MENU
rodina-a-tehotenstvo

Martin Chodúr: Ako som schudol 10 kíl? Návod je jednoduchý!

Martin Chorúr s partnerkou Ivonou Selníkovou
Zdroj: Farkasova Eva
Rodina a tehotenstvo

Martin Chodúr: Ako som schudol 10 kíl? Návod je jednoduchý!

Víťaz súťaže SuperStar 2009 Martin Chodúr (33) je dnes vychytený spevák, textár a skladateľ. Rád pečie chlieb aj koláče, nerád športuje, s partnerkou Ivonou Selníkovou (49) vychováva 7-ročného synčeka a rodina je pre neho nadovšetko.

Ako superstarista ste v roku 2009 mali medzierku medzi zubami. Kam sa podela?

Máte dobrý postřeh! Měl jsem potíže se zuby od dětství. Drolily se mi a lámaly. Dokonce jsem měl problém s prasklým zubem i počas soutěže. Tehdy to byl problém, neboť soutěž probíhala v Bratislavě a můj zubař byl samozřejmě v Ostravě. Po soutěži jsem si tedy nechal na zuby nasadit korunky, aby se zpevnily. Mimo estetický dojem, byl tedy hlavní důvod zdravotní.  Jeden moc šikovný pražský zubař mi celou pusu dal do pořádku.

Istou „daňou“ za slávu je, že vás ľudia na verejnosti spoznávajú. Pristavujú a oslovujú vás v obchode, na ulici? Nie je to únavné?

Ano, to se stává. Někdy jsou ta oslovení příjemnější, jindy méně. Já to beru jako poctu, že mě někdo v dnešní převážně anonymní době pozná a cítí potřebu mě nějak oslovit. Spíše mám starost, abych někoho svojí reakcí nezklamal. Člověk vždycky nemá čas na focení, nebo na povídání i když by chtěl vyjít vstříc. Zvláštní je, když se lidé chovají k někomu veřejně známému tak, jak by je ta osoba nemohla vidět, nebo slyšet. Různá zvolání "Hele, to je Chodúr". Člověk si pak připadá, jako věc.

Celá FOTOgaléria TU

Hezky o tomto zvláštním jevu píše Umberto Eco, který to vysvětluje tím, že pro člověka, který zná nějakou osobu jen z televize, je skutečná existence té osoby nepochopitelná. Zkrátka potkává ho u sebe v obýváku třeba každý týden pomocí televizní obrazovky a chová se k ní tak, jako by i to živé setkání bylo pouze zprostředkované přes obrazovku. Není to ale nic hrozného, nebo deprimujícího. Jsem vděčný za to, že právě díky těmto lidem se můžu živit tím, co je mi nejpřirozenější - hudbou.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor