MENU
rodina-a-tehotenstvo

Maria Podhradská: Ako sme zvládli manželovu leukémiu

Zdravie, Mária Podhradská, skladateľka, spisovateľka
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Rodina a tehotenstvo

Maria Podhradská: Ako sme zvládli manželovu leukémiu

Spievanka Mária Podhradská (48) a jej manžel Miroslav Čačík majú za sebou neľahké obdobie a pred sebou nádej. Ako zabojovali s akútnou leukémiou?

Dá sa povedať, že pred vyše rokom ste manželovi takmer zachránili život, keď ste ho prinútili ísť k lekárovi?

Možno, neviem. On by išiel asi až vtedy, keby mu bolo už úplne zle. Diagnostikovali mu akútnu leukémiu. Asi dva mesiace pred návštevou lekára viac polihoval, bol mrzutý, otrávený, depresívny, smutný, podráždený. A ja som si myslela, že je to kríza stredného veku.

Celá fotogaléria TU

Ale to asi nie je dôvod na lekársku prehliadku, či?

Bol bežec a občas spomenul, že má počas tréningov vyššie pulzy. Začalo mi vŕtať v hlave, prečo nevládze? Napadlo mi, či nemá nejakú infekciu. Nahovorila som ho, nech si ide dať vyšetriť pre istotu krv. A doktorka nám vzápätí volala, že to nie je dobré a Mirko má ísť na hematológiu na špeciálne vyšetrenie. Na ďalší deň nám oznámili, že manžel má akútnu leukémiu. Jednali s nami na rovinu. Ale lekárka povedala vetu, ktorú si dobre pamätám: „Toto nie je tragédia.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor