoch sa rozprávajú s kamarátkami, sestrami, kolegyňami skôr ako muž. Tým, že sa s ťažkosťami podelia, prežijú ľahšie aj ťažšie životné obdobia. Úplne ich však neobíde. Aké sú príznaky krízy stredného veku o dám?

Život naruby

Asi najtypickejším znakom krízy stredného veku, je túžba znovu objaviť seba samého. Nezáleží na to, či ide o zmenu zamestnania, hľadanie nového bývania, či dokonca rozchod, najdlôležitejšia je zmena. Chcete obrátiť svoj život naruby a dohnať to, čo ste zmeškali, uvádza nemecký portál fuersie.de. Rozhodnete sa plniť svoje sny, lebo kedy tak urobiť, keď nie teraz.

Pesimizmus

Na druhej strane sa môže kríza prejaviť presne opačným spôsob, pesimizmom a stratou motivácie. Rezignovali ste na všetko a vašu myseľ zamestnáva jediná a hlavná myšlienka, som príliš stará na akúkoľvek zmenu. Častejšie reagujete podráždene a viac hovoríte o smrti a umieraní. Veci, ktoré vám predtým robili radosť, vás nechávajú chladnými. Stratili ste inšpiráciu.

Unáhlené rozhodnutia

Myšlienky, ktoré vám behajú hlavou však môžu roztočiť nebezpečný kolotoč. Veci nedomýšľate a konáte. Spontánne rozhodnutia sú často neuvážené a po veľmi krátkej dobe ich začnete ľutovať. Určite neuvážene neinvestujte napríklad do kúpy staršieho domu na lazoch, kde sa rozhodnete relaxovať alebo si kúpite kabriolet, v ktorom si určíte zájdete aj do nejakej prímorskej destinácie. O väčších plánoch či investíciách sa poraďte s niekym komu veríte a je vám blízky.

Zmena na sebca

Predtým bolo na prvom mieste blaho vašich detí, manžela… Na seba ste mysleli málo. Teraz sa však myšlienky začnú točiť len okolo vašich prianí a potrieb. Viac sa začnete zaujímať napríklad o svoj vzhľad. Aj zmena myslenia môže byť signálom krízy stredného veku. Podľa americkej psychologickej asociácie bývajú náznakom emočnej krízy napríklad prudká zmena hmotnosti, uvádza nemecký portál freudin.de.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor