Mastná pleť vás môže potrápiť aj v dospelosti. Nemusí automaticky vyústiť do vzniku akné. Ako sa o pleť starať a prečo sa oplatí mať po ruke peeling? Lesklá pleť nemusí trápiť len tínedžerov. „Posledné roky pribúda najmä žien, u ktorých sa objaví akné po tridsiatke. V dospelosti sa tvoria hlavne zápalové prejavy v oblasti brady. Tvorba komedónov, čiernych bodiek, je zriedkavejšia,“ približuje trápenie tridsiatničiek dermatologička MUDr. Petra Mečiarová.
Vylepší ju peeling
„Zásady starostlivosti zostávajú rovnaké ako v puberte, pri výbere kozmetiky však siahnite skôr po krémoch nemastnej textúry s obsahom hydratačných látok či kyseliny hyalurónovej. Tie už pôsobia aj ako prevencia proti prvým príznakom starnutia pleti,“ radí dermatologička. Podľa odborníčky nemusíte v prípade dôkladného čistenia používať ani domáce sťahujúce masky. Skôr si aplikujte raz až dvakrát do týždňa peeling na mastnú pleť. Odstráni zhrubnutú vrstvu pokožky a zabráni upchávaniu pórov. Peeling odložte, ak sa na tvári objavili zapálené ložiská či vyrážky.
7 jednoduchých trikov, ktoré vám ušetria zbytočné kalórie
Pomôže vám vitamín
Kvalitu pokožky môžete ovplyvniť aj živo- tosprávou. „Obmedzte potraviny s vysokým glykemickým indexom. Akné môže zhoršovať aj nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov, ale i stres, fajčenie či znečistené prostredie,“ dodáva odborníčka. Tvorbu mazu podporuje strava bohatá na soľ, cukor, ale i mastné jedlá. Vymeňte ich skôr za čerstvé zeleninové či ovocné šaláty. Mastná pleť ocení jedálny lístok bohatý na vitamín A alebo zinok. Nebudete tak zbytočne podporovať mazotvorbu. Vhodná je napríklad mrkva, špenát, brokolica, paprika, grep, slnečnicové, konopné alebo ľanové semienka, vlašské orechy, pšeničné otruby a podobne.
Čo potrebuje mastná pleť?
- gél či micelárnu vodu
- ľahký krém
- peeling
- nekomedogénny mejkap
- čerstvú zeleninu a ovocie
Pozor na maz
Zdravý životný štýl sa oplatí nielen kvôli zníženiu rizika vzniku akné, ale i neskoršiemu boju s rozšírenými pórmi. Zvýšená mazotvorba sa podpíše aj pod ich upchávanie. Ak si ich pravidelne nečistíte, obsah mazu sa znásobuje a pór sa zväčšuje. Proces spomalí len pravidelné domáce i odborné čistenie pleti. Za rozšírenými pórmi sa však skrýva aj genetika. Zjemniť vám ich pomôžu domáce adstringentné masky i profesionálne procedúry. „Najčastejšie sa používajú rozličné chemické peelingy s obsahom rôznych kyselín. Odborníci vám ich koncentráciu namiešajú na mieru. V prípade výraznejších zmien je vhodné ošetrenie laserom,“ pridáva tipy doktorka Petra Mečiarová.
Ako hydratovať pleť v 20-tke, 30-tke či 40-tke? Neprehlbujte zbytočne vrásky
Leskne sa na obed
Máte pri pohľade na svoju mastnú pleť hlavu v smútku? Dermatologička má pre vás dobrú správu. „Výhodou mastnej pleti je neskorší nástup prejavov starnutia. Suchá starne rýchlejšie a oveľa skôr sa tvoria prvé vrásky.“ Produkcia mazu nie je počas dňa rovnaká. Vrchol dosahuje okolo poludnia a najslabšia je okolo jedenástej večer. Potrebujete zamaskovať vyrážky či lesk? Zvoľte nekomedo- génny mejkap. V žiadnom prípade by nemal mať olejovú štruktúru. Ak sa chcete zbaviť počas dňa lesku, kúpte si špeciálne papieriky, ktoré vysajú nadbytočný maz. Ustavičné pudrovanie nie je pre pleť najlepšie.
Čítajte aj:
- Vylepší vlasy, nechty i cholesterol. Poznáte prírodné zdroje biotínu?
- Vyzbrojte sa proti alergii! 11 rád, s ktorými nedáte sennej nádche šancu
- Už ju viac nevyhodíte! 11 skvelých tipov, ako doma využiť kávovú usadeninu
- Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak
- Máte problémy s trávením? 5 čajov, ktoré vám ho naštartujú