MENU
rodina-a-tehotenstvo

Rozhovor: Mary Bartalos aj o tom, čo jej pomohlo pri problémoch s trávením

Útulný dom Mary Bartalos
Rodina a tehotenstvo

Rozhovor: Mary Bartalos aj o tom, čo jej pomohlo pri problémoch s trávením

Herečka Mary Bartalos (26) a momentálne najmä mama 2-ročného Noela sa spolu s manželom Adrianom orientuje na lokálnu stravu, pohyb a celkovo zdravý životný štýl. Ako sa dostala z tráviacich problémov, ktorými veľmi trpela? Čo pre svoje zdravie podnikla?

Už dlho sa orientujete sa na lokálnu stravu? 

Áno, už dlhšie sa snažím nejesť „blbosti“. Začala som sa tomu venovať i preto, že som mala problémy s trávením, s nafukovaním. Tak som si študovala viac o zdravej strave. A keď som sa zoznámila s Adim, ktorý sa tiež orientoval na zdravú stravu a kvalitné suroviny, tak sme sa vzájomne doplnili. Som veľmi rada, že sa v jedálničku zhodneme, lebo poznám prípady, že treba vyvárať mužovi iné, deťom ďalšie, a to je dosť náročné. Takže, snažíme sa kupovať domáce alebo aspoň slovenské mäso, rovnako aj zeleninu, nejakú si v záhrade dopestujeme aj sami. Využívali sme aj „bedničkárov“, ale odsťahovali sme sa z Bratislavy a tu také služby nie sú.

Čo vám pomohlo pri problémoch s trávením?

Výživový poradca mi odporučil na čas vysadiť laktózu aj pšenicu a naozaj som potom vôbec nebola nafúknutá a všetko bolo v poriadku. Po dvoch mesiacoch som opäť začala zaraďovať lepok, k mliečnym výrobkom som sa nevrátila, nemala som na ne chuť, až keď som otehotnela. Vtedy sa mi zrazu strašne začali žiadať mliečne veci, biele jogurty, mlieko, syry. A ja som taká, že počúvam svoje telo. Teraz si už nič neodopieram. Obmedzovať sa snažím len rafinovaný biely cukor, pri pečení ho nahrádzam kokosovým, prípadne trstinovým cukrom.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor