MENU
rodina-a-tehotenstvo

Máte hrčky na genitáliách? Bolestivé varujú, samoliečbu neskúšajte!

Ak vás bolí chôdza, o sexuálnom styku ani nehovoriac, mal by vás vidieť lekár.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Máte hrčky na genitáliách? Bolestivé varujú, samoliečbu neskúšajte!

Nahmatali ste si hrčku v intímnych partiách? Nečakajte, kým začne bolieť, lebo už nemusí prestať.

Bartholiniho žľazy sa nachádzajú na rozhraní dolnej tretiny veľkých pyskov ohanbia a hrádze v hĺbke približne dva až tri centimetre. Normálne sú veľké ako hrášok a mäkké, takže sa nedajú nahmatať. Ich funkciu oceníte najmä pri sexe. Pri pohlavnom vzrušení vylučujú sekrét, ktorý zvlhčí pošvový vchod a uľahčí penisu vniknúť do pošvy.

Bolesť namiesto vášne

Bartholiniho žľazy potrápia v priebehu života asi dve percentá žien, prevažne v reprodukčnom veku. Sú závislé od estrogénov, takže v období klimaktéria sa ich činnosť znižuje. Hoci ide o párové žľazy, problém býva jednostranný a spôsobí ho infekcia alebo poranenie vývodu žľazy. Tá sa zdurí, začne bolieť, postupne sa plní a nemôže sa vyprázdniť. V priebehu dvoch až štyroch dní sa vytvorí hnisavé ložisko Bartholiniho žľazy. Ak bolesti pri chôdzi dokážete vydržať, pri pohlavnom styku ich nezvládnete. „V neliečených prípadoch môže nastať prevalenie abscesu s hnisavým výtokom,“ varuje gynekológ MUDr. Tomáš Danys, PhD., MPH. Liečba závisí od ťažkostí, štádia ochorenia a veku pacientky. Keď nezaberú antibiotiká, treba hnisu vytvoriť cestu von a žľazu chirurgicky „otvoriť“ v lokálnej alebo krátkodobej celkovej anestézii. Otvor sa po vyhasnutí infekcie zhojí. „Po týchto výkonoch je riziko recidívy päť až desať percent,“ konštatuje odborník na gynekologickú urológiu.

Lymfatické uzliny v oblasti slabín sa zduria obyčajne pri ochorení orgánov malej panvy, nemusí to byť len ochorenie genitálu. Ak máte zdurené uzliny v slabinách, je nevyhnutné pátrať po príčine v spolupráci viacerých špecialistov.
MUDr. Tomáš Danys, gynekológiu a gynekologickú urológiu

Operácia nutná

Ak máte viac ako štyridsať rokov, dlhodobo vás trápi hlboká infekcia, opakovane sa vám tvoria abscesy alebo máte žľazu stále zväčšenú, zrejme o ňu prídete. No vyoperujú vám ju až po preliečení infekcie. „Každé odobraté tkanivo sa posiela na histologické vyšetrenie. Tieto operácie môže komplikovať krvácanie, tvorba hematómu, zlé hojenie či tvorba jazvovitého tkaniva. Nedá sa vylúčiť ani pretrvávajúca bolestivosť najmä pri pohlavnom styku,“ upozorňuje Tomáš Danys. Jediný spôsob, ako ochoreniu predchádzať, je dostatočná a primeraná hygiena, ale ani to nie je stopercentná záruka. Infekciu väčšinou nespôsobia pohlavne prenosné ochorenia, ale predchádzať im sa oplatí.

Opuchlina na slabinách

Ale čo ak ste si nahmatali hrčky v oblasti bikín? Budú to uzliny. Obyčajne tie, ktorá sú najbližšie k zápalovému ložisku. Vtedy aj pokožka nad nimi býva začervenaná, teplejšia a citlivá na dotyk. „Lymfatické uzliny v oblasti slabín sa zduria obyčajne pri ochorení orgánov malej panvy, nemusí to byť len ochorenie genitálu. Ak máte zdurené uzliny v slabinách, je nevyhnutné pátrať po príčine v spolupráci viacerých špecialistov,“ varuje doktor Danys pred samoliečbou, ktorá ani tu nepomôže. Obklady na zmiernenie opuchu neskúšajte! Opuch je len signál, že telo potrebuje okamžitú liečbu. Keď ju dostane, môžu byť uzliny bolestivé a opuchnuté ešte aj dva týždne.

Mydlo! A dezinfekčné

Na intímnych miestach sa umývajte vždy rukou, najmä ak sa holíte. Špongia môže byť plná baktérií, ktoré si do mikroskopických raniek po holení ľahko zanesiete. „U mladších žien sú veľmi časté zápaly vonkajších rodidiel po holení, prípadne depilácii. Aby sa infekcia cez kožu a sliznice nedostala, odporúčam ako prevenciu dezinfekciu týchto miest, nielen po holení, ale aj pred ním. Ideálne sú prípravky s obsahom jódu, dezinfekčné tekuté jódové mydlo je voľnopredajné,“ radí Tomáš Danys. Folikulitída, teda zápal vlasového vačku, sa v spojení s depiláciou objavuje často. Zarastanie chĺpkov navyše spôsobuje zápalové zmeny na koži, po ktorých môžu ostať pigmentové fľaky. „Ak sa zápal vačkov rozšíri, ide už o furunkulózu – tuhé, bolestivé zatvrdnutie v podkoží. Zanedbaná liečba vedie k tomu, že furunkul prederaví kožu a uvoľní sa krvavo-hnisavý materiál. Ľahšie stupne ochorenia sa dajú liečiť lokálnymi antibiotickými masťami, závažnejšie stavy si vyžadujú drobný chirurgický zákrok a celkové antibiotiká,“ zdôrazňuje lekár.

Neváhajte, choďte

Vlasové vačky sa však môžu zapaľovať, aj keď sa neholíte. Keď chĺpok vypadne a nahradí ho nový, práve ten môže spôsobiť zápal. Imunita je oslabená aj z nedostatku estrogénov. „Pri inkontinencii dochádza k narušeniu kože a slizníc, ktoré dráždi moč. V týchto prípadoch odporúčam navštíviť špecialistu na inkontinenciu, používať zinkovú pastu a ochrannú vazelínu na vulvu. A nezamieňajte si menštruačné vložky s inkontinenčnými, ktoré sú špeciálne určené na únik moču,“ radí gynekológ a dodáva: „Akýkoľvek útvar na vonkajších rodidlách, ktorý ste tam predtým nemali, nech vás nasmeruje do ambulancie gynekológa. Väčšina ochorení vonkajších rodidiel je oveľa lepšie liečiteľná na začiatku než v rozvinutom štádiu.“

Tukové nebolia

  • V intímnej oblasti sa môže objaviť aj nebolestivá tuková hrčka. Je to podkožný útvar vo veľkosti niekoľkých milimetrov. Nie je nebezpečná, ale určite ju nezabudnite spomenúť pri každoročnej gynekologickej prehliadke.
  • Hoci za väčšinou hrčiek nie sú vírusy prenášané pohlavným stykom, neplatí to pre kondylómy. Objavujú sa pomerne často na vonkajších rodidlách v podobe bielych výrastkov. Obyčajne majú niekoľko milimetrov, ale ak liečbu zanedbáte, môžu dorásť aj na niekoľko centimetrov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor